Решение по дело №113/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юли 2021 г. (в сила от 20 юли 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700113
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 118

гр. Разград, 20.07.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА – СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Пламена Михайлова и прокурора ИВА РАНГЕЛОВА като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 113 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от С. С. Р. от гр. Р. против Решение № 79 от 23.03.2021 г., постановено по АНД № 5/2021 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърден електронен фиш серия К, № 2125416 на ОД на МВР – Разград. С посочения  електронен фиш за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 300 лв. на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, за което се излагат подробни съображения. Иска се решението да бъде отменено, като бъде отменен електронният фиш с присъждане на разноските пред първоинстанционния съд.

Ответникът не ангажира становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Разград дава заключение, че жалбата е основателна и следва да бъде уважена.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

От фактическа страна е установено, че е издаден електронен фиш серия К, № 2125416 за това, че на 13.06.2018 г. в 14,38 ч. на път І-2, км. 84+915, отклонение за с. Веселина, посока гр. Шумен – гр. Разград, при отчетен толеранс 3 км/ч. възможна грешка на техническото средство, с товарен автомобил „Ситроен Немо” с рег. № ** **** ** е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство мобилна система за видеоконтрол TFR 1-M 603, като при разрешена скорост 70 км/ч. е установена скорост 101 км/ч., превишена скорост 31 км/ч. – нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП. Поради това и на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 ЗДвП на жалбоподателя като представител на собственика на превозното средство „Медия Интер Груп“ЕООД е наложена глоба в размер на 300 лв. Към ЕФ са приложени снимка № 3595/13.06.2018 г., протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система, протокол за извършена последваща техническа проверка на мобилна система за видеоконтрол и удостоверение за одобрен тип средство за измерване. Видно от съдържанието на протокола за използване на АТСС, на мястото за контрол е имало ограничение на скоростта от 70 км/ч. съгласно пътен знак за ограничение и мобилната система за видеоконтрол е била разположена в служебен автомобил с рег. № РР 8402 АМ.

С оспореното по касационен ред решение Разградският районен съд е потвърдил електронния фиш по съображения, че отговаря на нормативно закрепените в чл. 189, ал. 4 и ал. 8 ЗДвП изисквания и не се констатират нарушения на материалния и процесуален закон при издаването му.

Решението на въззивния съд е валидно и допустимо, но неправилно.

Съгласно чл. 189, ал. 4 ЗДвП при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.

В разглеждания случай описанието на нарушението не съответства на действително установеното. В електронния фиш е описано нарушение за ограничена скорост от 70 км/ч., което е квалифицирано по чл. 21, ал. 1 ЗДвП, а в посочената разпоредба разрешената скорост от 70 км/ч. извън населено място е относима за ППС от категории B+E, C+E, D+E. Товарният автомобил „Ситроен Немо” не попада в тази категория. Видно от приложеното извлечение от АИС – КАТ, автомобилът е от категория N1 и съгласно чл. 149, ал. 1, т. 3, б. „а“ ЗДвП във вр. с чл. 150а, ал. 2, т. 6 ЗДвП е от категория В, при което по отношение на него забраната по чл. 21, ал. 1 ЗДвП е за движение извън населено място със скорост над 90 км/ч.

Фактите по делото сочат, че е извършено нарушение по чл. 21, ал. 2 ЗДвП, съгласно който когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак. В протокола за използване на АТСС е отразено, че ограничението на скоростта от 70 км/ч. е било въведено с пътен знак – факт, който е следвало да бъде посочен в електронния фиш, респ. да се даде правилната правна квалификация на нарушението. Издателят на фиша е бил длъжен да впише ясно и точно, че водачът на автомобила не е спазил ограничението на скоростта от 70 км/ч., сигнализирано с пътен знак, което е нарушение по чл. 21, ал. 2 ЗДвП. Като не е сторил това, е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което е накърнило правото на наказаното лице да разбере в какво конкретно се състои неговото противоправно поведение и да организира ефективната си защита.

Потвърждавайки електронния фиш, въззивният съд е приложил неправилно материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, поради което решението следва да бъде отменено, като бъде отменен и електронния фиш.

Неоснователна е претенцията на жалбоподателя за присъждане на разноските, направени пред първоинстанционния съд. Такова искане не е правено пред въззивната инстанция, не са представени и доказателства за платено адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

                                    Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Решение № 79 от 23.03.2021 г., постановено по АНД № 5/2021 г. по описа на Районен съд – Разград, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ електронен фиш серия К, № 2125416 на ОД на МВР – Разград, с който за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП на С. С. Р. от гр. Р. е наложена глоба в размер на 300 лв. на основание чл. 189, ал. 4 във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 4 от същия закон.

Решението е окончателно.

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                    2. /п/