Решение по дело №485/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 223
Дата: 29 юни 2020 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Татяна Георгиева Черкезова
Дело: 20194500100485
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 223

гр. Русе, 29.06.2020г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Русенският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на 29 май две хиляди и двадесета година, в състав:

Председател: ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

при секретаря Маня Пейнова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 485  по описа за 2019г., за да се произнесе, съобрази:

Ищецът К.С.Г. е предявил против ответника „в. и к.“ ООД - гр. Р. / „ В и К „ ООД / иск с правно основание чл. 49 от ЗЗД. Твърди, че притежава  в съсобственост имот по улица *** в гр. Р., с построена в него къща. В предходно исково производство същият предявил  срещу ответното дружество иск по чл. 49 от ЗЗД и било постановено влязло в сила съдебно решение / Решение по Гр.д. № 968/2018г. на Русенския районен съд, отменено с Решение по В.гр. № 55/2019г. по описа на Русенския окръжен съд /, с което „В. и К.“ ООД – гр. Р. е осъдено да заплати на К.С.Г. сумата от 1 250 лева, частично предявена от общия размер 40 000 лева, която сума представлява обезщетение за претърпени имуществени вреди в имота му, вследствие на неизпълнение на задължения на служители на  „ В и К“ – Русе при авария на уличен водопровод на 20.01.2015г. С посочения съдебен акт било признато за установено, че вследствие на авария на водопровод през месец януари 2015г. е започнало пропадане на земни маси, причинило сериозни увреждания на сградите в района и конкретно, на къщата на ищеца на *** в гр. Р.. Прието било, че заради бездействие на служители на „В. и К.“ ООД – гр. Р., в резултат на аварията са настъпили вреди в имота на ищеца, за което съдът е присъдил обезщетение в размер на 1 250 лева, частична претенция.

Иска от съда да разгледа предявения понастоящем иск по чл.49 от ЗЗД, и осъди ответното дружество да заплати сумата  от 38 750 лева, частичен иск от иск в общ размер от 40 000 лева / от които 1 250 лева  присъдени със съдебно решение по предходното дело /, като обезщетение за причинени, вследствие на аварията на уличен водопровод в гр.Р., ***, имуществени вреди в имота му, представляващи необходимите дейности, които следва да бъдат извършени за възстановяване на имота в състоянието преди аварията.

В отговора на исковата молба от „В и К“ ООД – гр. Русе се взема становище, че искът е допустим и неоснователен. Твърди се, че претенцията е силно завишена и в настоящото производство следва да се докаже размерът на претендираните вреди.

По делото е конституирано трето лице - помагач на страната на ответника – ЗАД „А.“ - гр. София, което намира претенцията за неоснователна, като счита, че не е налице виновно и противоправно поведение от страна на служители на ответника „В и К“ ООД, както и че липсва причинна връзка между констатираните щети и поведение на ответника.

Приет е за съвместно разглеждане по делото  и иск от „В и К“ ООД – гр. Русе  срещу ЗАД „А.“ АД – гр. София, с искане, в случай, че съдът уважи иска на К.  С.Г., да осъди третото лице -помагач ЗАД „А. “ АД – гр. София да заплати на „В и К“ ООД – гр. Русе сумата от 38 750 лева- обезщетение за имуществени вреди, причинени на ищеца по обратния иск, както и деловодни разноски в производството, вкл. и по предявяване на обратния иск.

 След преценка на събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

С влязло в сила съдебно решение ответникът по главния иск - „ В и К „ ООД – гр.Русе, е осъден  да заплати на ищеца,  на основание чл. 49 от ЗЗД, сумата от 1 250 лева  - частична претенция, обезщетение  на имуществени вреди  в имота му, в гр.Русе, ул.“Милкова ливада“ №15, настъпили в резултат на авария на уличен водопровод на 20.01.2015г.

По делото са разпитани свидетели, които изнасят данни за  настъпилите след аварията на уличния водопровод  щети  в имота на ищеца, конкретно по къщата. От разпита в качеството на свидетел на майката на ищеца – св. М. Д., и на съсед – св. М.Д., се установява, че  след аварията  през м.януари 2015г. стените на къщата на ищеца на *** се нацепили, появили се големи пукнатини, дограмата провиснала, деформирал се покривът с керемиди.

От заключението на вещото лице по приетата по делото съдебна техническа експертиза се установява, с оглед констатираните щети,  каква е стойността на видове строителни дейности, които следва да бъдат извършени за поправяне на причинените вреди и възстановяване в експлоатационно състояние на имота.

 Изложените факти съдът приема за установени въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, както и съобразно приетата по делото съдебна техническа експертиза. Съдът кредитира заключението на вещото лице К.К. като компетентно и обективно, отговарящо на поставените въпроси, както и показанията на разпитаните свидетели, тъй като същите са логични и последователни, не си противоречат помежду си, свидетелите сочат непосредствено възприети от тях факти, заявеното от тях се подкрепя и от ангажираните по делото писмени доказателства.

Въз основа на установеното от фактическа страна, се налагат следните правни изводи:

Претенцията на ищеца е за заплащане на обезщетение за причинени имуществени вреди от непозволено увреждане, с правно основание чл. 49 от ЗЗД.

Съгласно разпоредбата на чл. 49 от ЗЗД, този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа. Това е отговорност на юридическите лица за противоправни и виновни действия или бездействия на техни длъжностни лица при или по повод изпълнение на възложена работа. Отговорността е гаранционно – обезпечителна, възложителят  отговаря  заради вината на свои работници/служители, на които е възложил работа. За да възникне отговорността по чл. 49 от ЗЗД, следва да са налице предпоставките : вреди, причинени на пострадалия, те да са причинени от лице, на което отговорният по чл. 49 от ЗЗД (ответникът) е възложил работата, вредите да са причинени при или по повод изпълнението на работата, възложена от ответника, като същите трябва да са резултат на противоправно поведение на работника/ служителя и последният да има вина за причинените вреди.

Наличието на посочените предпоставки за ангажиране на отговорността на  ответника е налице, съгласно влязлото в сила съдебно решение - Решение по Гр.д. № 968/2018г. на Русенския районен съд, отменено с Решение по В.гр. № 55/2019г. по описа на Русенския окръжен съд. С последното е уважен предявен от ищеца срещу ответника в настоящото производство частичен иск, с правно основание чл. 49 от ЗЗД, като е прието, че ответникът дължи  обезщетение за претърпени в имота на ищеца  на имуществени вреди, вследствие на неизпълнение на задължения на служители на  „ В и К“ – Р. при авария на уличен водопровод на 20.01.2015г.  

С  Тълкувателно решение от 22.04.2019 г. на ОСГТК на ВКС по т.д. №  3/2016г. се признава силата на пресъдено нещо/ СПН / на съдебното решение, с което се уважава частичен иск, когато след това е предявен иск за остатъка до пълния размер на вземането, като съобразно субективните и обективните предели на СПН на влязлото в сила решение, то влиза в сила между същите страни, за същото искане и на същото основание /чл. 298  ал. 1 ГПК /. Тъй като общите правопораждащи юридически факти са едни и същи, както за частичния иск, така и за иска за останалата част от вземането, те се ползват от последиците на СПН. В случаите, когато предмет на последващия иск за съдебна защита е разликата /остатъка/ от вземането / в случая – обезщетение/, се касае до същото субективно материално право, същото вземане, но в останалия незаявен с предявения преди това частичен иск обем.  

С оглед изложеното, в настоящото производство, предвид правоустановяващото и преклудиращото действие на СПН, съдът е обвързан с основанието и правната квалификация  по частичната претенция, като на доказване подлежи претендираният в цялост размер на вземането.

 Съгласно чл. 51 ал. 1 от ЗЗД, обезщетение се дължи за всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането. Подлежат на репариране всички имуществени вреди, за които се докаже, че са в причинна връзка с увреждането.

Вещото лице по назначената и приета съдебна техническа експертиза дава заключение относно констатираните от него при огледа на имота щети – по фасадата на къщата, стаите, покрива. Като основни сочи тези, изразяващи се в нарушена носимоспособност на една външна ограждаща стена / по външната фасада / и на две вътрешни стени, както и разкопчаване на една вътрешна стена от ограждащия зид по южната фасада, щети по носещата конструкция на покрива – счупена греда и разкована столица. Вещото лице изрично уточнява в с.з., че констатираното е отразeно в таблица 1 от заключението, като са описани най – големите пукнатини по къщата, основните, които реално са нарушили конструктивната цялост на сградата.

Посочени са видовете строителни дейности / СМР, които следва да бъдат извършени в имота за отстраняване на описаните щети. В.лице ги е ценило по методика, използвана от застрахователни дружества за изчисляване на щети при настъпили застрахователни събития, като е дало два варианта за стойност. При първия се демонтират покривна конструкция, зидове, и се изграждат наново / таблица 2 -първа /. При втория се демонтира целият покрив, премахват се и се изграждат наново всички зидове, т.е. цялата сграда следва да бъде демонтирана  и отново изградена, като се използват същите строителни материали, и се заменят само негодните за употреба / таблица 2- втора /.

В.лице сочи, че единичните цени са приети съгласно Справочник за цените в строителството, увеличени с процент печалба, и утежнени условия на труд – 20%, калкулирани са и 15 % непредвидени разходи, и тъй като е прието, че строителството ще се извършва от търговски дружества, е начислен и ДДС.

Макар експертизата да е във варианти на цените към датата на аварията и понастоящем, съдът счита, че стойността следва да се отнесе към момента на настъпване на вредата, като в.л. е посочило стойност 15 340,33 лева – за цялостно демонтиране и изграждане на сградата, и стойност 12 096,34 лева – за   частично демонтиране и изграждане на сградата, по среднопазарни цени към датата на аварията.

Съдът намира, че не следва да бъде възприет вариантът, при който сградата  се демонтира и след това изцяло се изгражда наново, тъй като целта на обезщетението е да се възстановят вредите така, че имотът да е във вида преди аварията, а не да се изгради наново, и се подобри.

Ето защо счита, че са доказани претендирани вреди, пряка и непосредствена последица от увреждането, подлежащи на репариране от страна на ответника,  на стойност  12 096,34 лева – за   частично демонтиране и изграждане на сградата, по среднопазарни цени към датата на аварията.

С оглед изложеното, съдът приема, че предявеният иск с правно основание чл. 49 от ЗЗД следва да бъде уважен, след като от сумата 12 096,34 лева се приспадне сумата от 1 250 лева – по уважения частичен иск, или 10 846,34 лева. Обезщетението следва да бъде присъдено ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането, до окончателното изплащане.

В производството по делото е приет за съвместно разглеждане  предявеният от  „В и К“ ООД – гр. Русе срещу ЗАД „А.“ АД – гр. София обратен иск по чл.49 от ЗЗД. Предмет на обратния иск винаги е регресно притезание, като задължително следва да е налице обвързаност на обратния с първоначалния иск.  С оглед наличието на валидна, действаща към момента на аварията, застраховка „ Гражданска отговорност на ЮЛ“/ застрахователна полица от 22.12.2014г., в сила от 01.01.2015г. /, застрахователят дължи  изплащане на обезщетения на трети лица, увредени от дейността на застрахования - „В и К“ ООД – гр. Русе. Последното го е информирало своевременно за настъпилото застрахователно събитие, застрахователят е извършил оглед, но е отказал да изплати обезщетение.

Гореизложеното, съответно уважаването на първоначалния иск, в посочения размер, обуславят извод, че така предявеният обратен иск е основателен и като такъв следва да се уважи – за сумата от 10 846,34 лева, съответно и законната лихва върху нея, дължима от датата на аварията, при която са настъпили подлежащите на репариране щети.  

 Съгласно чл.78 от ГПК, с оглед изхода от спора ответникът по първоначалния иск „В и К“ ООД – гр. Русе  дължи направените от ищеца К.  С.Г. разноски  / съгласно представения списък по чл. 80 от ГПК /, съразмерно с  уважената част от иска, както следва :  543,34 лева – деловодни разноски / за заплатена държавна такса и депозит за експертиза /  и 501,76 лева адвокатско възнаграждение по реда на чл. 38 ал.1т.3 от ЗА.

Ищецът К.С.Г. дължи на ответника по гл.иск „В и К“ ООД – гр. Р., съразмерно на отхвърлената част от иска, деловодни разноски в размер на 31,36 лева / за депозит за възнаграждение за в.лице/  и сумата от 1052,56 лева – адвокатско възнаграждение.

Ответникът по обратния иск ЗАД „А.“ АД – гр. София дължи  на  ищеца по обратния  иск „ В и К“ООД направените в производството разноски за обратния иск – сумата от 2 135,45 лева  / за заплатена д.такса, депозит за в.лице и адвокатско възнаграждение/  и сумата от 1045,10 лева - деловодни разноски по  гл.иск - общо 3 180,55 лева.

Адвокатско възнаграждение на процесуалния представител на „В и К“ ООД – гр. Русе,  е съобразено с  Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, поради което възражението за прекомерност се явява неоснователно.

По изложените съображения, Русенският окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И: 

 

ОСЪЖДА „в. и к.” ООД гр. Русе, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление -гр. Р., ***, представлявано от управителя С. С., ДА ЗАПЛАТИ на К.С.Г. *** сумата от 10 846,34 лева, представляваща стойността на видовете строителни дейности, необходими за обезщетяване, на основание чл. 49 от ЗЗД, на причинените вреди в имота му в гр. Р., ***, вследствие на водопроводна авария на 20.01.2015г. на уличен водопровод в гр. Русе, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането до окончателното изплащане, като ОТХВЪРЛЯ иска над този размер до претендирания  38 750 лева.

ОСЪЖДА „в. и к.” ООД гр. Русе, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление - гр. Р., ****, представлявано от управителя С. С., ДА ЗАПЛАТИ на К.С.Г. *** сумата от 543,34 лева – деловодни разноски, съразмерно на уважената част от иска.

 ОСЪЖДА „в. и к.” ООД гр. Русе, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление - гр. Р., ****, представлявано от управителя С. С, ДА ЗАПЛАТИ на адв. К.И.Б. ***, съразмерно на уважената част от иска,сумата от 501,76 лева адвокатско възнаграждение по реда на чл. 38 ал.1 т.3 от ЗА.

 ОСЪЖДА К.С.Г. *** ДА ЗАПЛАТИ на  „в. и к.” ООД -гр. Русе,  ЕИК ***, със седалище и адрес на управление - гр. Р., ***, представлявано от управителя С. С., съразмерно на отхвърлената част от иска, сумата от 31,36 лева – деловодни разноски, и сумата от 1052,56 лева – адвокатско възнаграждение.

ОСЪЖДА  ЗАД „А.“ - гр. София с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление – гр.С.,****, представлявано от изп.директори М. И. и В. К. – М.,  ДА ЗАПЛАТИ на  „в. и к.” ООД гр. Русе, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление -гр. Р., ***, представлявано от управителя Сава Савов, сумата от 10 846,34 лева, за обезщетяване на причинени имуществени вреди в имота на К.С.Г. ***, вследствие на настъпило, застрахователно събитие - водопроводна авария на 20.01.2015г. на уличен водопровод в гр. Русе, за което е налице валидно сключена застраховка с                    „ в. и к.” ООД гр. Русе, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането до окончателното изплащане, както и сумата от 3 180,55 лева  –деловодни разноски.

 Решението е постановено при участието на трето лице помагач на страната на ответника – ЗАД „А.“ - гр. София с ЕИК ***.

Решението може да се обжалва пред ВТАС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: