Решение по дело №173/2021 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260062
Дата: 24 март 2021 г. (в сила от 13 април 2021 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20215310200173
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 24.03.2021г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с Председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на двадесет и трети март две хиляди и двадесет и първа година, докладваното от Председателя на състава, нахд № 173.2021г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл.59 и следващите от ЗАНН.

          Обжалвано е НП № 20-0239-001270 от 05.11.2020г. на Началник РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Асеновград, с което на Т.Ф.Ю., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание – „Глоба“ в размер на 3000 лева – три хиляди лева и „Лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца“.

 

         По същество:

         Страните, редовно призовани, не изпращат процесуален представител и не взимат становище по жалбата.

         В депозираната срещу обжалваното НП жалба, се иска отмяна на обжалваното НП като незаконосъобразно, поради което и се иска неговата отмяна.

 

     По процедурата:

 

          АУАН е съставен на 24.07.2020г. за нарушение, сочено за извършено същия ден. НП е издадено на 05.11.2020г., поради което и съдът намери, че са спазени нормите на чл. 34 от ЗАНН относно сроковете.

АУАН и НП са съставени от компетентни органи, съгласно чл. 189, ал.1 и ал.12 от ЗДвП и Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г.

АУАН е съставен в присъствието на нарушителя и на свидетел на нарушението. АУАН е връчен на нарушителя.

АУАН съдържа изискуемите от чл.42 от ЗАНН реквизити. НП също съдържа изискуемите от чл.57 от ЗАНН реквизити.

При служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, поради което и разгледа делото по същество.

 

По фактите:

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

Актосъставителят К.С., бил на работа ведно с колегата си З., нощна смяна, от 19:30 часа до 07:30 часа, на 24.07.2020г., като били спрели полицейският автомобил под хипермаркет „Кауфланд“. В един момент, лек автомобил „Мерцедес Е200 ЦДИ“ с рег. № РВ3813СР, се качил на паркинга на „Кауфланд“ и водачът започнал да върти гуми, което предизвикало значителен шум.полицейските служители запалили служебния си автомобил и се качили на паркинга на хипермаркет „Кауфланд“, където видели, че водачът на този автомобил върти гуми на паркинга, чува се значителен шум и прави „дрифт“. Полицейските служители извършили проверка на лекия автомобил и установили неговия водач – Т.Ф.Ю., комуто съставили акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който било издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на актосъставителя С., които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви и подкрепени и от писмените доказателства по делото. Същите, като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира, а именно: Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи.

 

От правна страна:

Съдът намери, че от обективна страна, а от субективна - с пряк умисъл, жалбоподателят е осъществил вмененото му административно нарушение.

Това е така, тъй като на паркинг на магазин „Кауфланд“- Асеновград, той е въртял гуми на автомобила, като това действие е ноторно известно и като „дрифт“.

С това той е ползвал  път, отворен за обществено ползване за други цели, извън неговото предназначение – за превоз на товари и хора, като е подавал рязко газ, извеждал е управляваното от него МПС извън контрол, което  управление е довело до загуба на сцепление на задните гуми-дрифт.

Така, това поведение не е свързано с превоз на хора и товари и от обективна страна представлява ползване на път, отворен за обществено ползване, за други цели.

Така, жалбоподателят е реализирал от обективна и субективна страна, вмененото му адм.нарушение на 24.07.2020г. в 22:45 часа в Асеновград, за което законосъобразно е била ангажирана неговата административно – наказателна отговорност.

Законосъобразна е преценката на административно - наказващият орган, за липса на маловажност на случая.

Това е така, въпреки, че деянието е осъществено в късните часове, когато магазинът, който паркингът, на който е реализирано деянието, е обслужвал, не работи и няма хора, то само по себе си, това деяние нарушава нощната тишина, застрашава инфраструктурата и създава предпоставки за ПТП с друг лек автомобил, който може да ползва паркинга.

По отношение на възражението, че описанието на адм.нарушение не покрива състава на вмененото адм.нарушение, то това възражение се отхвърля като неоснователно, предвид на това, че  адм.нарушение е описано като фактически състав, но и допълнително са описаните обстоятелствата около неговото извършване, с което е напълно гарантирано правото на защита на жалбоподателя.

Предвид на това, обжалваното НП следва да бъде потвърдено.

Относно наложените административни наказания:нормата на чл. 175А, ал.1 пр.2 от ЗДвП за нарушението, вменено на жалбоподателя, предвижда наказание „Лишаване от правоуправление в размер на 12 месеца и „Глоба“ в размер на 3000 лева.

Като са наложени именно тези административни наказания, административно – наказващият орган е спазил закона, поради което и в тази му част, обжалваното НП съответства на законовите норми.

Разноски не са претендирани от страна на въззиваемата страна.

Предвид горното, съдът намери, че обжалваното НП е издадено при спазване на административно – производствените правила, същото не противоречи на закона и морала, поради което и следва да бъде потвърдено, мотивиран от което и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 ПОТВЪРЖДАВА НП № 20-0239-001270 от 05.11.2020г. на Началник РУ към ОДМВР Пловдив, РУ Асеновград, с което на Т.Ф.Ю., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание – „Глоба“ в размер на 3000 лева – три хиляди лева и „Лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца“.

Решението да се съобщи на страните по делото.

Същото подлежи на обжалване пред  Административен съд- Пловдив, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК, в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните, чрез Районен съд – Асеновград.

 

Районен съдия: