Решение по дело №174/2019 на Районен съд - Момчилград

Номер на акта: 157
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 30 юли 2019 г.)
Съдия: Сунай Юсеин Осман
Дело: 20195150100174
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                                Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                Гр.Момчилград, 02.07.2019г.

                                          В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

          Момчилградският районен съд в публично заседание на 24.06.2019 година в състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:СУНАЙ  ОСМАН

 

при участието на секретаря АНИТА ДОЧЕВА, като изслуша докладваното от съдията гр.д.№ 174/2019г. по описа на съда и за да се произнесе взе предвид:

 

            Производството е по чл.45 вр.чл.49 от ЗЗД- и цена на иска 2 000 лева.

 

            В своята искова молба ищецът О.Ж.Т. ***, твърди, че на 27.11.2017г. е  управлявал МПС- т.а. „Мерцедес- Спринтер 412“ с  рег.№ К 88 20 ВВ, собственост на „Топ 66“ ЕООД- Кърджали, по път 1- 5 км.355 в посока на движение ГКПП „Маказа“- Кърджали.  Ищецът посочва, че на пътното платно неправилно се движел пешеходецът Ю.Х.М., ответник по настоящото производство, който е предизвикал ПТП. Ищецът твърди, че за да предпази от нараняване ответника се ударил с управляваното от него МПС в ската край пътя. Пристигналите на място полицейски служители са установили, че пешеходецът е употребил алкохол, и затова му е бил съставен АУАН № 784510/ 27.11.2017г.  Ищецът заявява, че вследствие на настъпилото ПТП е получил телесни увреждания- мозъчно сътресение без открита вътречерепна травма, и се наложило да бъде хоспитализиран в ХО на МБАЛ „Д-р Ат.Дафовски“ ЕАД-Кърджали, където бил лекуван до 30.11.2017г. /бил подложен на съответно медикаментозно лечение/. Заявява ,че вследствие на инцидента е получил психически и нервни кризи, стягане в гърдите, главоболие,  повишено кръвно налягане, страдал от безсъние, и затова се наложило да посети специализирани лекари, които му предписали съответни лекарства.

            Ищецът развива съображения, че от настъпването на увреждането- 27.11.2017г. до сега е търпял болки и страдания /описаните по-горе и в исковата молба/. Наложен му е бил режим на лечение, вкл. и чрез медикаментозно такова. Като последица от уврежданията бил получил описаните по-горе увреждания и това продължило дълго време след настъпването на ПТП- повече от 6 месеца. Счита, че неговите болки и страдания се оценяват на 2 000 лева, представляващи неимуществени вреди от посоченото ПТП.

            Претендира на основание чл.45 от ЗЗД обезщетение за причинените му неимуществени вреди в размер на 2 000 лева, ведно със законната лихва считано от датата на увреждането- 27.11.2017г., както и направените по делото разноски. Моли съда  да постанови решение, с което да се осъди ответника да заплати  исканата сума, както и направените по делото разноски.

            В съдебно заседание, се явява, и се представлява от адв.Н.М. ***, който поддържа така предявения иск, по изложените съображения.

            Ответникът, редовно призован, не е представил отговор на исковата молба, както и не се явява и не се представлява.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

            От приложеното като доказателство по настоящото производство преписка по НП № 17- 0303- 000971/ 12.12.2017г. на  РУ- Момчилград /съдържаща и АУАН № 1004/27.11.2017г./, се установява, че посоченото нак.постановление е издадено срещу ответника по настоящото производство, за това, че същият на 27.11.2017г. по път 1- 5 км.355 в землището на село Градинка, общ.Момчилград,  посока на движение- Кърджали, се движел неправилно по пътното платно, като създавал пречки за движението и е причинил ПТП с ранен с МПС- т.а. „Мерцедес- Спринтер 412“ с  рег.№ К 88 20 ВВ, управляван от ищеца О.Т., който за да го избегне е излязъл с автомобила извън пътното платно в канавката. В нак.постановление се сочи, че водачът на МПС- О.Т. и пешеходецът Ю.М. /ответникът по настоящото дело/ са били проверени за употреба на алкохол, и се установило, че само за  последният- ответникът са налице данни за употреба на алкохол в концентрация 2, 25 промила на хиляда.

            Със същото нак.постановление е прието, че Ю.М. е нарушил разпоредбата на чл.108 ал.1 от ЗДвП, и му наложено адм.наказание „глоба“ в размер на 50 лева. Постановлението е връчено на нарушителя на 14.02.2018г., и е в законна сила от 22.02.2018г.

            В хода на наказателното производство по горното дело е била назначена съдебно-медицинска експертиза, при която вещото лице е установило, че  на пострадалият Т. /ищец по настоящото производство/ е било причинено следното увреждане- сътресение на мозъка вследствие на ПТП и удар на главата в предното панорамно стъкло на автомобила. Посочва се в заключението, че сътресението на мозъка е довело до разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК, с  около двуседмичен оздравителен процес.

По смисъла на законодателството тези телесни увреждания покриват белезите на лека телесна повреда по чл.130 ал.2 от НК- причинени са му били болка и страдание.

            По делото като писмено доказателство са приложени медицински документи;, касаещи лечението на ищеца О.Т. в Хирург.отд. на МБАЛ “Д-р Ат.Дафовски” ЕАД- Кърджали /история на заболяване № 2131, направления, декларации за информираност, амбулаторни листове, анамнеза, резултати от образно изследване, искания за изследвания /образно, кръвно и други изследвания и техните резултати/, епикриза  и други, от които 05817/25.10.01г., със прикрепени към тях касови бележки, със упоменаването, че на същият е бил на лечение в посоченото хирургическо отделение на кърджалийската болница за времето от 27.11.2017г. до 30.11.2017г., като по това време на него са му правени съответни рентгенови снимки във цитираното болнично заведение, кръвни изследвания и други, както и му е било назначено медикаментозно лечение. Причината за постъпването му на лечение е претърпяно ПТП на същата дата, при което ищецът е получил сътресение на мозъка, като си бил ударил главата в предното стъкло на колата и се оплаквал от гадене и световъртеж и главоболие.

            Приложени са и други мед.документи /амб.листове/ от които е видно, че ищецът Т. е посетил кардиолог на 18.03.2018г., и е било установено, че същият страда от артериална хипертония, бил в състояние на емоционален шок и стрес, бил напрегнат и с безсъние. Посочва се, че вследствие на ПТП през 2017г. е започнал да приема съответни медикаменти за преодоляване на последиците от същото- описани в амб.лист.

            По делото са приложени и други писмени документи, които съдът не обсъжда, поради тяхната неотносимост към предмета на настоящото производство.

            Като свидетел е разпитан Димитър Арабаджиев от гр.Кърджали, който твърди ,че работят заедно с ищеца, който след процесното ПТП се променил много- станал неспокоен и сприхав, оплаквал се от безсъние, главоболие и високо кръвно. Бил се променил много.

            От  гореизложеното е видно, че предявеният от ищеца Т. против  ответника Ю.М. иск с правно основание чл.45 ал.1 от ЗЗД за заплащане на  обезщетение за причинените следствие на ПТП, неимуществени вреди в размер на 2000 лева- причинена лека телесна повреда /мозъчно сътресение без загуба на съзнанието/, е процесуално допустим, и по същество разгледан е основателен.

           Установено е по безспорен начин, че ответникът Ю.М., като нарушил правилата за движение по пътищата- чл.108 ал.1 от ЗДвП, за това, че на 27.11.2017г. по път 1- 5 км.355 в землището на село Градинка, общ.Момчилград,  посока на движение- Кърджали, се движел неправилно по пътното платно, като създавал пречки за движението и е причинил ПТП с ранен с МПС- т.а. „Мерцедес- Спринтер 412“ с  рег.№ К 88 20 ВВ, управляван от ищеца О.Т., който за да го избегне е излязъл с автомобила извън пътното платно в канавката. В нак.постановление се сочи, че водачът на МПС- О.Т. и пешеходецът Ю.М. /ответникът по настоящото дело/ са били проверени за употреба на алкохол, и се установило, че само за  последният- ответникът са налице данни за употреба на алкохол в концентрация 2, 25 промила на хиляда.

За това деяние на отв.Ю.М. е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева с влязло в сила  НП № 17- 0303- 000971/ 12.12.2017г. на  РУ- Момчилград. В резултат на нарушените правила за движение по пътищата -виновно нарушени от ответника, и настъпилото вследствие на ПТП, на  ищеца са били причинени съответни телесни увреждания- лека телесна повреда, описана по-горе във заключенията на вещото лице – д-р Н.М. /сътресение на мозъка без загуба на съзнанието  вследствие на удар на главата в предното стъкло на управляваното от него МПС, вследствие на ПТП на 27.11.2017г./.

Безспорно е установено, тези телесни увреждания са пряка и непосредствена последица от виновното и противоправно поведение на ответник, който неспазвайки правилата за движение- чл.108 ал.1 ал.1 от ЗДвП, като не се движел като пешеходец правилно по банкета и/или пътното платно е предизвикал ПТП- принудил ищеца с управляваното от него МПС да напусне пътното платно и да влезе в канавката, с цел избягване на удар с пешеходеца /т.е. за да предпази неправилно движещият се пешеходец, който освен всичко друго е бил употребил и алкохол- концентрация 2, 25 промила на хиляда/, и в резултат на което са причинени описаните по-горе телесни увреждания на ищеца.

Получените телесни увреждания-описани подробно в цитираните по-горе медицински документи, вкл.и експертизата са последици от това, че ответника е нарушил виновно правилата за движение по пътищата, предизвикал е ПТП със ищеца, движейки се неправилно като пешеходец по пътното платно, като на ищеца са били причинени описаните телесни увреждания, от които същият е претърпял и търпи болки и страдания, и същите представляват неимуществени вреди от неправомерното поведение на ответника по делото.

Съгласно разпоредбата на чл.45 ал.1 от ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил на друго лице- а причинените на ищеца от ответника неимуществени вреди съставляват непозволено увреждане на нематериални блага на пострадалото лице- нарушено му е здравето в описания по-горе смисъл, същият претърпял болки и страдания- и които продължава да ги търпи. Несъмнено е установено, че причинената телесна повреда на ищеца- със описаните характеристики, съставляват неимуществени вреди- последният е била приет във болнично заведение със посочените телесни увреждания, които са довели до резултат ищцата да е със влошено здраве за около две седмици, и същият през това време, а и към настоящия момент изпитва  физически и психически болки и страдания, които са последица от това телесно увреждане- в този смисъл са и показанията на свидетелят, разпитан в съдебно заседание. В резултат на ПТП на ищцата са причинени физически увреждания, които не само че не са преодолени изцяло, но и са дали отражение в неговото тяло и съзнание- същият е получил безсъние, високо кръвно налягане, изпитвал е тревожност и безпокойство, и други психически и емоционални последици.

Предвид и на това съдът приема, че са налице причинени неимуществени вреди на ищеца, отговорност за чието настъпване следва да носи ответника, съобразно правилата на чл.45 и чл.52 от ЗЗД- по справедливост.

 Очевидно е, че неимуществените вреди са пряка и непосредствена последица от неправомерното и виновно поведение на ответника, който нарушавайки ЗДвП е причинил горните неимуществени вреди. И тъй като е налице едно непозволено увреждане съдът приема, че вината на ответника е установена- съобразно заложеното в презумпция на чл.45 ал.2 от ЗЗД, която не само че не е оборена, а напротив-събраните доказателства сочат, че ответника е виновен в причиняването на тези вреди на неимуществени блага- каквито са телесната неприкосновеност на личността. Установяването на неговата вина е предпоставка последния да носи гражданска отговорност за своите действия, доколкото такава е поискана и само такава.

            Предвид казаното по–горе съдът намира, че предявеният от ищеца иск с правно основание чл.45 врчл.52 от ЗЗД, против ответника за заплащане сумата от 2 000 лева, представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди- описаните по-горе болки и страдания, е основателен и следва да бъде уважен изцяло и предявеният размер от 2 000 лева.

            Следва прочее ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 2 000 лева, представляваща обезщетение за причинените на ищеца, вследствие на настъпилото ПТП на 27.11.2017г. неимуществени вреди- болки и страдания, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на увреждането-27.11.2017г., до окончателното изплащане на сумата.

При този изход на делото ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца, направените от последният разноски по делото, съразмерно на уважената част от предявения иск съгласно правилата на чл.78 ал.1 от ГПК, както следва; 83,50 лева /държавна такса и банкова комисионна/, 600 лева- адвокатски хонорар, и 282,24 лева /възнаграждение за вещо лице/, или сумата в общ размер на 965,74 лев.

            Водим от изложеното, съдът

                                     

  Р    Е    Ш    И:

           

ОСЪЖДА Ю.Х.М. с ЕГН- **********,***,  ДА ЗАПЛАТИ на  О.Ж.Т. с ЕГН- **********,***, сумата в размер на 2 000 лева, представляваща обезщетение за причинените му вследствие на настъпилото ПТП на 27.11.2017г. неимуществени вреди- болки и страдания, ведно със законната лихва върху тази, считано от датата на увреждането- 27.11.2017г. до окончателното й изплащане.

            ОСЪЖДА Ю.Х.М. с ЕГН- *********, ДА ЗАПЛАТИ на О.Ж.Т. с ЕГН- **********, направените от последният деловодни разноски в общ размер на 965,74 лева.

Решението може да се обжалва пред Кърджалийския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщението.

                                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: