Решение по дело №1937/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2301
Дата: 24 ноември 2021 г. (в сила от 24 ноември 2021 г.)
Съдия: Янко Ангелов Ангелов
Дело: 20217180701937
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2021 г.

Съдържание на акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2301

 

град Пловдив, 24.11.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХІ к.с., в открито заседание на двадесет и седми октомври  през две хиляди и двадесет и първа година,  в състав:                      

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯВОР КОЛЕВ

                              ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

                                             ЙОРДАН РУСЕВ

                                                       

при секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА и участието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ като разгледа докладваното от член-съдия Ангелов касационно АНД № 1937 по описа за 2021 година  и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 Производство по чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 ЗАНН.

 Делото е образувано по касационна жалба отГрийнс“ООД, с ЕИК *********, срещу Решение № 260022 от 16.04.2021 година постановено по  АНД № 185 по описа на Районен съд Първомай за 2020 година, с което е потвърдено Наказателно постановление № 16 - 002929/10.07.2020 година на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив, с което на „ГРИЙНС“ ООД, за нарушение на чл. 75а, ал. 2 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност на основание чл. 75а, ал. 2 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност е наложена имуществена санкция в размер 2000 (две хиляди) лева.

 В съдебното заседание дружеството – касатор не се представлява.

 В жалбата се сочи, че постановеното решение от състав на Районния Съд е незаконосъобразно, като се излагат доводи за наличие на касационни основания – неправилно прилагане на материалния закон, иска се отмяна на решението и постановяване на друго решение, с което да се отмени НП.

 Ответникът по тази касационна жалба – Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, чрез юрк. Т. оспорва жалбата, претендира разноски.

 Представителят на Окръжна Прокуратура – Пловдив дава заключение за неоснователност на така подадената касационна жалба.

 Пловдивският административен съд – двадесет и първи състав, след като разгледа по отделно и съвкупност наведените с жалбата касационни основания, намира жалбата за допустима, а разгледана по същество за неоснователна, поради следното.

 Като е стигнал до изводи за законосъобразност на наказателното постановление, районният съд е постановил правилен – обоснован и законосъобразен съдебен акт. В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно законосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Според касатора, районният съд не е обсъдил няколко съществени обстоятелства: не е установено лицето да извършва каквато и да е било работа; лицето не е владеело български език писмено и говоримо и не е назначен преводач; данните на лицето не са получени от паспорт или друг документ. Изложени са възражения, че не ставало ясно как се берат доматите в каси и контейнери и какво се има предвид под специфично замърсяване от бране на домати. Посочват се още доводи, свързани с лицето Н.К. (украински гражданин), на която не са снети обяснения и не била приета на работа. Твърди се, че АУАН и НП са издадени от некомпетентен орган и не отговарят на изискванията за форма и съдържание, както и че липсвало ясно описание на нарушението. Иска се отмяна на така постановеното решение и отмяна на наказателното постановление. Претендират се разноски по делото. 

За да потвърди издаденото наказателно постановление, първоинстанционният съд е приел от фактическа страна, че във връзка с получен сигнал на 28.05.2020г. инспектори от Дирекция „Инспекция по труда“ – Пловдив, съвместно със служители на ДАНС, извършили проверка на обект оранжерии в град Първомай, област Пловдив, стопанисвани от „Грийнс“ ООД. На място било е установено, че в едно от оранжерийните полета български граждани, работници по трудови договори, прибират краставици. Б.Д.– служител на ДАНС, пита къде работят украински граждани и му е отговорено, че лицата са в поле № 10. Придружаващият служител на „Грийнс“ ООД започва да уверява проверяващите, че там няма никого, но актосъставителят и С.П.– служител на ДАНС,  отиват на посоченото място и пред оранжерийното поле – оградена със стъклена конструкция земна площ, констатират трактор с ремарке с празни касетки, който чака продукция. Инспекторите от Дирекцията влизат в оранжерията, констатират насаждения с домати, набрана продукция и амбалаж, а в дъното установили празни касетки и между редовете с растенията да се крият пет лица. Моли ги да излязат, при което установява, че те са с работни дрехи и с гумените ръкавици със специфично замърсяване по тях от бране на домати – отложена жълто-зелена субстанция.

Актосъставителят провел разговор на развален руски, разбира, че хората са украинци и им връчва декларации по чл. 68, ал. 1, т. 3 от ЗТМТМ, която всеки от чужденците попълва собственоръчно с обяснение в насока, че е на гости, че заради карантината от посолството е удължен срокът му на пребиваване и че помага на приятел в събирането на домати.

Проверяващите връчили на служител „Труд и работна заплата“ от дружеството призовка по чл. 45, ал. 1 от АПК за представяне на документи, свързани със спазване на трудовото законодателство и безопасните условия на труд.

На 05.06.2020 година в Дирекция „Инспекция по труда“ в град Пловдив се явил упълномощен представител на „Грийнс“ ООД, който депозирал част от изисканите документи, но не и такива, които да внесат яснота за взаимоотношенията между дружеството жалбоподател и украинските граждани. Отново била връчена призовка по чл. 45, ал. 1 от АПК с указания за представяне на 09.06.2020 година на информация относно пребиваването в оранжерийния комплекс на чужденците – за полагания от тях труд, размера на възнаграждението им и продължителността на работното им време.

На 09.06.2020 година било депозирано единствено обяснение от Йордан Балабанов, в което било посочено, че на територията на „Грийнс“ ООД, оранжериен блок № 10, пребивават различни по професии хора; че дружеството никога не си е позволявало да наема лица, чужди граждани от трети страни; че не познават украинците А.,М.,Д.,О., И В. и че е възможно те да са влезли от страничен вход и без знанието и позволението на дружеството да са пребивавали на територията на оранжерията.

В хода на административнонаказателното производство е изискана и в Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив на 11.06.2020 година от Сектор „Миграция“ при Областна дирекция на МВР - Пловдив и на 16.06.2020 година от Агенция по заетостта постъпва информация, съгласно която на посочените лица не са издавани разрешения за достъп до пазара на труда и не е регистрирана сезонна заетост до 90 дни по реда на ЗТМТМ. Посочено било, че  от търговеца „Грийнс“ ООД не са постъпвали заявления за разрешаване на достъп до пазара на труда на работници, граждани на трети държави, както и декларации за регистрация на сезонна заетост на основание чл. 24, ал. 3 от ЗТМ. Освен това в ИАС на МВР няма данни за регистрация и разрешено пребиваване на Д.Ч., като лицето е напуснало Република България на 03.06.2020 година, а на В.Б., на Н.К., на М.В.и на О.Д.е разрешено краткосрочно пребиваване в страната до 02.07.2020 година и същите са декларирали адрес на престоя си в град Първомай, област Пловдив, улица „**“ № **.

По констатациите от проверката на място и представените документи в присъствието на упълномощен представител на „Грийнс“ ООД - Първомай инспекторите в Дирекция „Инспекция по труда“ - Пловдив съставят и връчват актове за установяване на административно нарушение по чл. 75а, ал. 2 от ЗТМТМ за всеки украински гражданин, заварен на 28.05.2020 година на поле № 10 в оранжерийния комплекс на дружеството жалбоподател, като за Д.Ч. е съставен АУАН № 16-002929 / 30.06.2020 година, въз основа на който е издадено процесното наказателно постановление.

За да потвърди така издаденото НП, състав на РС е приел, че от събраните по делото доказателства безспорно е установено, че на 28.05.2020 година от страна на „Грийнс“ ООД - Първомай е извършено нарушение, в качеството на местен работодател по смисъла на § 1, т. 11 от Допълнителните разпоредби на ЗТМТМ, е квалифицирано от административнонаказващия орган по чл. 75а, ал. 2 от Закона, съгласно който на работодател – юридическо лице, за което чужденец предоставя работна сила или е приело законно пребиваващи чужденци – граждани на трети държави, без съответното разрешение или регистрация в Агенцията по заетостта, се налага имуществена санкция в размер от 2000 лв. до 20000 лв., освен ако не подлежи на по-тежко наказание, като на инкриминираната дата лицето Д.Ч.  (гражданин на трета държава по смисъла на § 1, т. 4 от Допълнителните разпоредби на ЗТМТМ, тъй като Украйна не е член на Европейския съюз и не е страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария) престира труд за дружеството жалбоподател без регистрация в и разрешение от Агенцията по заетостта за достъп до пазара на труда в Република България.

В този смисъл съдът намира за правилен изводът на районен съд, че „Грийнс“ ООД - Първомай, притежава качеството на местен работодател по смисъла на § 1, т. 11 от Допълнителните разпоредби на ЗТМТМ, както и че правилно констатираното на 28.05.2020 година нарушение е квалифицирано от административно-наказващия орган по чл. 75а, ал. 2 от ЗТМТМ, доколкото изцяло покрива изпълнителното деяние по посочената разпоредба.

Настоящата касационна инстанция намира за правилни изводите на районния съд  мотивите, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи съгласно чл. 20, чл. 21 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ и чл. 79, ал. 4 от ЗТМТМ, поради което възраженията в касационната жалба са неоснователни.

Освен това съдът намира, че в АУАН и НП нарушението е описано по ясен и недвусмислен начин, установяващо факта, че от страна на „Грийнс“ ООД на работа е прието лицето Д.Ч.– гражданин на Република Украйна,  без съответното разрешение или регистрация в Агенция по заетостта.

В случая безспорно е установено полагане на труд от страна на посоченото лице, която е била с работно облекло и специфично замърсяване от бране на домати, като в случая е без правно значение технологията за бране на доматите.

Правилно районен съд не е кредитирал показанията на свидетеля Николай Йорданов, който, освен че е служител на дружеството и се явява заинтересован да оневини дружеството, изцяло нелогични са твърденията му, че в оранжериите имало чужденци, търсещи работа, а в същото време установените при проверката лица са били с работно облекло.

Неоснователно е възражението относно липсата на преводач, тъй като по преписката е приложена декларацията по чл. 68, ал. 1, т. 3 от ЗТМТМ на украински език ведно с лицензиран превод на български език, поради което не е било необходимо да се назначаването на преводач на лицето Д.Ч., нито да му се правят устни разяснения във връзка с попълването й.

Предвид изложеното, Административен съд – Пловдив намира касационната жалба за неоснователна, а решението на Районен съд – Първомай  за правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора на касатора не се следват разноски, а за ответника се присъждат 80 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, са направени законосъобразни изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон.

Фактическите констатации и правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят напълно от настоящата инстанция. Това прави излишно тяхното повтаряне.

В настоящият случай касационната инстанция намира, че Районният съд не е нарушил закона при неговото приложение, също и не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила в хипотезите на чл. 348, ал. 3 от НПК, като следва да бъде оставено в сила атакуваното решение, като правилно и законосъобразно, а касационната жалба отхвърлена.      

Поради изложените съображения ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ХХІ състав :

 

                                   Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ № 260022 от 16.04.2021 година постановено по  АНД № 185 по описа на Районен съд Първомай за 2020 година.

ОСЪЖДАГрийнс“ООД, с ЕИК ********* да заплати на  Дирекция „Инспекция по труда“ Пловдив, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв./осемдесет/ лева.

 РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: