Решение по дело №616/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 44
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200616
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 24.02.2020 година

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

         ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на двадесет и седми януари през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ – РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

и при участието на секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията Йорданова НАХД № 616 по описа за 2019  година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59-63 ЗАНН.

Й.И.Й. ЕГН ********** *** е обжалвал наказателно постановление /НП/ № ....2019 година на  Д... на Р..., с което на основание чл. 266, ал. 1  от Закона за горите му е наложена глоба в размер на 300,00 лева и му е било възложено заплащането на обезщетение в размер на 120,00 лева в полза на Ю....

Оспорват се фактическите констатации в АУАН, като се твърди, че жалбоподателят не е извършил сеч на немаркирани дърва..

Въззиваемата страна, редовно призована, чрез юрисконсулт И. оспорва основателността на жалбата, като счита, че нарушението е безспорно доказано.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 18 НПК, приема за установено следното:

На ………….2019 г. служителят на Д……..-К……… К.Н. извършил проверка в отдел ..., подотдел“ж“ в землището на с. Г..., общ. К..., в който е било дадено разрешение за извършване на дърводобивна дейност на „Р...“ ЕООД. При навлизането си в отдела Н. констатирал, че има отсечени дървета, които са без контролна горска марка. При разговор с работниците на обекта те споделили на горския стражар, че началникът им К. е разпоредил да отсекат дърветата, за да могат да навлизат камионите в сечището. Н. се обадил на свой колега –св. А.Б., както и на управителя на фирмата „Р...“ ЕООД – св. К.Ц.. Св. Б. донесъл червена боя и двамата с Н. започнали да измерват отсечените немаркирани дървета. Съставили констативен протокол, както и сортиментна ведомост. При проверката установили, че са отсечени 20 дървета цер, които се равняват на 7 пространствени кубични метра и 14 дървета бял бор, които се равняват на 5 пространствени кубични метра дървесина.

На …………17 г. в офиса на „Р...“ ЕООД е бил съставен АУАН № …………….19 срещу Й.Й., в който актосъставителят е приел, че нарушителя е отсякъл ………….. куб м  дърва за огрев от дървесен вид бял бор в разрешен за сеч отдел, немаркирани с контролна горска марка в основата на пъна, с което е допуснал нарушение на чл. 104, ал. .1 ЗГ.

Според актосъставителят Н. АУАН е съставен срещу Й.Й., тъой като той работи на длъжността секач и е бил посочен от управителя на „Р...“ ЕООД. Към момента на проверката на …………..2019 г. Й. се е намирал в сечището, заедно с още двама секачи, но Н. не е видял именно той да извършва сеч на дървата.

От своя страна управителят на дърводобивната фирма, който е посочен и като свидетел по акта,  твърди, че Й.Й. е бил посочен от него за извършител на деянието, защото е бил назначен на длъжност дървосекач, но няма представа кой именно е отразял немаркираните дървета.

Въз основа на АУАН е издадено и атакуваното НП, с което на Й.Й. за нарушението по чл. 104, ал. 1, т. 4 ЗГ на основание чл. 266, ал. 1 ЗГ му е наложена глоба в размер на 300,00 лева и му е възложено заплащането на обезщетение в размер на 120,00 лева в полза на Ю...

С оглед възприетата фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са издадени от съответните органи в кръга на тяхната компетентност, при спазване на административнопроизводствените правила.

Административнонаказателната отговорност е лична съобразно чл. 24 ЗАНН. Това означава, че е следва по несъмнен начин да бъде установено от обективна и субективна страна, че съответното физическо лице е извършило административно нарушение. Изключение от правилото е предвидено в разпоредбата на чл. 83, ал. 1 ЗАНН, съгласно която в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи, може да се налага имуществена санкция на юридически лица и еднолични търговци за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. Въпрос на преценка на контролния орган е дали да ангажира отговорността на прекия нарушител, на ръководителя или на юридическото лице, чиито работници или служители са допуснали извършване на административно нарушение..

В конкретния случай от показанията на св. Н., се установи, че е била констатирана незаконна сеч на ……..куб. м дърва – ………….куб м цер и ………….. куб м бял бор, в сечище, за което е било издадено позволително за сеч на „Р...“ ЕООД, като по данни на секачите сечта е била осъществена по разпореждане на началника им. Актосъставителят вместо да състави АУАН срещу дружеството, на чийто лицензиран лесовъд е било издадено позволителното за сеч и който е бил длъжен да  упражнява контрол и да взема мерки за предотвратяване и спиране на незаконни действия по извършването на добива на дървесина съгласно чл. 108, ал. 3 ЗГ, е започнал административнонаказателно производство срещу работник, посочен от управителя, без да има конкретни данни именно той да е извършил сечта на немаркираните дървета и по този начин да е осъществил състава на нарушението от обективна страна.

Освен това констатациите в акта не отговарят на фактическото положение, което е било установено при проверката в сечището, тъй като актосъставителят е посочил, че Й. е отсякъл ………….. куб м бял бор, каквото количество отсечена немаркирана иглолистна дървесина изобщо не е било констатирано.

В този смисъл съдът приема, че констатациите в АУАН са произволни и не са подкрепени от достатъчно убедителни доказателства, които могат да обосноват административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което атакуваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Водим от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление наказателно постановление № ....2019 година на  Д... на Р..., с което на Й.И.Й. ЕГН ********** *** на основание чл. 266, ал. 1 ЗГ му е наложена глоба в размер на 300,00 лева и му е било възложено заплащането на обезщетение в размер на 120,00 лева в полза на Ю....

        

Решението може да се обжалва по реда на АПК пред Административния съд – София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                    РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                                          /Р. Йорданова/