Решение по дело №739/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2023 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20237180700739
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 958

 

гр. Пловдив, 25.05.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, XXIV състав, в публично съдебно заседание на двадесет и пети април две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗДРАВКА ДИЕВА

                                                         ЧЛЕНОВЕ: ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                                                                                                                                                                         СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

при секретаря НЕДЯЛКА ПЕТКОВА и с участието на прокурора МАРИН ПЕЛТЕКОВ, като разгледа докладваното от съдия Георгиева КАНД № 739 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК във връзка с чл.63 ал.1 изр. второ от ЗАНН.

С решение № 141 от 25.01.2023 г., постановено по АНД № 77/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд, III н. с., е потвърдено НП № 21-1030-009079/24.09.2021 г., издадено от началник група към ОД на МВР – Пловдив, сектор "Пътна полиция", с което на Г.Г.Ч., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание – глоба в размер на 200 /двеста/ лева на основание чл.179 ал.2 пр.2 от ЗДвП за нарушение на разпоредбите на чл.23 ал.1 от с. з.

Недоволна от решението, касационният жалбоподател Г.Ч., чрез адв. П.Р., го обжалва в законоустановения срок. В жалбата се посочва, че решението е неправилно и незаконосъобразно, тъй като съдът не е взел предвид факта, че по повод процесното ПТП е образувано досъдебно производство по описа на РП – Пловдив, по което тече разследване.  Според касатора, РС, след като не е прекратил производството по образуваното пред негов дело, е нарушил чл.33 ал.2 от ЗАНН. Иска се отмяна на оспореното решение, респ. отмяна на наказателното постановление.

            В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по жалбата – сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Пловдив, редовно призован, не изпраща представител и не изразява становище по основателността на жалбата.

Окръжна прокуратура – Пловдив изразява становище за неоснователност на жалбата и моли да се постанови решение, с което да се остави в сила решението на районния съд.

Касационната инстанция, след като провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, въз основа на доказателствата по делото, намери жалбата за допустима, но по същество за неоснователна.

Установено е от компетентните органи, че на 29.08.2021 г. около 18:15 ч., на автомагистрала Тракия А-1км.146+100, който се ситуира в общ. Марица, касаторът Ч. управлява мотоциклет „Кавазаки 3Х“ с рег. № ***, в посока София.  Движещият се пред него автомобил, спрял внезапно, поради образувана колона в лявата лента на описания участък, при което, моторът, управляван от жалбоподателя, който се движил след него, и поради внезапното спиране и недостатъчната дистанция, се ударил в задната дясна част на лекия автомобил  – „БМВ“ с рег. № ***. От удара мотоциклетът се завърта и отскача в мантинелата, при което жалбоподателят е пострадал. Горното е квалифицирано като нарушение по чл.23 ал.1 от ЗДвП. Във връзка с констатираното ПТП са издадени: - констативен протокол, план-схема към него, след което е съставен и АУАН, който е надлежно връчен на жалбоподателя, без възражения.

За да потвърди наказателното постановление, районният съд е приел, че соченото нарушение било надлежно установено, а от събраните доказателства по несъмнен начин се установявали авторството на нарушителя и неговата вина. Съдът приема, че фактическите констатации на акта не са оборени, дори напротив те са били подкрепени от събраните гласни доказателства на разпитаните в хода на съдебното следствие актосъставител и свидетел на ПТП-то, които показания са логични и непротиворечиви.

Съдът е приел, че при издаване на АУАН и на НП са спазени изискванията, визирани в чл.42 и чл.57 от ЗАНН, не са констатирани нарушения на процедурата по съставянето на сочените два акта, които да са съществени и, които да опорочават административнонаказателното производство, самите актове и нарушават правата на нарушителя. Нарушението е описано надлежно в НП от фактическа страна, а оспореният акт е издаден от компетентен орган. Прието е за неоснователно възражението свързано с „ne bis in idem“ поради висящо ДП, с оглед произнасянето с определение  по протокол № 3015 от 04.05.2022 г. Посочено е, че правилно описаното нарушение е съотнесено към съответстващата му санкционна разпоредба по чл.179 ал.2 предл.2 от ЗДвП, както и са изложени мотиви, защо не може да намери приложение чл.28 от ЗАНН.

Настоящата касационна инстанция напълно споделя изложените в решението мотиви, като намира, че районният съд правилно е очертал предмета на доказване в производството, а именно – извършено ли е нарушението, описано в АУАН, извършено ли е от лицето, срещу което е издаден акта и дали е извършено виновно. В тази насока районният съд е осъществил пълно съдебно следствие – събирането на писмени и гласни доказателства. От тях безспорно е установено, че твърдяното нарушение, описано в АУАН и в наказателното постановление е извършено от касатора Ч..

В случая, от събраните по делото доказателства се установява, че водачът Ч. не е съобразил своето поведение с поведението на другите водач, в частност, на автомобила пред него – „БМВ“ с рег. № ***, по начин, че да не се достигне до настъпването на ПТП, в случая, именно чрез спазването на достатъчна дистанция, която да позволи избягване на удар в преднодвижещото се МПС, когато то намали скоростта си или дори спре рязко.

Съгласно чл.23 ал.1 от ЗДвП, водачът на пътно превозно средство е длъжен да се движи на такова разстояние от движещото се пред него друго превозно средство, че да може да избегне удряне в него, когато то намали скоростта или спре рязко. В конкретния случай, касаторът Ч. не е преценил възможността, движещият се пред него лек автомобил „БВМ“ с рег. № ***, да намали или спре рязко, като не е спазил необходимата дистанция при движение на управлявания от него мотоциклет.

Районният съд в постановеното решение е обсъдил подробно доводите, възраженията на лицето и е преценил свидетелските показания, с оглед всички останали по делото доказателства.

Що се отнася до възражението, че съдът, в решението си, не се е съобразил с разпоредбата на чл.33 ал.2 от ЗАНН, настоящата инстанция намира за необходимо да посочи следното: - на първо място, с цитираното по-горе определение  по протокол № 3015 от 04.05.2022 г. въззивната инстанция е изложила достатъчно подробни мотиви, които съдът изцяло възприема. На второ място, съгласно чл.33 ал.2 от ЗАНН, при констатиране на признак/признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Веществените доказателства и вещите по чл.41 се пазят от административнонаказващия орган до произнасянето на прокурора. В случая липсват каквито и да било доказателства, че по отношение на Г.Ч. са налице признаци за извършено от негова страна престъпление, както и да е образувано ДП  срещу него. В този смисъл, неоснователно е възражението, че при последващо установяване на противни на сочените от съда доказателства ще се създадат изключителни пречки за Ч. да реализира и защити правата си, тъй като ще има влязло в сила съдебно решение. В този случай приложение ще намери разпоредбата на чл.70 ал.2 т.8 от ЗАНН.

С оглед на всичко изложено дотук, се очертава изводът, че като е потвърдил атакуваното пред него наказателно постановление, Пловдивският районен съд е постановил правилно и законосъобразно решение, което следва да се остави в сила.

Ето защо и на основание чл.221 ал.2 предл. първо от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІV състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 141 от 25.01.2023 г., постановено по АНД № 77/2022 г. по описа на Пловдивски районен съд.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                          ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

                                                                                                          2.