Определение по дело №900/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 664
Дата: 27 февруари 2019 г.
Съдия: Мария Ангелова Ненова
Дело: 20195220100900
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ №

гр. Пазарджик, 27.02.2019 г.

 

Районен съд – Пазарджик, Гражданска колегия, в закрито заседание на двадесет и седми февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                      

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАРИЯ НЕНОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 900 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 389 и сл. ГПК.

Предявен е иск от Х.Т.П. чрез пълномощника му адвокат Н.Г.П. против „ЛМБ-Механична обработка България“ ЕООД за присъждане на обезщетение в размер на 25 000 лв. за причинените му неимуществени вреди в резултат от трудова злополука, станала на 03.07.2018 г., и лихва за забава от датата на увреждането до датата на подаване на исковата молба в съда в размер на 1 659,72 лв.

Направено е искане за допускане на обезпечение на иска чрез налагане на запор върху банковите сметки на ответника последователно в „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД и „Уникредит Булбанк“ АД.

Приложени са писмени доказателства: заповед, трудова книжка, писма от ТД на НОИ – Пазарджик, разпореждане, декларация, съдебномедицинско удостоверение, епикриза, амбулаторен лист, болнични листове, фиш за работна заплата, справка, разпечатка, декларации, трудов договор, длъжностна характеристика, заповед за прекратяване на трудово правоотношение.

Съдът като взе предвид становището на ищеца и прецени поотделно и в съвкупност представените по делото писмени доказателства, намира молбата за обезпечение за допустима, тъй като изхожда от страна в производството, имаща качеството на ищец, направил искането за обезпечение в срока по чл. 389, ал. 1 ГПК, а разгледана по същество – за основателна.

Във всяко положение на делото до приключване на съдебното дирене във въззивното производство ищецът може да иска от съда, пред който делото е висящо, да допусне обезпечение на иска.

Обезпечение на иска се допуска, когато без него за ищеца ще бъде невъзможно или ще се затрудни осъществяването на правата по решението, ако искът е подкрепен с убедителни писмени доказателства или ако бъде представена гаранция в определен от съда размер, съгласно чл. 180 и 181 ЗЗД.

За допускане на обезпечение е достатъчно представените писмени доказателства да съдържат данни, че претендираните от ищеца права вероятно съществуват, като не е необходимо в обезпечителното производство да се провежда пълно доказване на иска, тъй като това е предмет на исковото производство.

От писмените доказателства, намиращи се по делото, съдът без да навлиза по съществото на правния спор може да направи обоснован извод за допустимостта и вероятната основателност на предявения осъдителен иск за обезщетяване на причинените от трудова злополука неимуществени вреди. В тази насока са ангажираните от ищеца доказателства – трудов договор, разпореждане за признаване на злополуката за трудова, съдебномедицинско удостоверение, епикриза, амбулаторни листове, болнични листове. Те създават необходимата в обезпечителното производство индиция, че ищецът е работил при ответното дружество и на процесната дата е претърпял трудова злополука, в резултат от която са му причинени неимуществени вреди.

При тези данни съдът намира, че искането за допускане на обезпечение е подкрепено с достатъчно и убедителни писмени доказателства.

 

Доколкото се касае до парично вземане за ищеца съществува обезпечителна нужда, тъй като без обезпечението би се затруднило изпълнението на евентуално осъдително решение в негова полза, предвид съществуващата възможност ответникът да се разпореди с имуществото си като предприеме действия, които да възпрепятстват събирането на задължението, а това би затруднило ищеца да реализира правата си в случай на уважаване на иска. Освен това при осъдителните искове тази нужда се предполага, освен ако от представените доказателства не следва друго. 

Поисканата обезпечителна мярка – налагане на запор на банковите сметки на ответника, е адекватна на вида на заявената претенция и е съразмерна на обезпечителната нужда, тъй като ще бъде наложена до размера на исковата претенция.

            По тези съображения и на основание чл. 395, ал. 2, вр. чл. 391, ал. 1, т. 1 и чл. 397, ал. 1, т. 2 ГПК съдът

           

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА ОБЕЗПЕЧЕНИЕ на предявения по гр.д. № 900/2019 г. на Районен съд – Пазарджик от ищеца Х.Т.П., ЕГН ********** ***1 против „ЛМБ-Механична обработка България“ ЕООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Пазарджик, ул. „Градинарска“ № 43, ет. 3, ап. 7, иск за присъждане на обезщетение в размер на 25 000 лв. за причинените на ищеца неимуществени вреди в резултат от трудова злополука, станала на 03.07.2018 г., ведно със законната лихва от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на сумата, както и на лихва за забава в размер на 1 659,72 лв. за периода от датата на увреждането – 03.07.2018 г., до датата на подаване на исковата молба в съда – 26.02.2019 г., , чрез налагане на запор на банковите сметки на „ЛМБ-Механична обработка България“ ЕООД, последователно в следните банки: „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД и „Уникредит Булбанк“ АД, до общия размер на исковата претенция – 26 659,72 лв.

Въз основа на определението да се издаде обезпечителна заповед.

 

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Окръжен съд – Пазарджик в едноседмичен срок, който за молителя тече от връчването му, а за ответника – от деня, в който му е връчено съобщение за наложената обезпечителна мярка от съдебния изпълнител.

Препис от определението да се връчи на ищеца.

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: