Определение по дело №2494/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2813
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 15 май 2020 г.)
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20197050702494
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                    №………….…2019 година,    гр.Варна

 

     ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, XXIII- ти състав, в закрито заседание на шести ноември 2019г.,

като разгледа докладваното от съдия Наталия Дичева

адм.д.№ 2494/19г. по описа на съда, за да се произнесе

взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.158 АПК.

            Образувано е по жалба на С.З.И., Б.Г.Н. и К.С.К. *** срещу Решение №1763-2 по Протокол №42 от 01.08.2019 г. на Общински съвет Варна, като се моли съдът да прогласи нищожност, а в условията на евентуалност да отмени същото. С оспореното решение на основание чл. 21, ал. 1, т. 8 и т. 3 от ЗМСМА, чл. 51а, ал.4, т. 2 от ЗОС и чл. 23 а от наредбата за упражняване на правата на собственост върху частта на община Варна от капитала на търговските дружества и по предложение на кмета на Община Варна с peг. No РД19013956ВН/29.07.2019, се:

„1. Предоставя в полза на Медицинския университет „Проф д-р П.Стоянов- Варна, ЕИК *********, правата на едноличен собственик на капитала по управлението на „Специализирана болница по очни болести за активно лечение- Варна“ ЕООД, ЕИК *********, за срока по чл. 91, ал. 10 от ЗЛЗ;

2.         В срок до три месеца от вземане на настоящето решение Общинския съвет- Варна следва да одобри проект на договор, с които се уреждат отношенията между кмета на Община Варна и ректора на Медицинския университет „Проф. д-р П.Стоянов“-Варна, на който е предоставено управлението на общинското лечебно заведение;

3.         Възлага се  на кмета на община Варна осъществяването на всички действия, необходими за правилното и законосъобразно изпълнение на решението“.

Ответната страна- ОС Варна, чрез Председателя си, счита жалбата за недопустима.

При проверка на допустимостта на жалбата, съставът на съда намира същата за недопустима, като подадена от лица, които нямат правен интерес от оспорването.

От подадената жалба, не става ясно, как реда, по който управлението на едно лечебно заведение, да бъде предоставено на съответното висше учебно училище, би могло да засегне правната сфера на жалбоподателите. Те нито са адресати на оспореното решение нито с него за тях се създават някакви права или задължения.

Размера на таксите за медицинско обслужване в болничното заведение, на който се позовават жалбоподателите не се определя в оспореното решение. Правото на жалба срещу решенията на ОС пред административните съдилища е изрично уредено и е предоставено на областните управители с разпоредбата на чл.45,ал.4 от ЗМСМА, съответно на кметовете на общини – с разпоредбата на чл.45,ал.5 от ЗМСМА. В защита на обществения интерес, каквато е изложената в жалбата теза , правото на оспорване срещу всички административни актове, включително тези постановени от общинските съвети   е предоставено на прокуратурата с разпоредбата на чл.16 от АПК. Следователно липсата на процесуално право на жалба се явява достатъчно основание  за недопустимост  на жалбата им , срещу решение №1763-2 по Протокол №42 от 01.08.2019 г. на Общински съвет Варна.

 На следващо място по отношение на активната процесуална легитимация на тримата жалбоподатели, съдът намира за необходимо да посочи, че за тях в качеството им на граждани също  не е налице правен интерес от оспорването по смисъла на чл.159,т.4 от АПК. Оспореното решение не съдържа изложение на факти за засягане на техен личен и пряк правен интерес, а и от съдържанието на оспореното решение се установява, че то не засяга техни лични права, свободи или законни интереси  и не поражда за тях  задължения в смисъла на  легалната дефиниция  за правен интерес  по чл.15,ал.1 и  чл.147,ал.1 от АПК.

Следва да се посочи и че Решение 1763-2 не е административен акт, приет от ОбС в изпълнение на правомощията му като орган на изпълнителната власт. То не съдържа властническо волеизявление на оправомощен орган, с което да се засягат права и законни интереси на трети лица. Решението на Общинския съвет представлява волеизявление на собственика на капитала в еднолично търговско дружество с общинско имущество, не представлява индивидуален административен акт, поради което изобщо не подлежи на съдебен контрол по административен ред.

Предвид всичко гореизложено, съдът намира жалбата за процесуално недопустима на основание чл.159,т.1. и т.4 от АПК по отношение на обжалваното решение, поради което

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на С.З.И., Б.Г.Н. и К.С.К. *** срещу Решение №1763-2 по Протокол №42 от 01.08.2019 г. на Общински съвет Варна.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело №2494 по описа за 2019 г. на Административен съд гр. Варна.

Определението може да се обжалва в 7-дневен срок от съобщаването с частна жалба пред ВАС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: