Определение по дело №427/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 532
Дата: 25 октомври 2021 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700427
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 юли 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

              

                                     25.10.2021 год.                         град Стара Загора

 

Старозагорският административен съд, VІ състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори октомври две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                         СЪДИЯ: МИХАИЛ РУСЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия М. РУСЕВ административно дело №427 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:                                                        

           

            Производството е образувано по молба вх.№5648/11.10.2021 год. на НАП гр. София, чрез процесуалния се представител юриск. Ц.К., с която е направено искане за допълване на определение от 05.10.2021 год., постановено по адм. дело №427/2021 год. по описа на Административен съд – Стара Загора, в частта му за разноските, като бъдат присъдени такива в размер на 200.00 лв. за осъщественото процесуално представителство, съгласно приложеният списък на разноските. 

            Ответната страна в лицето на жалбоподателят Я.П.П., чрез пълномощника си по делото адв. П.Ж. изразява становище за неоснователност на молбата, като излага доводи, че в случая не е налице законовата хипотеза на чл.143, ал.3 от АПК за присъждането на разноски в полза на ответника по делото. Направено е искане молбата да бъде оставена без уважение.

Искането за допълване на решението е направено в законово установения срок по чл.248, ал.1 от ГПК, от легитимирано лице.

Съдът намира, че искането е процесуално допустимо, но намира същото за неоснователно.

Производството по делото е образувано по жалба на Я.П.П., чрез пълномощника си по делото адв. П.Ж., против Решение №166/21.06.2021 год. на Директора на ТД на НАП Пловдив, с което е потвърдено постановление за налагане на предварителни обезпечителни мерки с изх.№С210024-023-0001579/03.06.2021 год. издадено от Т.Т. – старши публичен изпълнител при Териториална дирекция на НАП Пловдив, офис Стара Загора.

С определение постановено в открито съдебно заседание на 05.10.2021 год., съдът е оставил без разглеждане жалбата и е прекратил делото поради отпаднал правен интерес. Преди откритото съдебно заседание от страна на ответника са представени писмени доказателства, от които е видно, че поради обстоятелството, че е издаден ревизионен акт на жалбоподателят Я.П.П., с който не са установени публични задължения, оспорените наложени обезпечителни мерки са отменени. Постановлението за отмяната на обезпечителните мерки изх.№С210024-024-0029175/13.09.2021 год. е връчено по електронен път на жалбоподателя на 15.09.2021 год.

            В разпоредбата на чл.143 от АПК е уреден въпроса с отговорността за разноските, като са посочени конкретни хипотези кой на кого дължи такива разноски.

            В конкретния случай е приложима разпоредбата на чл.143, ал.3 от АПК, която предвижда, че когато съдът отхвърли оспорването или прекрати производството, ответникът има право на разноски, освен ако с поведението си е дал повод за завеждане на делото, включително юрисконсултско възнаграждение, определено съгласно чл. 37 от Закона за правната помощ. Очевидно е, че не е налице първата хипотеза, а именно – отхвърляне на жалбата.

Налице е втората хипотеза – прекратяване на делото. В настоящето производство отпадналият правен интерес се дължи на обстоятелството, че оспорените обезпечителни мерки са отменени от ответника по делото, поради приключването на ревизионното производство, в което производство не са установени публични задължения и чието събиране да бъде обезпечено. По същността си с отмяната на  обезпечителните мерки, де факто се оттегля и оспорения административен акт. В конкретния случай не може да се приеме, че с поведението си жалбоподателят е бил причината за издаването на наложените обезпечителни мерки, потвърдени с решението на Директора на ТД на НАП Пловдив. Причината е образуваното ревизионно производство за установяване на задължения на жалбоподателят по реда на чл.19 от ДОПК. Законодателят не прави разлика от основанието за прекратяване на производството, което основание да е предпоставка за присъждане на разноски в полза на ответника. Единственото условие е, наличието на поведение от страна на ответника, с което да е дал повод за образуването на делото, каквото в конкретния случай е налице.

            Водим от горните мотиви и на основание чл.248, ал.3 от ГПК във връзка с чл.144 от АПК, Старозагорският административен съд

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Националната агенция по приходите гр. София, чрез процесуалния се представител юриск. Ц.К. за допълване на определение постановено в открито съдебно заседание на 05.10.2021 год., постановено по адм. дело №427/2021 год. по описа на Административен съд Стара Загора в частта за разноските.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7 дневен срок от съобщаването му на страните.

    

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: