Решение по дело №1725/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1387
Дата: 2 ноември 2021 г.
Съдия: Наталия Георгиева Дичева
Дело: 20217050701725
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

         /           ….2021 година, гр. Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

в публично заседание на  седми октомври през две хиляди и двадесет и първа година, Административен съд – Варна, IV- ти касационен състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИЯ ГАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ : 1. МАРИЯНА ШИРВАНЯН

   2.НАТАЛИЯ ДИЧЕВА

при секретаря ДЕНИЦА КРЪСТЕВА и при участието на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ, като разгледа докладваното от съдия НАТАЛИЯ ДИЧЕВА к. адм. д. № 1725 по описа за 2021година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по повод касационна жалба, депозирана от С.С.С., ЕГН ********** *** Загора, чрез адв. И.Г., срещу Решение № 282/29.06.2021 година, постановено по АНД № 1482/2021 г. по описа на Районен съд-Варна, ХХІХ състав, с което е потвърдено НП № 23-0000075/04.02.2021г. на Началник отдел контрол в РД „Автомобилна администрация“ Варна, с което на С.С.С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лева, на основание чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози.

Заявените касационни основания за обжалване са допуснато нарушение на закона. Отправеното искане към касационната инстанция е за отмяна на атакувания съдебен акт. 

В съдебно заседание, касаторът не се явява, но с писмени бележки моли за отмяна на решението на ВРС. Претендира разноски за две инстанции.  

Ответникът, регионална дирекция „Автомобилна администрация“- гр.Варна оспорва жалбата. Отправено е искане към съда за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на ВОП изразява мнение за неоснователност на жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, както и становището на страните намира за установено следното:

Касационната жалба е постъпила в срок и е от надлежна страна, поради което се явява допустима за разглеждане. Наведените аргументи представляват касационни основания по смисъла на чл. 348, ал. 1, т. т. 1 от НПК, приложим по препращане от чл. 84 от ЗАНН.

Разгледана по същество същата се явява основателна.

С Наказателно постановление № 23-0000075 / 04.02.2021г. на Началника на отдел контрол в РД „Автомобилна администрация” -Варна, на С.С.С. е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200 лева, на основание чл. 105 ал. 1 от ЗАвП.

От фактическа страна е установено, че на 16.12.2020г. в гр.Варна, при извършване на превоз попадащ в обхвата на AETR с автобус марка Сетра кат. M3 с рег№ ***** оборудван с аналогов тахограф, водачът използва тахограф, който не е бил представен на редовен технически преглед от одобрен сервиз най -малко веднъж на две години.

Констатираното нарушение е по параграф 3 б.„а“ Гл. 6 на Допълнение 1 към пр.“Контролен уред“ на AETR и жалбоподателят е санкциониран на осн. чл.105 ал.1 от Закона за автомобилните превози.

За да потвърди НП, ВРС приема, че  правилно е констатирано   административното нарушение, както и правилно е определена квалификацията по Европейската спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози (AETR). В санкционната част на наказателното постановление правилно е приложен законът, като административно- наказващият орган е приел, че при извършения превоз от страна на жалбоподателя е осъществен състав, който покрива административно санкционната разпоредба на чл.105 ал.1 от ЗАвП. Видно от посочената за нарушена правна норма- най-малко на всеки две години се провеждат периодични проверки на уредите, монтирани на превозните средства, като те могат да се осъществяват и в рамките на техническите прегледи на превозните средства; проверявани ще бъдат:- доброто функциониране на уреда; - наличието на утвърдителен знак върху уредите, - наличието на монтажна табелка;- целостта на запечатванията на уреда и на другите части на оборудването; - действителната обиколка на автомобилните гуми. Това не е било сторено от страна жалбоподателя. Според протокол за проверка приложен по преписката същия касае период от 27.03.2018г. до 27.03.2020г. Проверката от контролните органи е извършена на 16.12.2020г. От изложеното, ВРС приема, че е  извършено вмененото нарушение, както и че е приложената правилната санкционна разпоредба – чл.105, ал.1 от ЗАвП.

Възраженията пред касационната инстанция са за неправилно приложение на материалния закон. Съгласно чл.348, ал. 2 от НПК неправилно приложение на закона е налице, когато той е приложен неправилно или не е приложен закон, който е трябвало да бъде приложен. Като контролно-отменителна инстанция касационният съд проверява приложението на закона въз основа на фактите установени от РС в решението, по аргумент от забраната в чл. 220 от АПК за нови фактически установявания.

Изводите на Районен съд - Варна за правилно приложение на материалния закон не се споделят от касационната инстанция.

От фактическа страна поведението, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора, се изразява в бездействие относно задължения по §3, б“а“ от гл. VI  на Допълнение1 към Пр.“Контролен уред“  AETR, СВ 28 от 1995г. За констатираното нарушение е приложена общата административно-санкционна разпоредба – чл.105 ал.1 от ЗАвтП.   

Разпоредбата на чл. 93в, ал.1 постановява, че водач, който управлява моторно превозно средство, оборудвано с тахограф, който не функционира съгласно изискванията, определени в Регламент (ЕС) № 165/2014 или в AETR, се наказва с глоба 500 лв. От друга страна разпоредбата на чл.105 от ЗАвтПр. сочи, че за нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, с изключение на изискванията за превоз на опасни товари, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200 лв.

Нормите на чл. 105 ал.1 и чл.93в ал.1 от ЗАвтПр се намират в съотношение на обща към специална помежду си, поради което приложение следва да намери специалния закон, съгласно принципа lex specialis derogat legi generali. При наличие на специален закон, е следвало съдът да отмени НП, защото съгласно Тълкувателно решение № 8/ 16.09.2021г. по ТД №1/2020г. на ВАС „в производството по реда на раздел пети, глава трета на Закона за административните нарушения и наказания районният съд има правомощие да преквалифицира описаното в наказателното постановление изпълнително деяние, когато се налага да приложи закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо нарушение, без съществено изменение на обстоятелствата на нарушението“. Районният съд обаче не разполага с правомощието да влоши положението на санкционираното лице като приложи по-тежка санкция. В този случай, ВРС е да отмени НП.

Като е достигнал до противоположни правни изводи районният съд е постановил едно неправилно решение, което следва да бъде отменено, а вместо него се постанови друго, с което наказателното постановление бъде отменено.

Касаторът е претендирал присъждането на разноски за адвокатско възнаграждение общо в размер на 600лв. за две инстанции и е включил същите в представения списък на разноските.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 143, ал. 1 от АПК вр. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН в полза на касатора следва да бъдат присъдени разноските за заплатено адвокатско възнаграждение във въззивното и касационното производство в размер на 600 лева. Възнаграждението е уговорено и заплатено в минималния размер по чл. 18, ал. 2 вр. чл. 7, ал. 2, т. 1 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Деловодните разноски, на основание § 1, т. 6 от ДР на АПК, следва да бъдат възложени в тежест на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", която има качеството на юридическо лице съгласно чл. 2, ал. 3 от ЗАвПр и чл. 2, ал. 1 от Устройствения правилник на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация".

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 282/29.06.2021 година, постановено по АНД № 1482/2021 г. по описа на Районен съд-Варна, ХХІХ състав,  като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ НП № 23-0000075/04.02.2021г. на Началник отдел контрол в РД „Автомобилна администрация“ Варна, с което на С.С.С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 (двеста) лева, на основание чл. 105, ал. 1 от Закона за автомобилните превози.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", със седалище и адрес в гр. София, ул. "Ген. Й. В. Гурко" № 5, представлявана от изпълнителния директор Б. Р. , да заплати на С.С.С. с ЕГ ********** *** Загора, сумата от 600 лева – разноски за адвокатско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ………

 

ЧЛЕНОВЕ:1…………….

 

                   2…………….