Решение по дело №420/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 437
Дата: 3 декември 2021 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20217240700420
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

  437                                               03.12.2021 г.                              гр. Стара Загора

 

     В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на четиринадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в състав:   

                                                       

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                                                                                                              ЧЛЕНОВЕ:  ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                                МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретар  Пенка Маринова                                                                         

и с участието на прокурор Константин Тачев

като разгледа докладваното от  съдия  Г. Динкова КАН дело № 420 по описа за 2021 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „Ирида“ ООД, ЕИК *********,  със седалище и адрес на управление: гр. Раднево, бул. Георги Димитров № 2, подадена чрез пълномощника му адв. Т.Д.,  против  Решение № 20 от 06.08.2021 г., постановено по АНД № 20215520200116/2021 г. по описа на Радневския районен съд, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 43 – 0000188/ 15.03.2021 г. на Директора на Регионална дирекция  „Автомобилна администрация“ – Стара Загора, с наложено на касатора административно наказание имуществена санкция в размер на 3000/три хиляди/ лева на основание чл.96г, ал. 1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози.

В жалбата се твърди, че решението е незаконосъобразно, като постановено в нарушение и неправилно приложение на материалния закон – касационно основание по чл. чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Сочи се, че в нарушение на чл.6 от ЗАНН административнонаказващият орган е наложил наказание на дружеството за деяние, което не е съставомерно. Навежда доводи, че разпоредбата на чл.7б, ал.1 от ЗАвтП, в редакцията й, действала към датата на извършване на нарушението – 20.03.2020г., не е вменявала задължение за дружеството или длъжностното лице да изисква карта за квалификация на водача за съответната категория, а такова изискване е било въведено едва с изменението на посочената законова разпоредба, обн. ДВ, бр. 60 от 2020 г., в сила от 7.07.2020 г., т.е. четири месеца след датата на твърдяното нарушение. В тази връзка обосновава, че е било наложено наказание за деяние, което не представлява административно нарушение. Иска се решението на първоинстанционния съд да бъде отменено и да се отмени издаденото наказателно постановление. Претендира направените по делото разноски за двете съдебни инстанции.

 

Ответникът по касационната жалба Изпълнителна агенция «Автомобилна администрация» - Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора  счита, че жалбата е основателна и предлага обжалваното съдебно решение да бъде отменено, като постановено  в нарушение на материалния закон. 

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

  Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Раднево е Наказателно постановление № 43 – 0000188/ 15.03.2021 г. на Директора на Регионална дирекция  „Автомобилна администрация“ – Стара Загора,  с което на Ирида ООД гр. Раднево ЕИК *********  със седалище и адрес на управление: гр. Раднево, бул. Георги Димитров № 2, на основание чл.96г, ал.1, предл. 2 от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/, е  наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лв. за нарушение на чл.7б, ал.1, изр. 2 от ЗАвтП. От фактическа страна административно-наказателното обвинение се основава на това, че на 20.03.2020 г. в гр. Раднево от базата на Ирида ООД  гр. ***е извършен  превоз  на товари /скраб/ с МПС марка Скания рег. № ***   от водач Н.Б.Н. ЕГН ********** и СУМПС №***, кат. С, като МПС, с което е извършен превозът  е от категория N3. Извършването на превоза  е установено от Заповед № 002 от 20.03.2020 г., издадена от лицето, за чиято сметка се извършва същият.  Водачът  извършил превоза  не отговаря  на изискването  за квалификация на водача съгласно чл. 2, ал. 4 от Наредба № 41 на МТ – не е преминал  периодично  обучение в  срок от 5/пет/ години  след началната квалификация. Валидността на карта за квалификация на  водача №*** е изтекла  на 10.06.2019 г. За периода от 10.06.2019 г. до 25.01.2021 г. водачът не притежава валидна  карта за квалификация  на водача - установено от направената справка в информационната система  на ИА АА София на 25.01.2021г.

Радневският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и правна страна повдигнатото административнонаказателно обвинение. По съществото на спора, въз основа на събраните по делото и обсъдени в решението доказателства, приетата за установената по фактическа обстановка, съотнесена към приложимата нормативна регламентация, съдът е обосновал извод, че извършването от санкционираното лице на съставомерно от обективна страна деяние, квалифицирано като административно нарушение по 96г, ал. 1, предл. второ във вр. с чл. 7б, ал. 1, изр. второ от ЗАвтП, е доказано по безспорен и несъмнен начин, като правилно и законосъобразно на превозвача „Ирида"ООД е наложена предвидената в закона по вид и размер административна санкция.

 

Решението на Районен съд - Раднево е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.

При проведеното административно наказателно производство не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и на формалните изисквания досежно съдържанието на съставения АУАН и на издаденото въз основа на него НП. Съдържанието на наказателното постановление съответства на императивните изисквания на чл. 57, ал. 1, т. 5 и т. 6 от ЗАНН за пълно, ясно и точно описание на нарушението и обстоятелствата по неговото извършване и посочването на законовата разпоредба, която е нарушена. В случая дружеството-превозвач е санкционирано на основание чл. 96г, ал. 1, предл. 2 от ЗАвтП, съгласно която разпоредба, който назначи на работа или допусне водач, който не отговаря на някое от изискванията, определени с този закон и с подзаконовите нормативни актове по прилагането му, да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, се наказва с глоба или имуществена санкция в размер 3000 лв. От правна страна аминистративнонаказателното обвинение е обосновано с допуснато нарушение на чл. 7б, ал. 1, изр. 2 от ЗАвтП, която норма регламентира (в приложимата редакция), че лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка, осъществяват превози на пътници и товари с превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D или D+E, само с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача. За съответствие с изискването за квалификация на водача министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощени от него длъжностни лица издават карта за квалификация на водача със срок на валидност 5 години.

От фактическа страна извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение се основава на това, че на 20.03.2020г. в гр.Раднево „Ирида“ ООД е допуснал осъществяването на превоз за собствена сметка с водач Н.Б.Н., управлявал МПС марка Скания рег.№ ***, от категория N3, който не отговаря на изискванията за квалификация на водача, съгласно чл.2, ал.4 от Наредба № 41 на МТ – не е преминал периодично обучение в срок от 5/пет/ години след началната квалификация и не притежава валидна карта за квалификация на водача, тъй като валидността на същата е била изтекла на 10.06.2019г. 

Противно на твърденията на касатора така формулираното фактическо обвинение осъществява състава на административно нарушение по чл.96г, ал.1, предл.2 във вр. с чл.7б, ал.1 от ЗАвтП. Действително съгласно чл. 7б, ал. 7 от ЗАвтП изискването за квалификация на водача по ал. 1 е изпълнено, когато водачът притежава познания, придобити чрез посещения в курсове за обучение, и е положил успешно изпит. Но в разпоредбите на чл. 7б, ал. 1, изр. второ и ал. 6 от ЗАвтП е регламентирано, че за съответствие с изискването за квалификация на водача министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощени от него длъжностни лица издават карта за квалификация на водача със срок на валидност 5 години, която карта за квалификация на водач се издава на лица, притежаващи удостоверение за професионална компетентност, удостоверяващо начална квалификация или периодично обучение по смисъла на ал. 3 и 4. Съответно в чл. 7б, ал. 8 от ЗАвтП е предвидено, че водачите, придобили квалификацията по ал. 6, подлежат на периодично обучение за усъвършенстване на познанията си на всеки 5 години. Въз основа на посочената нормативна уредба следва извода, че законът регламентира издадената по надлежния ред и от оправомощените длъжностни лица карта за квалификация на водача като официален удостоверителен документ за съответствие с изискването за квалификация на водача, т. е документ, който удостоверява, че водачът отговаря на изискванията за начална квалификация или периодично обучение. За установяване съответствието с изискването за квалификация на водача законодателят е създал специален ред, регламентиран в Наредба № 41 от 04.08.2008 г. за условията и реда за провеждане на обучение на водачите на автомобили за превоз на пътници и товари и за условията и реда за провеждане на изпитите за придобиване на начална квалификация, която наредба е издадена именно на основание чл. 7б, ал. 9 от ЗАвП. По аргумент от чл. 18 от посочената Наредба периодичното обучение се провежда за усъвършенстване и актуализиране на знанията на водачите на всеки пет години, като водачите преминават курс за периодично обучение преди изтичане на срока на валидност на картата за квалификация на водача, а водачите, които притежават карта за квалификация на водача, чийто срок на валидност е изтекъл, както и водачите по чл. 4 от Директива 2003/59/ЕО, които са престанали да изпълняват професията, подлежат на периодично обучение, преди отново да започнат да упражняват професията. В контекста на действащата нормативна регламентация може да се направи извод, че след изтичането на срока на валидност на картата за квалификация на водача, удостоверяваща съществуването на съответствие с изискването за квалификация на водача, липсва документ удостоверяващ изпълнението на изискването по чл. 7б, ал. 7 от ЗАвтП. Ето защо след като при извършената проверка и въз основа на представените им документи и направена служебна справка в информационната система на ИААА гр.София,  контролните органи на Регионална дирекция "Автомобилна администрация" – гр. Стара Загора са констатирали по несъмнен начин осъществяването на превоз на товари от водач, който не отговаря на изискването за квалификация, удостоверено с валидна карта за квалификация на водача, съответно на закона допускането от превозвача „Ирида“ООД гр.Раднево управлението от този водач на превозно средство, е прието като нарушение на изискването по чл. 7б, ал. 1 от ЗАвтП и съотв. като основание за налагане на административна санкция. С оглед на което Старозагорският административен съд приема за обосновани от гл. т. на доказателствата и на установените въз основа на тях обстоятелства и правилни от гл. т. на закона съображенията на въззивния съд, мотивирали направения извод за осъществено от санкционираното лице съставомерно деяние, квалифицирано като административно нарушение по  чл. 96г, ал. 1, предл. второ във вр. с чл. 7б, ал. 1 от ЗАвтП.

По изложените съображения съдът намира, че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 20 от 06.08.2021 г., постановено по АНД № 20215520200116/ 2021 г. по описа на Районен съд - Раднево.

 

 

   Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

  

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

                                                                                             2.