Определение по дело №1070/2018 на Районен съд - Хасково

Номер на акта: 735
Дата: 25 май 2018 г. (в сила от 7 юни 2018 г.)
Съдия: Павлина Христова Господинова
Дело: 20185640101070
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 735

 

 

Хасковски Районен съд                                        ЧЕТВЪРТИ                            ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

 в закрито заседание на двадесет и пети май

две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

               Съдия: ПАВЛИНА ГОСПОДИНОВА 

                                                                         

 

Секретар

Прокурор

изслуша докладваното от съдията

дело №1070 по описа за 2018 година на Хасковски Районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Предявен е иск от длъжник в изпълнителното производство срещу съдебния изпълнител – за осъждане да бъдат изпълнени действия по принудителното изпълнение.

Ищците търсят произнасяне на съда относно задължаване на ЧСИ да изготви и предаде копие на изпълнителното дело, за което били заплатили такса, като изрично се посочва, че не се обжалват действията на ЧСИ, не се предявява иск по чл.439 от ГПК, както и не се търси отговорност за вреди, причинени от ЧСИ. След като взе предвид направеното искане, както и направените уточнения в становището от 23.05.2018г., съдът счита, че производството по делото следва да се прекрати като недопустимо. Съдът е длъжен да следи служебно за наличието на процесуалните предпоставки за съществуването на правото на иск. Уредените от законодателя способи за защита на длъжника срещу незаконосъобразни действия на съдебния изпълнител са два - обжалване на изчерпателно посочените в ГПК действия и иск за вреди от процесуално незаконосъобразно принудително изпълнение  по чл. 441 ГПК. Тъй като се твърди, че ищците са длъжници по изпълнително дело по описа на ЧСИ, сочен като ответник в настоящото производство, и като се има предвид, че между тях в посочените качества не съществуват гражданскоправни отношения, то предявеният иск за осъждане на ЧСИ да изпълни свои задължения /да копира и предаде копие от изп.дело/ е недопустим. Длъжниците не разполагат с искова защита срещу действията на съдия изпълнителя по принудителното изпълнение извън хипотезата на чл.441 от ГПК, уреждаща иск за обезщетение за неимуществени и имуществени вреди, които са в резултат на противоправни действия на съдия изпълнителя. Длъжниците могат да осъществят своята защита срещу незаконосъобразност на принудителното изпълнение с отрицателния установителен иск по чл.439, ал.1 от ГПК, който се предявява срещу взискателя, а не срещу ЧСИ, както и при процесуалната незаконосъобразност относно действията на съдебния изпълнител по реда на чл.435, ал.2 от ГПК - чрез обжалване на изчерпателно посочените от законодателя действия на съдебния изпълнителя пред съответния окръжен съд, или по реда на чл.441 от ГПК - чрез предявяване на осъдителен иск срещу ЧСИ за обезщетяване на вредите, които са настъпили от противоправните му действия и бездействия, но не и да търсят осъждане на съдебния изпълнител да извърши съответно действие по принудителното изпълнение.

По отношение на оттегленото искането за установяване, че в отношенията между страните до предаване на копие от делото не текат срокове по обжалване на действията на ЧСИ, съдът следва да прекрати производството на основание чл.232 от ГПК. Но ищците следва да имат предвид също и че при предявяване на установителен иск по чл.124 от ГПК съдът е длъжен да следи относно изискването за наличие на правен интерес от предявения иск. В съдебната практика е установено, че интересът от искова защита е налице, когато чрез избрания от ищеца способ, може да се разреши съществуващ между него и противната страна правен спор, и то в най-пълна степен. Решението на съда по установителен иск по чл.124 от ГПК трябва да способства за признаване или удовлетворяване на субективното материално право, предмет на установителния иск. Няма правен интерес от иск, който няма да се отрази върху правната сфера на ищеца, а също и в случаите, като на разположение на ищеца има друг по-ефективен способ за защита. В посочените случаи избраната форма на защита – иск по чл.124 от ГПК, води към извод за липса на правен интерес и изключва съдействието на съда.

В този смисъл съдът намира, че производството по делото следва да се прекрати поради липса на правен интерес и като недопустимо.

С оглед установената недопустимост на иска съдът не дължи произнасяне по направеното искане за обезпечение.

Мотивиран от горното, съдът  

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ предявения от Т.Й.Г., Й.Т.Г. и Блок-Стен-БГ-Стандарт ЕООД – Хасково, иск срещу ЧСИ Самуил Пеев, за осъждане на ЧСИ да изготви и предаде копие на изпълнително дело №526/2015г. по описа на ЧСИ Пеев с район на действие ХОС, рег.№874 в КЧСИ, като недопустим и в тази част ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №1070/2018 г. по описа на Районен съд – Хасково.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №1070/2018 г. по описа на Районен съд – Хасково, в частта на иска за установяване, че в отношенията между страните до предаване на копие от делото не текат срокове по обжалване на действията на ЧСИ, поради оттегляне.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Окръжен съд-Хасковo в едноседмичен срок от съобщаването.

                                                                           

 

СЪДИЯ: /п/ не се чете

 

Вярно с оригинала!

Секретар: Е.С.