Решение по дело №384/2018 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 14
Дата: 4 февруари 2019 г.
Съдия: Ивайло Христов Родопски
Дело: 20181850200384
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2018 г.

Съдържание на акта

                                   Р Е Ш Е Н И Е № …

    гр. К., 04.02.2019 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          РАЙОНЕН СЪД-К., четвърти състав, в открито съдебно заседание на тридесет и първи януари две хиляди и деветнадесета година, в състав :

                                                                  Председател: ИВАЙЛО РОДОПСКИ

при участието на секретаря М. Г., като разгледа НАХД № 384, по описа за 2018 година, докладвано от съдията Родопски, взе предвид следното:

                               

Съдът е сезиран с жалба от П.З.В., ЕГН **********,*** срещу наказателно постановление № 1 / 10.07.2018 г., издадено от началника на РУ - Г..

          Въззиваемата страна, не изпращат представител, не вземат становище по основателността на жалбата.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Въз основа на констативен протокол от 15.06.2018 година и АУАН от 16.06.2018 г., е издадено обжалваното наказателно постановление, с което на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 200 лева, на основание чл.82, вр.чл.55 от ЗЧОД за това, че при извършената полицейска проверка на 15.06.2018  година, около 21,10 часа на ЛОТ 3, път 2 81 охранителят е бил без идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло на фирма „Про Секюрити Груп“ ООД.

           Актът за установяване на административното нарушение и издаденото въз основа на него обжалвано наказателно постановление са постановени нарушаване на задължителните законови изисквания на чл.42, т.3, т.4 и т.5 и чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН.

          Чл.55 от ЗЧОД изисква охранителят при упражняване на дейността си да носи служебна идентификационна карта със снимка, отличителен знак и униформено облекло, а чл.82 от същия закон предвижда, че за неизпълнение на друго задължение, произтичащо от този закон и подзаконовите нормативни актове, регламентиращи частната охранителна дейност, физическото лице се наказва с глоба от 200 до 500 лева, но за всяко отделно нарушение.

В случая от една страна нито в АУАН, нито в обжалваното НП не е посочено точното място на нарушението – липсва име на град, населено място и адрес, а от друга – в констативния протокол е посочено, че жалбоподателят е притежавал карта със снимка, но на фирма „КРОН СЕКЮРИТИ“, което не е обсъдено в НП, но в санкционната норма на чл.82 от ЗЧОД се изисква налагане на глоба за всяко отделно нарушение, докато в случая в НП са описани и вменени на охранителя три отделни нарушения по чл.55 от ЗЧОД, но му е наложено само едно наказание – глоба от 200 лева. Горните нарушения водят до наличие на неотстраними и съществени процесуални нарушения при издаване на АУАН и НП, водещи до невъзможност за жалбоподателя да разбере точно за какво нарушение му се налага съответно наказание.

          В резултат на горното съдът приема, че издаденото и обжалвано наказателно постановление следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.

         

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,  СЪДЪТ

         

    Р          Е          Ш          И  :

         

ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО наказателно постановление № 1 / 10.07.2018 година, издадено от началника на РУ – Г., като незаконосъобразно

 

Решението може да се обжалва в 14 (четиринадесет) - дневен срок от съобщенията, пред Административен съд – С.област.

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ :