Присъда по дело №1226/2010 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 50
Дата: 26 април 2010 г. (в сила от 4 януари 2011 г.)
Съдия: Кирил Захариев Николов
Дело: 20105300201226
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 март 2010 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№50

 

гр. Пловдив,  26.04.2010  год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ в публичното съдебно заседание на двадесет и шести април, две хиляди и десета година, в състав:                                   

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КИРИЛ НИКОЛОВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: ВЕНЕТА ТОДОРОВА

НИКОЛАЙ АБАДЖИЕВ

 

Секретар: А.Д.

Прокурор: ЙОАКИМ ЦВЕТКОВ

след като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НОХД № 1226  по описа на Пловдивски окръжен съд за 2010 г.

                            

П Р И С Ъ Д И:

ПРИЗНАВА подсъдимия П.В.П., роден на *** ***, живущ ***, български гражданин, със средно образование, женен, неосъждан, работещ, с ЕГН:********** ЗА ВИНОВЕН, в това, че на ****2009 г. в село К., област П., при управление на моторно превозно средство – лек автомобил, марка „ДЕУ”, модел „ЕСПЕРО”, с регистрационен № ******, собственост на Р.И.С.– П. от град П., е нарушил правилата за движение: чл. 20 ал.2 от , тай като не е съобразил скоростта си на движение с конкретните пътни условия, и чл. 21 ал.1 от ЗДвП, тъй като в населено място е превишил максимално допустимата скорост на движение от 50км/ч., вследствие на което по непредпазливост е причинил смъртта на К.С.Б. ***, като деецът е избягал от местопроизшествието, поради което и на основание чл. 343, ал.3, предл. последно, във вр. б. „б” предл. първо, във вр. с ал.1, б. „в” във вр. чл. 342 ал.1 от НК, във  вр.чл. 58а от НК, във вр. чл. 55 ал.1 т.1 от НК, във вр. чл. 373 ал.2 от НПК ГО ОСЪЖДА на ДВЕ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

На основание чл. 343г, вр. чл. 37 ал.1 т.7 от НК НАЛАГА на подсъдимия П.В.П. и наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл. 66 ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното на подсъдимия П.В.П. наказание лишаване от свобода, с изпитателен срок от ПЕТ ГОДИНИ.

ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА по делото – две шапки, велосипед, счупено странично огледало и счупено предно автомобилно стъкло, намиращи се на съхранение в РУ на МВР град Х. да се УНИЩОЖАТ като вещи без стойност, след влизане на присъдата в сила.

На основание чл. 189 ал.3 от НПК  ОСЪЖДА подсъдимия П.П. да заплати направените по делото разноски на стойност 726/седемстотин двадесет и шест/лева.

Присъда подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред ПАС.    

                                                          

                                                                                                                                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                      

 

                                                                   СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                           

                                                                            2.

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ ПО НОХД №1226/2010 год.

 

            Окръжна прокуратура град Пловдив обвинява П.В.П. в извършено от него престъпление по чл. 343 ал.3 б. „б” вр. ал.1 б. „в” вр. чл. 342 ал.1 от НК, а именно, че  на ***.2009 г. в село К., област П., при управление на моторно превозно средство – лек автомобил, марка „ДЕУ”, модел „ЕСПЕРО”, с регистрационен №***, собственост на Р.И.С.– П.от град П., е нарушил правилата за движение: чл. 20 ал.2 от ЗДвП, тай като не е съобразил скоростта си на движение с конкретните пътни условия, и чл. 21 ал.1 от ЗДвП, тъй като в населено място е превишил максимално допустимата скорост на движение от 50км/ч., вследствие на което по непредпазливост е причинил смъртта на К.С. Б. ***, като деецът е избягал от местопроизшествието.

 

            Прокурорът поддържа обвинението и предлага на подсъдимия да се наложи справедливо наказание лишаване от свобода, чието изпълнение да се отложи на основание чл. 66 от НК. Настоява още на същия да се наложи и наказание лишаване от право да управлява МПС.

            Частните обвинители П., С. и И. Б., чрез повереника си адв. В.Е. молят подсъдимия да бъде наказан строго и да изтърпи ефективно наказанието си лишаване от свобода.

            Подсъдимият П., лично и чрез защитника си адв. Ж. моли за снизходително наказание при условията на чл. 66 от НК. Той признава изцяло фактите по обвинителния акт и се възползва от възможността на чл. 371 т.2 от НПК.

 

            Съдът, въз основа на доказателствата, прие следното:

            На ***.2009 година вечерта, подсъдимият П. *** със семейния автомобил „ДЕУ ЕСПЕРО” с ДК № ****. Заедно с него на предната седалка била съпругата му, а отзад се возили двете му деца. Семейството отивало на гости на роднини. Времето било лошо, валял дъжд и било тъмно, асфалтът бил мокър, но въпреки това подсъдимият се движил със скорост около и над 55 км/ч. Движейки се по този начин по шосето, подсъдимият П. блъснал с предна дясна и странична част на колата си движещия се в същата нему посока, от страната на банкета пешеходец К.Б., който бутал по шосето велосипеда си. От удара Б. паднал и загинал. Това било забелязано от свидетелката Н. Въпреки инцидента, подсъдимият не спрял, а продължил към дома на роднините си, където се скрил. От удара обаче дясното му странично огледало се счупило и останало на местопроизшествието.  Било счупено също така и предното обзорно стъкло на колата. В следващите дни П. посетил сервиз, където стъклото било подменено, а деформациите по калника отстранени. Били осъществени обаче издирвателни мероприятия и виновния водач бил разкрит, който при разпита си признал за стореното.

            Според назначената медицинска експертиза смъртта на пострадалия Б. се дължи на несъвместими с живота увреждания – разкъсване на мозъка в областта на ствола, където се намират важни за живота мозъчни структури. Механизмът на това увреждане е от действието на твърд, тъп предмет с голяма сила и са настъпили при ПТП, с удар отзад на пострадалия, последващо падане на тялото му върху капака на двигателя, удар на главата в предното обзорно стъкло и падане и изхвърляне на тялото на земята.

            Според техническата експертиза ударът е настъпил на разстояние от 0.3 до 1 метър от северния край на платното за движение, като скоростта на автомобила, преди задействането на спирачките е била около 55 км/ч. Същевременно избягването на удара е можело да се осъществи, ако водачът се е движил със скорост не по-голяма от 38 км/ч.

 

            Тези факти са доказани с всички събрани по делото доказателства, сред които водещо значение имат обясненията на подсъдимия, показанията на неговата съпруга, тези на свидетелката Н., както и проведените по делото експертизи.Следва да бъдат кредитирани всички доказателства, защото те са в съответствие помежду си.

 

            При така доказаните факти следва, че от обективна и субективна страна подсъдимият П.П. ***, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил, марка „ДЕУ”, модел „ЕСПЕРО”, с регистрационен № ***, собственост на Р.И.С.– П.от град П., е нарушил правилата за движение: чл. 20 ал.2 от ЗДвП, тай като не е съобразил скоростта си на движение с конкретните пътни условия, и чл. 21 ал.1 от ЗДвП, тъй като в населено място е превишил максимално допустимата скорост на движение от 50км/ч., вследствие на което по непредпазливост е причинил смъртта на К.С. Б. ***, като деецът е избягал от местопроизшествието.

            От обективна страна деецът не се е съобразил с изискванията на конкретната пътна обстановка свързана с намалена видимост, мокър терен и валеж. И не само това, а дори е превишил максимално допустимата за населено място скорост. Пак от обективна страна, вместо да спре и да окаже евентуална помощ на пострадалия, той избягал с очевидното намерение да се укрие от наказателно преследване.

            От субективна страна П. е действал при условията на груба небрежност, тъй като не е искал настъпването на обществено-опасните последици, но е могъл и е бил длъжен да ги предвиди и предотврати.

 

            При така изяснената правна квалификация на стореното от подсъдимия, за да му наложи справедливо наказание съдът на първо място се съобрази с императивните изисквания на чл. 373 ал.2 от НПК във вр. с чл. 58а от НК. Според това на същия следва да се определи и наложи наказание  лишаване от свобода, при условията на чл. 55 ал.1 т.1 от НК – под специалния законов минимум за извършеното престъпление от три години. Според настоящия съд, справедливо при това би се явило наказанието от ДВЕ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА. От друга страна не се налага за превъзпитанието на дееца, той да изтърпи ефективно това наказание и за това заключение съдът се основава в голяма степен и на поведението на пострадалия пешеходец, който се е движил неправомерно по пътното платно. Ето защо наказанието лишаване от свобода, наложено на П., следва да бъде отложено на основание чл. 66 ал.1 от НК с изпитателен срок от пет години.

На основание чл. 343г, вр. чл. 37 ал.1 т.7 от НК на подсъдимия П.П. следва да се наложи и наказанието ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ТРИ ГОДИНИ.

 По делото са приложени веществени доказателства – две шапки, велосипед, счупено странично огледало и счупено предно автомобилно стъкло, намиращи се на съхранение в РУ на МВР град Хисар, които са вещи без стойност и следва да се унищожат, след влизане на присъдата в сила.

 

По делото са направени разноски на стойност 726 лева, които при този резултат и на основание чл. 189 ал.3 от НПК следва да се възложат на подсъдимия.

 

По изложените мотиви съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: