Разпореждане по дело №165/2020 на Районен съд - Попово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Поля Павлинова Иванова
Дело: 20203520100165
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е  № 310

 

гр. Попово, 22.06.2020 г.

 

          ПОПОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на двадесет и втори юни през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ ПАВЛИНОВА

 

          като постави на разглеждане гр.д. № 165/20 г. по описа на ПпРС, за да се произнесе взе предвид следното:

          Предявени са обективно съединени искове по чл. 144 и по чл. 149 от СК, подадени от Д.П.А. ***, против П.А.Н. ***, за присъждане на издръжка на пълнолетен учащ се от родител, както  и издръжка за минало време – за период една година преди предявяване на иска.

          Към исковата молба са приложени писмени доказателства. Направени са доказателствени искания – за допускане на гласни доказателствени средства, както и за задължаване на ответника да представи удостоверение за доходите си.

          В едномесечния срок и по реда на чл. 131 от ГПК не е подаден писмен отговор от ответника, не е изразено становище по предявените искове.

          Съдът намира, че исковата молба е редовна, предявените искове са допустими, родово подсъдни на районен съд и местно подсъдни на Поповски районен съд.

Съдът счита, че на основание чл. 312, ал. 1 от ГПК следва да бъде насрочено съдебно заседание по делото, да бъде изготвен и съобщен на страните писменият доклад по делото, да бъдат приканени страните към спогодба, като им бъдат разяснени преимуществата на различните способи за доброволно уреждане на спора.

Съдът счита, че представените с исковата молба писмени доказателства са относими, допустими и необходими за изясняване на делото от фактическа страна, поради което същите следва да бъдат допуснати.

На основание чл. 312, ал. 2  от ГПК, препис от разпореждането следва да бъде изпратен на страните, като им бъде указано, че в едноседмичен срок  следва да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото и да предприемат съответните процесуални действия, както и да им бъдат указани последиците от неизпълнение на указанията.

Водим от гореизложеното и тъй като съгласно чл. 310, т.6 от ГПК във вр. чл. 146, ал. 2 от СК искът за издръжка се разглежда по реда на бързото производство  по ГПК, на основание чл. 312 от ГПК съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

І. НАСРОЧВА съдебно заседание на 08.07.2020 г. от 9.30 ч., за която дата и час да се призоват страните.

ІІ. СЪОБЩАВА НА СТРАНИТЕ ПИСМЕНИЯ ДОКЛАД ПО ДЕЛОТО:

          1. Обстоятелства, от които произтичат претендираните права  и възражения:

Ищцата твърди в исковата молба, че от раждането си и до момента живяла при майка си Д. С. Н. и през целия този период баща й П.А.Н. не бил полагал грижи за нея.

Твърди, че от 2015 г. учела редовно обучение в „А. у.“ – гр. П., специалност „растителна защита“. Конкретно през учебната 2019/2020 г. била студент, редовно обучение,  първи семестър – магистратура.

Разчитала само на заплатата на майка си, но тя била крайно недостатъчна и не покривала разходите на ищцата за обучение, облекло и др. нужди.

Знаела, че баща й работел в „Т. г.“ – гр. Т. и получавал добро възнаграждение, поради което можел да изплаща издръжка в размера, претендиран от ищцата.

          Твърди, че с всяка изминала година нуждите й се увеличавали.

          Моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да й заплати издръжка за минало време, считано от 27.02.2019 г. до 27.02.2020 г. в размер на по 200.00 лв. месечно, или обща сума – в размер 2400.00 лв. , както и да й заплаща месечна издръжка в размер на по 200.00 лв. месечно, считано от предявяване на иска до настъпване на обстоятелства, обуславящи изменението или прекратяването на същата.

В едномесечния срок по чл. 131, ал. 1 от ГПК  не е подаден  писмен отговор от ответника,не е изразено становище по предявените искове.

2. Правната квалификация на исковете е по  чл. 144 и по чл. 149 от СК.

3. Права и факти, които се признават: няма такива.

4. Обстоятелства, които да не се нуждаят от доказване: няма такива.

5. Разпределение на доказателствената тежест:

Ищецът в иска по чл. 144 от СК носи тежестта да докаже:

– че учи редовно във висше учебно заведение за предвидения срок на обучение;

– че родителят му – ответникът по делото, може да дава исканата издръжка в претендирания размер.

Ответникът, в случай, че твърди това, носи тежестта да докаже, че доходите или имуществото на ищеца са достатъчни за издръжката му, както и че ответникът изпитва особени затруднения да заплаща претендираната издръжка.

В иска по чл. 149 от СК ищецът носи тежестта да докаже факта, че в периода от 27.02.2019 г. до 26.02.2020 г., за който се претендира издръжката за минало време, е имал нужда от получаване на издръжка, че през този период е учил във висше учебно заведение, редовна форма, че не е могъл да се издържа от доходите или имуществото си.

Ответникът, в случай, че твърди това, носи тежестта да докаже, че за претендирания с исковата молба период от време е предоставил издръжка на ищеца.

ІІІ. Съдът ПРИКАНВА страните КЪМ СПОГОДБА, като им разяснява, че различните способи за доброволно уреждане на спора имат преимущество пред постановяване на съдебно решение по спора.

ІV. СЪДЪТ ДОПУСКА приложените към исковата молба писмени доказателства: уверение № 5020/06.11.2019 г., издадено от А. у. – П.; заверено копие на удостоверение за раждадне № 5746/13.05.1996 г., издадено от Община П. въз основа на акт за раждане № 131/13.05.1996 г.

ДОПУСКА двама свидетели, при режим на довеждане от ищцата.

ЗАДЪЛЖАВА ответника П.А.Н. да представи за датата на с.з. удостоверение за доходите си за периода 27.02.2019 г. – 26.02.2020 г.

Препис от разпореждането ДА СЕ ВРЪЧИ на страните.

 УКАЗВА на страните в ЕДНОСЕДМИЧЕН СРОК от получаване на препис от разпореждането ДА ВЗЕМАТ СТАНОВИЩЕ във връзка с дадените указания и доклада по делото и да предприемат съответните процесуални действия.

УКАЗВА на страните, съобразно чл. 313 ГПК, че ако в установения срок не изпълнят указанията на съда, те ГУБЯТ възможността да направят това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

 

СЪДИЯ: