Решение по дело №3194/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1289
Дата: 23 октомври 2019 г. (в сила от 16 ноември 2019 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120203194
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 № 1289                                       23.10.2018 год.                        град Бургас

 

               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

  

Бургаски районен съд                                                            V-ти  наказателен състав

На тридесети септември                                през две хиляди и деветнадесета година   

В публично заседание в следния състав :

 

                                                            Председател: Мая Стефанова

 

Секретар: Райна Жекова   

като разгледа докладваното от съдията Стефанова наказателно от административен характер дело № 3194 по описа за 2018 година на БРС, за да се произнесе,  взе предвид  следното:

 

Производството е по реда на чл.59-чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по жалба на И.З.Т. с ЕГН ********** *** мина „Ч. м.“ ул.“М.“ № ... (чрез адв.Р.П. *** и съдебен адрес ***) против наказателно постановление № 19-0769-002993 от 25.06.2019 г. на Началник група към ОД на МВР-Бургас сектор „Пътна полиция”-Бургас, с което за нарушения на чл.150а ал.1, чл.100 ал.1 т.2 т.6 и чл.186 ал.7 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.177 ал.1 т.2, чл.183 ал.1 т.1 и чл.185 от ЗДвП са му наложени четири глоби съответно в размери от по 250 (двеста), 10 (десет) и две глоби от по 20 (двадесет) лева.  

В жалбата се правят оплаквания за неправилност на наказателно постановление. Твърди се, че на посочената дата и час жалбоподателят не е извършило твърдените нарушения, тъй като не е имал качеството на водач на МПС. Сочат се несъответствия в изложената фактическа обстановка в акта и в НП, както и че НП не е мотивирано. Не се сочат нови доказателства. Моли НП да бъде отменено изцяло.

Жалбоподателят е редовно призован, но не се явява. За него се явява упълномощен адвокат.

Административнонаказващият орган е редовно призован, но представител не се явява.   

 След по отделна и съвкупна преценка на доказателствата по делото съдът, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

На първо място жалбата е подадена в законоустановения срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН от легитимирано лице пред териториално и материално компетентен съд и е против годен за обжалване акт. Съдържа изискуемите от закона реквизити. Производството пред БРС е редовно образувано.

 От събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства, съдът изведе следната фактическа обстановка:

Видно от акта за установяване на административно нарушение с бланков № 333870 от 21.05.2019 г. (лист № 8 от делото) съставен от мл.автоконтрольор К.М. - служител в сектор  „ПП” в ОД на МВР-Бургас и от показанията на свидетеля–очевидец Т.К., на 21.05.2019г, около 14,50 часа, в гр.Б., в ж.к.“З.“ до бл. ... жалбоподателят в качеството на водач на МПС управлявал личния си мотоциклет марка „Сузуки“ модел „Бургман“ с рег. № ... На място изпълнявали служебните си задължения полицаи–служители на V-то РУ-Бургас, измежду които и свидетелят К. Те спрели за проверка мотоциклетиста и поискали документите му за самоличност, СУМПС, както и документите на мотоциклета. Водачът Т. им представил английско свидетелство за управление на МПС валидно и за територията на Р България, но от него било видно, че той няма категория за управление на мотоциклет. За съдействие бил повикан свидетелят М. на длъжност мл. автоконтрольор в сектор „ПП“-Бургас. Той установил, че водачът освен, че няма валидна категория за управляваното от него превозно средство, но и не носел свидетелство за регистрация част ІІ-ра за мотоциклета, нямал и поставен знак за преминат годишен технически преглед. Направил справка чрез ОДЧ и се оказало, че водачът Т. имал наложено наказание глоба с фиш, която не е заплатил и нямал валидна застраховка „Гражданска отговорност“. За тези нарушения на ЗДвП на Т. били съставени два акта за установяване на административни нарушения. В обжалвания пред съда, актосъставителят М. написал четири правни квалификации на административни нарушения - по чл.150а, чл.100 т.1 и т.4 и по чл.186 ал.7 от ЗДвП. Актът бил подписан от свидетелите и от жалбоподателя без възражения.

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не са направени писмени възражения.

Административнонаказващият орган е приел фактическите констатации в АУАН и издал атакуваното наказателно постановление № 19-0769-002993 на 25.06.2019 г. при пълна идентичност на описанието на нарушенията. Относно правните квалификации на нарушенията в НП били вписани такива – по чл.150а ал.1, по чл.100 ал.1 т.2 и т.6 и по чл.186 ал.7 от ЗДвП. За нарушението по чл.150а ал.1 от ЗДвП е посочено, че управлява МПС, без да притежава СУМПС валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС. На основание чл.177 ал.1 т.2, за горното нарушение му е наложена глоба в размер от 250 лева. За нарушенията по чл.100 ал.1 т.2 му е наложено на основание чл.183 ал.1 т.1 от ЗДвП-глоба от 10 лева и за нарушенията по чл.100 ал.1 т.6 и по чл.186 ал.7 от ЗДвП на основание чл.185 от ЗДвП са му наложени две глоби всяка от по 20 лева за това , че управлява МПС, за което не носи документ отразяващ датата за извършване на периодичен технически преглед за проверка на техническата изправност на МПС и за това, че след като му е наложена глоба с фиш не е заплатена в срока за доброволно плащане.

Горната фактическа обстановка се доказа по несъмнен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление (НП) са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията им дадени от закона и установените от закона срокове.

Относно първото нарушение по чл.150а ал.1 от ЗДвП,  което се санкционира по реда на чл. 177, ал.1, т.2 от ЗДвП, а именно наказва се с глоба от 100 до 300 лева водач, който управлява, без да притежава свидетелство за управление валидно за категорията, към което спада МПС. Наказващият орган е отмерил наказание от 250 лева, което е по-близо до максималното предвиденото в закона, без на изложи мотиви за това. Проследявайки наложените на водача Т. наказания от приложената справка за нарушител от сектор ПП–Бургас (лист 9 и 10 от делото) е видно, че Т. вече е имал наложено такова наказание с влязло в сила НП, глобата не е била заплатена. Съдът счита, че справедливо е наказанието да е в размер около средния - 200 лева, което съответства на обществената опасност на деянието и на дееца. В тази си част НП следва да бъде изменено.

Относно второто нарушение е налице съответствие на извършеното и състава на нарушението да е по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДвП. Правилно е избрана и административнонаказващата норма на чл. 183 ал.1 т.1 предложение трето ЗДвП и на жалбоподателя Т. е наложено наказание глоба в размер на 10 (десет) лева.  

 По отношение на третото нарушение прави впечатление погрешната правна квалификация дадена в акта–посоченото нарушение е по чл.100 ал.1 т.4 ЗДвП, съгласно което водачът на МПС следва да носи в себе си превозните документи определени от Министъра на транспорта. Съгласно отразеното в НП за това нарушение е с правна квалификация по чл.100 ал.1 т.6 ЗДвП, съгласно текста на нормата, водачът на МПС, който не носи със себе си документ отразяващ дата на извършване на следващия се периодичен преглед за проверка на техническата изправност на МПС, което управлява се глобява. Недопустимо е в акта и в НП за едно и също изписано с думи административно нарушение да бъде направена различна правна квалификация. По отношение на това нарушение НП е незаконосъобразно, поради накърняване правото на защита на жалбоподателя, което в този казус е съществено.

По отношение на четвъртото административно нарушение квалифицирано и в акта, и в НП по чл.186 ал.7 от ЗДвП. Съгласно текста на този норма, наказва се водач, който управлява МПС с наложено наказание глоба с фиш незаплатена в срока за доброволно плащане описан със сериен № 477718 от 20.03.2019 г. Съдът счита, същото за неправилно квалифицирано по следните причини:  Правната квалификация на това нарушение (които са всъщност две нарушения) в акта, и в НП, е по чл.186 ал.7 от ЗДвП. Съгласно текста на тази норма, издаденият фиш, глобата на който не е платена в 7 дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за изпълнение публичния изпълнител. Видно от текста на нормата, не се съдържа състав на нарушение, което да описва извършеното от жалбоподателя. Тази норма не може да бъде нарушена, тъй като не вменява задължение за водача на МПС. Аналогично е и с нормата, послужила за основание за налагане на глоба в размер от 20 лева – чл.185 от ЗДвП, съгласно който за нарушение на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове, за които не е предвидено  наказание се налага глоба в размер от 20 лева. Тъй като липсва конкретно нарушение на ЗДвП в нормата на чл.186 ал.7 от ЗДвП, то и незаконосъобразно е приложена нормата на чл.185 от ЗДвП.  В тази си част НП е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

  Съдът счита че, неправилно определената квалификации на нарушението по чл.186 ал.7 от ЗДвП е довело до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление. Недопустимо е за едно и също нарушение в акта и в НП да има направени две правни квалификации, поради което и в по отношение на третото нарушение е налице незаконосъобразност. Допуснатите нарушения не могат да бъдат санирани в съдебната фаза на производството. Наказателното постановление в тази си част е незаконосъобразно и следва да бъде отменено безусловно. По отношение на нарушението по чл.100 ал.1 т.2 от ЗДвП следва да бъде потвърдено, а по отношение нарушението по чл.150а ал.1 от ЗДвП следва да бъде изменено в частта му относно размера на глоба от 250 на 200 лева.

 Мотивиран от изложеното по-горе и на основание чл.63, ал.1 предложение първо, второ  и трето от ЗАНН, Бургаският районен съд, V-ти наказателен състав

 

                                                            Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0769-002993 от 25.06.2019 г. на Началник група към ОД на МВР-Бургас сектор „Пътна полиция”-Бургас, с което на И.З.Т. с ЕГН ********** *** мина „Ч. м.“ ул.“М.“ № ... (чрез адв.Р.П. *** и съдебен адрес ***), с което за нарушения на  чл.100 ал.1 т.6 и чл.186 ал.7 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.185 от ЗДвП са му наложени две глоби съответно в размери от по 20 (двадесет) лева.

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 19-0769-002993 от 25.06.2019 г. на Началник група към ОД на МВР-Бургас сектор „Пътна полиция”-Бургас, с което на И.З.Т. с ЕГН ********** *** мина „Ч. м.“ ул.“М.“ № ... (чрез адв.Р.П. *** и съдебен адрес ***) за нарушение на чл.150а ал.1 от ЗДвП и на основание чл.177 ал.1 т.2 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 250 лева, като НАМАЛЯВА размера на глоба от 250 (двеста и петдесет) на 200 (двеста) лева.

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-002993 от 25.06.2019 г. на Началник група към ОД на МВР-Бургас сектор „Пътна полиция”-Бургас, в останалата му част като правилно и законосъобразно.

 

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административния съд-Бургас в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                                             СЪДИЯ: /п/

 

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.