Решение по дело №839/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260062
Дата: 16 октомври 2020 г. (в сила от 10 ноември 2020 г.)
Съдия: Йовка Пудова
Дело: 20205510100839
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 май 2020 г.

Съдържание на акта

                                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е №.......

                                                гр.К., ………...2020 год.

 

                                В     И   М   Е   Т   О     Н   А      Н  А  Р  О  Д  А

 

            К.районен съд, гражданско отделение, в публично заседание на тридесет и първи август, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Й. П.

при секретаря......................Х. К.…..……….............................като разгледа докладваното от съдията..........................................гр.дело №839 по описа за 2020 год.  за да се произнесе взе предвид следното:

         Предявеният иск е с правно основание чл.127, ал.2, чл.149 вр. с чл.143, ал.2 от СК.

          Ищцата твърди, че живeли с ответника на семейни начала в с.В. и от съжителството  им се родили двете им деца- М.на 12.03.***9г. и Д. на 21.12.2016г. През лятото на 2019г. ответникът напуснал семейното им жилище в с.В., общ.М., което било дома на неговите родители, а тя останала да живее там с двете деца. Той заживял с друга жена в с.Е., общ.Н.. От раздялата им в началото на м.август 2019г. единствено само тя се грижела за децата. Ответникът не проявявал интерес към тях, не ги търсил, не давал никакви средства за тяхната издръжка. Дъщеря им М.на 11 години е ученичка в 4-ти клас, в Основно училище в с.В., а синът им Д., на 3 години и посещавал детска градина в селото. За поемане на всички разходи за децата - ежедневна издръжка за храна, облекла, учебни пособия, такса за детска градина, разчитала на помощта на родителите на ответника, които й помагали и при които продължавала да живее, но това създавало изключително големи затруднения за всички тях. Не работела и нямала доходи, регистрирана била в Бюро по труда към Агенция по заетостта – филиал М. от 22.04.2020г., но не получавала никакво обезщетение и не получавала помощи от ДСП. Бащата на децата се дезинтересирал от тях, не я подпомагал по никакъв начин в тяхното отглеждане и издръжка. Не проявявал инициатива доброволно да заплаща издръжка за децата, поради което с нарастващите нужди  на децата изпитвали много големи проблеми и трудности при осигуряване на нужните средства за тях. Наред с това, поради липсата на интерес от страна на ответника към децата, следвало да извършва всякакви правни и фактически действия от тяхно име и в техен интерес. Това й давало основание да претендира упражняването на родителските права спрямо двете деца, да бъдат предоставени на нея, както и да бъде определено местоживеенето на децата да бъде на посочения от нея адрес в с.В.. Моли съда да постанови решение, с което да предостави на нея К.М.С., с ЕГН-********** упражняването на родителските права спрямо малолетните деца М.И. П., с ЕГН-********** и Д. И. П., с ЕГН-********** и да постанови местоживеенето на децата М.И. П., с ЕГН-********** и Д. И. П., с ЕГН-********** да бъде на адреса на който тя живее с.В., общ.М., ул.“Б. о.“ № 1, да осъди ответника И.П.Е., с ЕГН-**********, да заплаща за детето М.И. П., с ЕГН-********** месечна издръжка в размер на по *** лв. от 01.08.2019г. до 30.04.2020г. и по *** лв. от 01.05.2020г. до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване; Да осъди ответника И.П.Е., с ЕГН-**********, да заплаща за детето Д. И. П., с ЕГН-**********, чрез К.М.С. като майка и законна представителка - месечна издръжка в размер на по *** лв. от 01.08.2019г. до 30.04.2020г. и по *** лв. от 01.05.2020г. до настъпване на основания за нейното изменение или прекратяване. Претендира съдебни разноски.

             В отговор на исковата молба, подаден в срока по чл.131 от ГПК, ответникът оспорва твърденията в исковата молба, че се дезинтересирал напълно и не заплащал никакви суми за задоволяване нуждите на децата. Твърди, че след раздялата си с ищцата, тя и децата останали да живее в къщата на родителите му в с.В.. След раздялата им няколкократно изпращал по „Мъни грам“ и „Изи пей“ пари за издръжката на децата, като твърди, че от 01.08.2019г. до 30.05.2020г.  изпратил общо *** лева. Сумите изплащал от чужбина на името на баща си П. Е. Ф., който ги теглил и купувал на децата дрехи, обувки, храна и помагала за училище и детска градина. Твърди, че е безработен и не получава редовни месечни доходи. Работел сезонна работа и имал желание да плаща издръжка за децата си в посочените в исковата молба размери и периоди, но платените от него суми общо *** лв. следвало да се приспадна от задължението му за издръжки за минало време. Не възразява родителските права да бъдат предоставени на ищцата, както и местоживеенето им да бъде при нея, но желае да му бъде определен режим на контакти всяка първа и трета събота и неделя от месеца с приспиване от 10 часа в събота до 17 часа в неделя, 20 дни през лятото, когато това не съвпада с годишния отпуск на майката, на Великден и Коледа през четна година и на рождените дни на децата през нечетните години. Претендира съдебни разноски.      

             От събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното:

             От представените заверени копия на 2 бр. удостоверени за раждане е видно, че ищцата К.М.С., с ЕГН-********** и ответникът И.П.Е., с ЕГН-********** са родители на децата М.И. П., с ЕГН-********** и Д. И.ов П., с ЕГН-**********.  По делото е прието за безспорно обстоятелството, че от м.07.2019 г. страните са се разделени и оттогава ищцата полага преките и непосредствени грижи за родените от съвместното им съжителство деца М.и Д..

   От показанията на св.П. Е. Ф. се установява, че ответникът напуснал жилището в което живеели с ищцата и заминал с друга жена в чужбина. Ищцата и двете деца останали да живеят в жилищен имот, собственост на родителите на ответника, които подпомагали финансово./ „…Когато И. замина, К. остана с децата да живее при нас…Миналата година 2019г., купих един имот в с. В. на ул.“Б. о.“ №2, с цел децата ми да са добре. Имотът го купих заради И. и семейството му. След като купих имота, снахата с децата се премести да живее в този имот. Имотът е пригоден за живеене, има баня, тоалетна, всичко необходимо за децата. Снахата никъде не работи, защото имат със сина ми малко дете – Д., който е на 4 години и тя се грижи за него, както и за другото дете. Основният спонсор съм аз и помагам абсолютно с всичко при отглеждането на децата. Плащам й тока, водата и всички разходи за тяхното семейство, за да се чувстват децата спокойни. След като замина И. за чужбина, не е пращал пари на мен, за да купувам на децата неща…На мен не ми е изпращал пари за децата. Редовно съм купувал на децата дрехи, обувки…Всичко това купувам с мои пари. Аз работя, а и съм пенсионер. И.не ми е изпращал пари..…“/.

Съгласно представените 2 бр. служебни бележки изх.№195/19.05.2020 г. и изх.№15/18.05.2020 г. детето М.И. П. е ученичка в ОУ “Св.св.К. и М.“ в с.В., общ.М. и през учебната 2019/2020 г. е посещавала редовно  учебните занятия, а  детето  Д. И.П., с ЕГН-********** е записан в Детска градина „З.“ в с.В. и редовно посещава детската градина.

            Съгласно представения по делото социален доклад на ДСП-М., след раздялата на родителите, майката е родителят, който полага необходимите грижи хо отглеждането и възпитанието на децата М.и Д.. Тя с помощ от родителите на ответника задоволява техните основни битови потребности, както и тези от здравен и социален характер. Налице е изградена положителна емоционална връзка между майката и децата. Становището на ОЗД е, че режимът на лични отношения между децата и отсъстващия родител следва да се спазва и т двете страни, за да не бъде нарушена връзката родител-дете. В интерес на децата е да бъде постановен издръжка, която ще позволи адекватно задоволяване на потребностите им и тяхното пълноценно развитие.

           При изслушване в съдебно заседание по реда на чл.15, ал.1 от ЗЗДетето  малолетната М.И. П. сподели, че се чувства добре с майката си, че баща й не се е обаждал да я търси и желае да живее с брат си  Д. при майка си.

           Страните декларират в 2 бр.декларации, че са безработни и не получават трудови доходи.  Представена е регистрационна карта, от която е видно, че ищцата К.М.С. е регистрирана в Дирекция „Бюро по труда“ гр. К., филиал М. като активно търсеща работа.  В обясненията си в с.з. ищцата признава, че след раздялата ответникът и е дал *** лв. за децата  за училище.

             Предвид установеното съдът намира предявеният иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК за основателен. Ищцата и ответникът са родители на малолетните деца М.И. П., с ЕГН-********** и Д. И. П., с ЕГН-**********, не са в брак и не живеят в едно домакинство от м.08.2019 г. Съдът е сезиран с разрешаване на спора относно местоживеенето, родителските права, режим на лични контакти и издръжката на децата, поради което са налице кумулативните предпоставки, визирани в чл.127 от СК. Основно задължение на родителите, произтичащо от разпоредбата на чл.125, ал.1 от СК е да се грижат за правилното отглеждане и възпитание на детето. Установи се, че от м.08.2019 г. децата М.и Д. живее при ищцата, която оттогава е родителят, който полага изцяло преките и непосредствени грижи за тяхното отглеждане и възпитание. Майката е осигурила необходимите социално-битови условия, задоволява базовите им потребности, като в грижите среща подкрепа, съдействие и помощ от родителите н ответника. Между майката и децата е изградена силна емоционална връзка предвид загрижеността и обичта, с която ги дарява, както и обстоятелството, че тя полага преките и ежедневни грижи за тях. Съдът като взе предвид претенцията на майката, съгласието на ответника, възрастта на децата и предпочитанията им, както и социално-битовите условия, с които майката разполага счита, че в интерес на  двете малолетни деца е да продължат да живее при ищцата, която е доказала, че притежава необходимия родителски капацитет и е по-пригодния родител за правилното им отглеждане и възпитание. Живеенето с родител е съществен елемент от родителските права и задължения, и текущото им упражняване се извършва от родителя, при когото детето живее. Предвид това, родителските права спрямо детето М.И. П., с ЕГН-********** и детето Д. И. П., с ЕГН-**********, следва да бъдат предоставени за упражняване на майката при която те живее и която се грижи изцяло за тяхното отглеждане и възпитание.

            Иманентна черта на упражняването на родителските права спрямо детето от единия родител е режима на лични контакти с другия родител.  Съгласно чл.124, ал.2 от СК детето има право на лични отношения с двамата родители. Основно задължение на родителя, произтичащо от разпоредбата на чл.125, ал.1 от СК е да се грижи за правилното отглеждане и възпитание на детето, а чл.124, ал.1 от СК регламентира правото на детето да бъде отглеждано и възпитавано по начин, който да осигурява неговото нормално развитие в т.ч. нравствено, психическо и социално. Поддържането на лични отношения с родителя, при когото детето не живее е важен момент в развитието му, защото позволява то да се осъществи при условия, близки до нормалните - при грижите и на двамата родители. Предвид това, поддържането на лични отношения с бащата е жизнено необходимо за малолетните деца с оглед, както на правилното им социално и психическо развитие, така и за създаване на възможност чрез общуването, то да съхрани и развива чувството си на обич, привързаност, доверие и пълноценност към родителя си. Предвид изложеното съдът намира, че режимът на лични контакти между бащата и децата М.и Д. следва да се осъществява: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя, с преспиване, 20 дни през лятната ваканция, когато това не съвпада с годишни отпуск на майката и всяка нечетна година на рождените дни на децата М.и Д.. Бащата следва да взема и връща децата от дома на майката в с.В., общ.М.. Така определения режим на лични контакти подлежи на промяна, когато това се налага в интерес на детето или при изменение на обстоятелствата.

               Относно издръжката:

               Издръжката на ненавършили пълнолетие деца е абсолютно задължение на родителите им, независимо от трудоспособността и дохода им / арг.чл.143, ал.2 от СК / като минималната издръжка на едно дете не може да бъде по-малка от една четвърт от минималната работна заплата за страната, която за 2019 г. е *** лв., а от 01.01.2020 г. е 610 лв. приета с ПМС №350/19.12.2019 г. Установи се, че от м.09.2017 г. и към 20.05.2020 г. /датата на подаване на исковата молба/ в единствено майката се грижи за двете деца. Към датата на подаване на исковата молба малолетната М.е на 11 години, а Д.-3 години и 5 месеца. Ищцата и ответникът нямат задължения за издръжка към други ненавършили пълнолетие деца. И двамата родители са безработни. Ищцата не доказа, че ответникът реализира месечни доходи и чу притежава имущество. Освен инцидентно дадените *** лв., ответникът не доказа да е участвал ежемесечно в издръжката на децата в пари или натура. Предвид характера на задължението, предвидената с чл.142, ал.2 от СК минимална по размер издръжка, която се присъжда в случаите, когато задълженият родител реализира доходи в размер на минималната работна заплата или е без доходи, възрастта и нуждите на децата и при съобразяване с МРЗ за страната с оглед разпоредбата на чл.235, ал.3 от ГПК съдът намира, че ответникът дължи на детето М.и на детето Д. издръжка за минало време както следва: от 01.08.2019 г. до 31.12.2019 г. месечно по *** лв. на всяко дете и от 01.01.2020 г. до 19.05.2020 г.  по ***лв. месечно на всяко дете. С платените от ответника *** лв. /по ***лв. на дете/ следва да бъде погасена част от издръжката на децата за м.08.2019 г., като след приспадането, дължимата издръжка за всяко дете за този месец е по*** лв., която следва да бъде заплатена. Ответникът дължи заплащане на всяко от децата и месечна издръжка от *** лв., считано от датата на подаване на исковата молба до настъпване на основание за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска. Предявените искове в частта над уважените до претендираните размери са неоснователни и следва да бъдат отхвърлени.

               На основание чл.242, ал.1 от ГПК решението в частта относно присъдените издръжки подлежи на предварително изпълнение.            

               Предвид изхода на спора, на основание чл.78, ал.1 и чл.80 от ГПК ответникът следва да заплати на ищцата направените по делото разноски на ***лв. съразмерно на уважената част от исковете.

                Ответникът претендира разноски в размер на *** лв. с ДДС за адвокатско възнаграждение съгласно списък по чл.80 от ГПК. Направеното възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно и не следва да бъде редуцирано. Договорът за правна помощ и съдействие е сключен на 05.06.2020 г. Съгласно чл.21 от действащата към датата на сключване на договора Наредба №1 от 9.07.***4 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, редакция от 15.05.2020 г., за процесуално представителство, защита и съдействие в производства по глава IX, глава X и глава XI от Семейния кодекс минималното възнаграждение е***0 лв. Съгласно §2а от ДР на Наредба №1/***4 г. за регистрираните по ДДС адвокати дължимият ДДС се начислява върху възнагражденията по тази наредба и се счита за неразделна част от дължимото възнаграждение. Предвид тази разпоредба, върху минимално дължимо според Наредба №1 към възнаграждение следва да се прибавят и 20% ДДС - в настоящия случай***0 лв. + 80 лв. ДДС или общо *** лв. с ДДС. На основание чл.78, ал.3 от ГПК ищцата следва да заплати на ответника направените по делото разноски в размер в размер на ***лв. адвокатско възнаграждение съразмерно на отхвърлената част от исковете.             

               Ответникът следва да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд-К., на основание чл.78, ал.6 от ГПК, ***лв. държавна такса за постановената издръжка съгласно чл.83, ал.1, т.2 от ГПК.

               Водим от гореизложеното съдът

 

                                                                Р   Е   Ш   И  :

 

              ПОСТАНОВЯВА детето М.И. П., с ЕГН-********** и детето Д. И. П., с ЕГН-********** да живеят при майката К.М.С., с ЕГН-********** ***.

               ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето М.И.П., с ЕГН-********** и детето Д. И. П., с ЕГН-**********, на майката К.М.С., с ЕГН-********** ***.

               ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на бащата И.П.Е., с ЕГН-********** *** и децата М.И. П., с ЕГН-********** и Д. И. П., с ЕГН-**********, който да се осъществява: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 10:00 часа в събота до 17:00 часа в неделя, с преспиване, 20 дни през лятната ваканция, когато това не съвпада с годишни отпуск на майката и всяка нечетна година на рождените дни на децата М.и Д., като бащата взема и връща децата в дома на майката в с.В., общ.М..

              ОСЪЖДА И.П.Е., с ЕГН-********** *** да заплати на детето М.И. П., с ЕГН-********** чрез К.М.С., с ЕГН-********** като майка и законна представителка от с.В., общ.М., ул.“Б. о.“ №1, издръжка за минало време: за м.08.2019 г.-40 лв., от м.09.2019 г. до м.12.2019 г. месечно по *** лв. и от м.01.2020 г. до 19.05.2020 г.  месечно по ***лв.  като ОТХВЪРЛЯ претенцията за м.08.2019 г., м.09, м.10.2019 г., м.11.2019 и м.12.2019 г. в частта над уважения до претендирания месечен размер като неоснователна. 

                 ОСЪЖДА И.П.Е., с ЕГН-********** *** да заплаща на детето М.И. П., с ЕГН-********** чрез К.М.С., с ЕГН-********** като майка и законна представителка от с.В., общ.М., ул.“Б. о.“ №1, месечна издръжка в размер на *** лв., считано от 20.05.2020 г.  до настъпване на основание за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, като отхвърля иска в частта над *** лв. до претендираните *** лв.  като неоснователен.

                     ОСЪЖДА И.П.Е., с ЕГН-********** *** да заплати на детето Д. И. П., с ЕГН-********** чрез К.М.С., с ЕГН-********** като майка и законна представителка от с.В., общ.М., ул.“Б. о.“ №1 издръжка за минало време: за м.08.2019 г.-40 лв., от м.09.2019 г. до м.12.2019 г. месечно по *** лв. и от м.01.2020 г. до 19.05.2020 г.  месечно по ***лв.  като ОТХВЪРЛЯ претенцията за м.08.2019 г., м.09, м.10.2019 г., м.11.2019 и м.12.2019 г. в частта над уважения до претендирания месечен размер като неоснователна. 

                 ОСЪЖДА И.П.Е., с ЕГН-********** *** да заплаща на детето Д. И. П., с ЕГН-********** чрез К.М.С., с ЕГН-********** като майка и законна представителка от с.В., общ.М., ул.“Б. о.“ №1, месечна издръжка в размер на *** лв., считано от 20.05.2020 г.  до настъпване на основание за нейното изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, като отхвърля иска в частта над *** лв. до претендираните *** лв.  като неоснователен.

              ДОПУСКА на основание чл.242, ал.1 от ГПК предварително изпълнение на решението в частта за издръжката.

              НА ОСНОВАНИЕ чл.127, ал.4 от ГПК присъдената с решението издръжка на децата М.и Д. следва да бъде заплащана от бащата И.П.Е., по банкова сметка: ***, в „Централна кооперативна банка“ АД- клон К., с титуляр К.М.С..

              ОСЪЖДА И.П.Е., с ЕГН-********** *** да заплати на К.М.С., с ЕГН-********** ***, на основание чл.78, ал.1 от ГПК направените по делото разноски в размер на ***лв.

              ОСЪЖДА К.М.С., с ЕГН-********** *** да заплати на И.П.Е., с ЕГН-********** ***, на основание чл.78, ал.1 от ГПК направените по делото разноски в размер на ***лв. с ДДС адвокатско възнаграждение.

              ОСЪЖДА И. П.Е., с ЕГН-********** *** да заплати в полза на бюджета на Съдебната власт по сметка на Районен съд-К., на основание чл.78, ал.6 от ГПК държавна такса  в размер на ***лв.

 

               Решението може да се обжалва пред Окръжен съд- С., в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                                   Районен съдия: