Решение по дело №184/2020 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 260022
Дата: 11 декември 2020 г. (в сила от 3 февруари 2021 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20202180100184
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

                            гр.Царево                       11.12.2020 год.

 

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Царевският районен съд, гражданска колегия І-ви граждански състав, в съдебно заседание на първи декември през две хиляди и двадесета година в състав :

 

       Председател: Мария Москова

 

при секретаря Петранка Бъкларова,

като разгледа докладваното от съдия  Москова  гр. дело № 184/2020г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази:

 

Производството е образувано въз основа на постъпила искова молба от „Кредисимо“ ЕАД с ЕИК ********* седалище и адрес на управление: гр.София, бул.“Витоша“ №146, Бизнес център „България“, сграда А ет.4, против К.Г.Г. с ЕГН ********** ***, с която е предявен иск по чл.422 вр.чл.415 ал.1 т.2 от ГПК, за приемане на установено, че съществува вземане в полза на ищеца по отношение на ответника за сумата в размер на 248,78 лева, от които: главница в размер на  200,00 лева, договорна лихва в размер на 20,64 лева  за периода от 31.05.2015 г. до 13.09.2015 г., административни разноски в размер на 28,14 лева, както и законната лихва от датата на подаването на заявлението по чл.410 от ГПК -23.12.2019г. до окончателното изплащане на задължението.

Ищецът твърди, че на 31.05.2015г. ответницата К.Г.Г. е кандидатствала онлайн за отпускане на потребителски кредит от Кредисимо. Процедурата започнала с попълване па заявление за отпускане на кредит от разстояние („Заявлението“) на интернет страницата на Кредисимо www.credissimo.bg („Сайта“). В Заявлението ответникът попълнил личните си данни, а именно - три имена, единен граждански номер, номер на документ за самоличност, постоянен и настоящ адрес, електронен адрес за получаване на документи и кореспонденция, мобилен телефон, допълнително лице за контакт и др. При подаване на Заявлението ответницата Г. посочила и желания размер на кредита, срока на договора за кредит, наименованието на кредитния продукт, условията по кредита и начин за усвояване на сумата. На така подаденото Заявление, което е приложено във вид на извлечение от електронната система на Кредисимо, е бил даден индивидуален идентификационен № 474048. На посочения от К.Г.Г. в Заявлението електронен адрес ******** при сключване на договора за кредит с Кредисимо са били изпратени автоматично договор за кредит № 474048/31.05.2015г., ведно с Приложение 1 към него, Общи условия за предоставяне на кредити (“ОУ”) и Стандартен европейски формуляр („СЕФ“). Сочи, че освен това, гореизброените документи са били налични на Сайта на Кредисимо и преди сключване на договора за кредит и съдържат цялата необходима преддоговорна информация за желания кредит, предоставени в ясен и четим вид, на български език и при съблюдаване па приложимите нормативни изисквания. Ето защо, на ответника е бил предоставен предварителен достъп до проект на договора за кредит и приложението към него, в които са посочени дължимите от него към Кредисимо суми — заявеният размер на главницата и размерът па револвиращата лихва.

Твърди, че след запознаване с всички условия във връзка с кредита, К.Г.Г. въвела самостоятелно на указаното за това място в Сайта команда „Декларирам, че съм получил СЕФ на посочения от мен e-mail, проверил съм въведените данни и приемам ОУ и Договора“. С това свое електронно изявление ответникът заявил съгласието си да бъде обвързана от процесния договор за кредит, СЕФ и ОУ. Съгласно раздел III „Процедура по кандидатстване за кредит. Обезпечение“, т. 11 от ОУ с извършване па гореописаните действия от ответника, Заявлението се считало за подадено, а ОУ и договорът за кредит — приети и подписани от него.

Твърди, че в резултат на горепосочените действия на размяна на електронни изявления между страните, на 31.05.2015 г. между Кредисимо, като кредитор, от една страна, и К.Г.Г., като кредитополучател, от друга, се сключил Договор за кредит № 474048 („Договорът“) от разстояние, във формата на електронен документ, за  сумата от 200,00 лева /главница/  при условие с револвираща лихва и 15-дневен период на револвиране, платими до 15.06.2015г..

Твърди се, че въз основа на така сключения Договор за кредит, Кредисимо изпълнил своето задължение и предоставил на Г. заем в размер на 200 (двеста) лева /главница/, при условия, уговорени в Договора за кредит и приложенията към него и че ответникът е усвоил заемната сума в брой на 06.07.2018 г. на каса на Изипей АД, на адрес: гр. София, бул. Черни връх 100, МОЛ „Парадайс”.

Твърди, че ответницата не е погасила своите задължения.

Поради липса на изпълнение, ищецът се снабдил по реда на чл.410 ГПК със Заповед за изпълнение на парично задължение № 313/23.12.2019г. по ч.гр.д. № 570/2019 г. на РС-Царево, за следните суми: 200.00 лева– главница; договорна лихва в размер на 20,64 лева  за периода от 31.05.2015 г. до 13.09.2015 г., административни разноски в размер на 28,14 лева, както и законната лихва от датата на подаването на заявлението по чл.410 от ГПК -23.12.2019г. до окончателното изплащане на задължението, срещу която в срок постъпило възражение за недължимост, поради което възникнал правен интерес от предявяване на настоящите искове.

Моли се за уважаването им. Претендират се разноските в заповедното и настоящото производство.

В срока по чл. 131 ГПК ответникът е подал писмен отговор, с който оспорва иска като неоснователен и недоказан. Оспорва съществуването на облигационно отношение между страните, като твърди, че никога не е сключвала договор с ищцовото  дружество и не е получавала процесната сума, както и че положените подписи за кредитополучател в представените от ищеца документи -Договор за кредит № 474048/31.05.2015г. и Приложение 1 към него, както и Стандартен европейски формуляр („СЕФ“), не са нейни. Моли искът да бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан. Претендира присъждането на разноски.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

По допустимостта:

Видно от приложеното ч.гр.д. № 570/2019 г. на РС-Царево, вземанията по настоящото производство съответстват на тези по заповедта за изпълнение. Възражението за недължимост е подадено в срока по чл. 414, ал.2 ГПК и исковете, по които е образуван настоящият процес, са предявени в месечния срок по чл. 415, ал.1 ГПК. Същите са допустими и подлежат на разглеждане по същество.

По същество:

Въпросният договор е сключен по реда на ЗПФУР, където е предвидена възможността за предоставяне на парични кредити от разстояние, като отношенията между страните в тази връзка се уреждат електронно. Сключването на договора става не чрез подписването му от кредитополучателя, а посредством електронно изявление, чрез активиране на изпратен линк за потвърждение. За да установи възникването на облигационното правоотношение, съгласно чл. 18, ал. 1, т.3 ЗПФУР, доставчикът е длъжен да докаже, че е получил съгласието на потребителя за сключване на договора. В ал. 2 от същата норма е посочено, че - за доказване предоставянето на преддоговорна информация, както и на изявления, отправени съгласно този закон, се прилага чл. 293 от Търговския закон, а за електронните изявления - Законът за електронния документ и електронния подпис /сега Закон за електронния документ и електронните удостоверителни услуги/.

При твърдяното от ищеца облигационно правоотношение, възникнало от вид договор за заем, в който случай потребителят действа извън рамките на своята професионална или търговска дейност, а кредиторът - по занятие, т.е. предоставянето на кредити е основният му предмет на търговска дейност, следва да се прилагат изискванията на ЗПК.

Съгласно чл. 10 ЗПК договорът трябва да е сключен в писмена форма на хартиен или друг носител. Разглежданият договор се твърди, че е сключен от разстояние, което е допустимо, съгласно ЗПФУР.

По делото липсват  електронни записи, от които да се установява по безспорен и категоричен начин, че волеизявленията на страните са насочени към сключване на договор, чието изпълнение се претендира от ищеца. Съгласно чл.2 и чл.3 ЗЕДЕУУ, електронно изявление е словесно изявление, представено в цифрова форма чрез общоприет стандарт за преобразуване, разчитане и визуално представяне на информацията. Електронен документ е електронен документ по смисъла на чл. 3, т. 35 от Регламент /ЕС/ № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни транзакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО /OB, L 257/73 от 28 август 2014 г./, наричан по-нататък „Регламент /ЕС/ № 910/2014”. Той определя електронния документ като всяко съдържание, съхранявано в електронна форма, по-специално текстови или звуков, визуален или аудио-визуален запис. Писмената форма се смята за спазена, ако е съставен електронен документ, съдържащ електронно изявление.

Съгласно Решение № 70/19.02.2014 г. на ВКС по гр.д.№ 868/2012 г., IV г. о., постановено по реда на чл.290 ГПК, електронното изявление, се счита за подписано при условията на чл. 13, ал. 1 ЗЕДЕУУ - с електронен подпис по смисъла на чл. 3, т. 10 от Регламент /ЕС/ № 910/2014.  Според посочената разпоредба, „електронен подпис” означава данни в електронна форма, които се добавят към други данни в електронна форма или са логически свързани с тях и, които титулярът на електронния подпис използва, за да се подписва.

Когато посочените предпоставки са налице, създаден е подписан електронен документ. Неговата доказателствена сила е такава, каквато законът признава на подписания писмен документ. Ако се касае за частен документ, той се ползва с такава сила само за авторството на изявлението /чл. 180 ГПК/. Възпроизвеждането на електронния документ върху хартиен носител не променя характеристиките му. Съгласно чл. 184, ал. 1, изр. 1 ГПК, той се представя именно върху такъв носител, като препис, заверен от страната.

По делото не се удостоверява извършването от ответника на посоченото в исковата молба електронно потвърждение, за да се приеме, че е възникнало твърдяното валидно облигационно правоотношение. Не може да се приеме, че това обстоятелство се установява от представения договор, тъй като ищецът посочва, че същият е част от изпратената на ответника информация, но самото електронното изявление на последния за сключването му се удостоверява с допълнително обстоятелство - активирането на изпратения линк за потвърждение, с въвеждане и на определен код. В ОУ е предвидено, че кредитополучателят следва да потвърди съдържанието на договора по този начин. Именно потвърждаването има функцията на ел. подпис. От този момент се счита, че между страните е възникнала валидна облигационна връзка. Доказателства, че именно ответната страна е потвърдила договора и последващите й действия не са ангажирани, поради което не може да се приеме, че е налице връзка между ищцовото дружество и ответницата. Нещо повече – не става ясно защо Договора за кредит № 474048/31.05.2015г. и Приложение 1 към него, както и Стандартен европейски формуляр („СЕФ“), съдържат ръкописно положени подписи  за кредитодател и кредитополучател, въпреки че ищцовото дружество твърди, че процесният договор е сключен в електронна форма от разстояние.

Освен изложеното, следва да се има предвид, че договорът за заем е реален, поради което елемент от фактическия състав на неговото сключване е действителното предаване на сумата. По делото не са представени никакви писмени доказателства, които да удостоверят, че е извършено плащане за 200 лева и че тази сума е била получена именно от ответницата.  Следователно, ищецът в настоящето производство не успя да докаже, че  е било извършено електронно изявление за потвърждение с автор К.Г.Г., за да се приеме, че представеният договор обвързва страните в установеното съдържание, нито успя да докаже реално получаване на сумата в размер на 200 лева от нея. По делото липсват документи, които да носят подписи или да обективират изявления на ответницата, за да се приеме, че същата е обвързана от твърдяното правоотношение, с включените в него права и задължения.   Доколкото ищецът не успя да установи елементите от фактическия състав на претенциите си, то предявените искове следва да бъдат отхвърлени като неоснователни и недоказани.

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на спора,  на основание чл. 78, ал. 3 ГПК в полза на ответника следва да се присъдят направените от него разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 100 лева.

Така мотивиран, съдът                                      

                                     

Р   Е   Ш   И  :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „Кредисимо“ ЕАД с ЕИК ********* седалище и адрес на управление: гр.София, бул.“Витоша“ №146, Бизнес център „България“, сграда А ет.4,  против К.Г.Г. с ЕГН ********** ***,  иск по чл.422 вр.чл.415 ал.1 т.2 от ГПК, за приемане на установено, че съществува вземане в полза на ищеца за сумата в размер на 248,78 лева, от които: главница в размер на  200,00 лева, договорна лихва в размер на 20,64 лева  за периода от 31.05.2015 г. до 13.09.2015 г., административни разноски в размер на 28,14 лева, както и законната лихва от датата на подаването на заявлението -23.12.2019г. до окончателното изплащане на задължението, за които е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение № 313/23.12.2019 г. по ч.гр.д. № 570/2019 г. на РС-Царево.

ОСЪЖДА „Кредисимо“ ЕАД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.“Витоша“ №146, Бизнес център „България“, сграда А ет.4, ДА ЗАПЛАТИ на К.Г.Г. с ЕГН ********** ***,  сумата в размер на 100.00 лева, представляваща разноски за адвокатско възнаграждение по настоящото исково производство.

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Бургас в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                      

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :