Решение по дело №936/2019 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 1
Дата: 3 януари 2020 г. (в сила от 24 януари 2020 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20195310200936
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 03.01.2020г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ  с председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на 18.12.2019г. – осемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, при участието на секретаря Мария Ацалова, докладваното от председателя на съдебния състав, нахд № 936.2019г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 19-0239-001057 от 08.08.2019г. на Началник на РУ към ОДМВР Пловдив, РУ - Асеновград, с което на П.В.К., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 400 лева – четиристотин лева, за нарушение по чл. 638, ал.3 от КЗ.

 

По същество:

Жалбоподателят, представляван от адвокат П., пледира за отмяна на обжалваното НП поради незаконосъобразност на същото, изводимо от факта, че жалбоподателят  е собственик на управлявания лек автомобил, в противоречие с обратното твърдение в обжалваното НП.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител и не взима становище по жалбата.

 

По процедурата:

АУАН № 1137 от 14.07.2019г. е съставен от младши автоконтрольор при РУ на МВР- Асеновград, за нарушение по КЗ, който се явява компетентен орган да съставя актове за установяване на административни нарушения, съгласно чл. 647 ал.1 от КЗ и Заповед № 317з-3985-22.10.2018г.

НП също е издадено от компетентен орган, съгласно чл. 647 ал.2 от КЗ и Заповед № 317з-3985 от 22.10.2018г.

Спазени са сроковете по чл. 34 от ЗАНН, предвид на това, че АУАН е съставен на 14.07.2019г., а НП е издадено на 08.08.2019г.

АУАН е съставен в присъствието на свидетел – очевидец на административното нарушение и на нарушителя, като екземпляр от него му е надлежно връчен.

АУАН съдържа изискуемите от чл. 42 от ЗАНН реквизити, а НП – тези по чл. 57 от ЗАНН.

При служебна проверка, съдът констатира допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила, изразяващи се  в следното:

Вменени са различни административни нарушения на жалбоподателя в съставения му АУАН и в обжалваното НП, без това да е сторено на законово основание, даващо възможност в разпоредбата на чл. 53 от ЗАНН, при нередност в съставения акт за установяване на административно нарушение, или при допълнително разследване на обстоятелствата, административно – наказващият орган, да издаде НП, като са налице безспорни доказателства за авторството, адм.нарушение и вината на дееца, като това изрично следва да се впише в издаденото НП, което не е сторено. Така, жалбоподателят е поставен в ситуация, при която е в обективна невъзможност да разбере какво административно нарушение му е вменено да е извършил, при все, че в АУАН на първо място е налице противоречие между описание на административното нарушение и посочената за нарушена правна норма, а на следващо място, е налице пълно противоречие във вмененото със съставения АУАН адм.нарушение и това, вменено с обжалваното НП. Това налага отмяна на обжалваното НП на процесуално основание, предвид съществените процесуални нарушения, грубо нарушаващи правото на защита на жалбоподателя.

 

От фактическа страна:

Въз основа на събраните по делото доказателства, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

Полицейските служители при РУ на МВР- Асеновград, спрели за проверка на 14.072019г. лек автомобил  „Тойота“ с  рег. № ***, управляван от жалбоподателя, чиято самоличност установили чрез извършване на проверка, в хода на която установили, че въпросният лек автомобил няма сключена застраховка „ГО“, за което състави на водача му акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който било издадено и обжалваното НП.

В хода на съдебното следствие са приети по делото  писмени доказателства, от които се установява, че жалбоподателят П.В.К. е сключил граждански брак на 02.12.2006г. с лицето Р.Х.Л.. Видно от свидетелство за регистрация част първа, на управляваното от жалбоподателя МПС е, че същото е регистрирано на 02.09.2004г. на името на Р.Х.Л., което е сторено преди брака й с жалбоподателя, поради което и управляваният от него лек автомобил се явява за него чужда собственост, с оглед на това, че режимът на СИО действа, ако не е дерогиран от брачен договор, след сключването на брака, като няма обратно действие, поради което и към момента на извършване на вмененото с обжалваното НП адм.нарушение, управляваният от жаллбоподателя лек автомобил е чужда собственост, а същият се явява единствено негов водач.

 

От правна страна:

Безспорно, от обективна страна, а от субективна такава – по непредпазливост, като допустима форма на вина по ЗАНн, жалбоподателят бидейки водач на МПС, е управлявал на 14.07.2019г.в град Асеновград, ул.“Цар Иван Асен II“, срещу номер 126, лек автомобил „Тойота Рав 4“ с рег. № ***, чужда собственост, като управляваният от него лек автомобил е нямал сключена задължителна застраховка „ГО“, законосъобразно квалифицирано от страна на административно – наказващият орган, като нарушение по чл. 638, ал.3 от КЗ.
          Законосъобразна се явява преценката на административно – наказващият орган за липса на маловажност на случая, с оглед на това, че се касае за адм.нарушение, което не се характеризира с по – ниска степен на засягане на охраняваните обществени отношения.

Размерът на наложената за това адм.нарушение глоба  е съобразен и кореспондиращ с абсолютно определения законово предвиден размер на същата поради което и в тази му част, обжалваното НП се явява законосъобразно.

С оглед обаче на факта, че обжалваното НП е постановено при съществено нарушение на административно – производствените правила, то подлежи на отмяна на това основание, поради което и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯВА НП № 19-0239-001057 от 08.08.2019г. на Началник на РУ към ОДМВР Пловдив, РУ - Асеновград, с което на П.В.К., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 400 лева – четиристотин лева, за нарушение по чл. 638, ал.3 от КЗ.

 

Решението да се съобщи на жалбоподателя, на адвокат П. и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд – Пловдив, в 14 –дневен срок от неговото съобщаване на страните, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

Районен съдия: