Решение по дело №236/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 100
Дата: 4 юли 2019 г. (в сила от 22 юли 2019 г.)
Съдия: Светозар Любомиров Георгиев
Дело: 20191840200236
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

Гр.Ихтиман, 04.07.2019г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, ТРЕТИ СЪСТАВ, на четвърти юли две хиляди и деветнадесета година, в публично заседание  в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОЗАР Г.

 

СЕКРЕТАР: ЦВЕТЕЛИНА ВЕЛЕВА

ПРОКУРОР: ДЕСИСЛАВА СТОИМЕНОВА

като разгледа, докладвано от районен съдия Г. АНД №236/2019г. по описа на РС- Ихтиман“

 

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА подсъдимия А.Г.К. с ЕГН ********** е роден на ***г***, българин, български гражданин,  не осъждан / реабилитиран, не женен, със средно образование, живущ ***, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 10.01.2019г. около 16.20 часа в с.Горна Василица, общ.Костенец, обл. Софийска, си е служил с табели с регистрационен номер С 20 97 КС, издадени за л. а. „ Форд Ескорт“, собственост на Тодор Ангелов Спасов, които са били поставени на л. а. марка „ISUZO D-MAX 3.0 TD 4 WD“ рама № MPATFS77H4H523380 - Престъпление по чл. 345,ал.1 от НК, като на основание чл.78а НК ГО ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ и му НАЛАГА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1000.00лв. /Хиляда лева/.

ОСЪЖДА подсъдимия А.Г.К., със снета по-горе самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР София направените в хода на досъдебното производство разноски в общ размер на 69,42лв..

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва или протестира в 15-дневен срок от днес пред Софийски окръжен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   

Съдържание на мотивите

Мотиви по НАХД № 236/2019 г. по описа на Районен съд – Ихтиман, Трети състав.

 

С постановление от 14.04.2019 г. и на основание чл. 375 от НПК, ИРП е внесла материалите по делото в ИРС с предложение на основание чл. 78а от НК обвиняемият К. да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Срещу обвиняемия А.Г.К. с ЕГН ********** е роден на ***г***, българин, български гражданин,  не осъждан / реабилитиран, не женен, със средно образование,   живущ ***, е повдигнато обвинение за това, че на 10.01.2019г. около 16.20 часа в с.Горна Василица, общ.Костенец, обл. Софийска, си е служил с табели с регистрационен номер С 20 97 КС, издадени за л. а. „ Форд Ескорт“, собственост на Т. А. С., които са били поставени на л. а. марка „ISUZO D-MAX 3.0 TD 4 WD“ рама № MPATFS77H4H523380 - Престъпление по чл. 345,ал.1 от НК.

ИРП, редовно призовани, не изпращат представител, не вземат становище по предложението.

Обвиняемият, редовно призован, се явява, признава вината си и моли за наказание в минимален размер.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и на доказателствата, намиращи се по досъдебно производство № 2/2019 г. по описа на РУ на МВР- Костенец, по реда на чл. 14 и 18 НПК приема за установено от фактическа страна следното:

През есента на 2018г. св.Н. А. свързал обв. А.К. със свидетеля Н. В., от който обвиняемият закупил лек автомобил марка „ISUZO D-MAX 3.0 TD 4 WD“. В. бил внесъл автомобила от Италия и не бил регистриран, тъй като бил със счупена скоростна кутия. Обв. К. заплатил на В. автомобила и го откарал в гр. Костенец на платформа, като се уговорили, след като отстрани повредата да извършат официално прехвърляне. На 10.01.2019г. след като автомобила бил отремонтиран, обв. А.К., решил да го изпробва. Тъй като същият не бил регистриран и нямал регистрационни табели, той решил да сложи регистрационните табели, които бил намерил в двора на „АПК“- то, а именно табели с регистрационен номер С 20 97 КС. На 10.01.2019г. около 16.20 часа, полицейските служители – свидетелите Е. З. и В. М. изпълнявали служебните си задължения като правели обход на село Горна Василица, община Костенец.Те видели движещ се в центъра на селото зелен автомобил марка „Исузу“ с рег. номер С 20 97 КС. Когато водачът на автомобила ги видял, той спрял и изгасил двигателя. Тъй като този автомобил им бил непознат, полицейските служители извършили проверка на водача и установили, че това е обв. А.К. ***. След извършена проверка било установено, че регистрационните табели, които към момента на проверката били поставени на МПС – то – С 20 97 КС, не отговаряли за този автомобил. Обвиняемият К. и автомобилът били откарани в РУ – Костенец, където било установено, че табелите с регистрационен номер С 20 97 КС, били издадени за л. а. „ Форд Ескорт“, собственост на Т. А. С., а били поставени на л. а. марка „ISUZO D-MAX 3.0 TD 4 WD“ /„Исузу“ / и номер на рама № MPATFS77H4H523380 .

В хода на разследването обв. К. е направил пълни самопризнания за извършеното от него деяние.

По доказателствата:

Така изложената фактическа обстановка се установява от събраните в наказателното производство гласни и писмени доказателства, които са непротиворечиви, взаимно се допълват и кореспондират помежду си. В хода на досъдебното производство обвиняемият не е оспорил твърденията на свидетелите, като се е признал за виновен в извършването на деянието, за което му е повдигнато обвинение. Фактическите си констатации съдът направи след анализ на доказателствата по делото, събрани  в хода на досъдебното производство и инкорпорирани по реда на чл. 378 НПК – показанията на свидетелите Е. С. З., В. И. М., Н. Т. В., Н. А. А., протокол за оглед на местопроизшествие, експертна справка, протокол за трасологична експертиза, протокол за доброволно предаване и приложените писмени доказателства и писмени справки. Съобразно представената справка за съдимост обвиняемият не е осъждан /реабилитиран/ и не е освобождаван от наказателна отговорност.

С оглед възприетата фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

Съдът намира за безспорно доказано както авторството, така и осъществяването от обективна страна от А.Г.К. на състава на престъплението по 345,ал.1 от НК.

От обективна страна обвиняемият е извършил действия /волеви акт/, като е монтирал процесните регистрационни табели на закупения от него автомобил, в нарушение на разпоредбите на чл. 140 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, указващ реда за регистрация на автомобилите и начина на монтиране на регистрационните табели, както и компетентния орган за това.

От субективна страна деянието е осъществено при условията на пряк умисъл, като обвиняемият е имал представа, че монтира табели, предназначени за друго МПС, в нарушение на разпоредбите на ЗДвП, т. е. деецът е съзнавал общественоопасния характер на деянието и е целял настъпването на общественоопасните последици.

За престъплението се предвижда наказание "лишаване от свобода" до една година или "глоба" от петстотин до хиляда лева. Обвиняемият е с чисто съдебно минало, към момента на извършване на деянието не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава осма от НК и няма причинени от престъплението имуществени вреди. Ето защо съдът счита, че са налице предпоставките на закона за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност по чл. 78А от НК и налагане на административно наказание.

При определянето на същото съдът взима предвид ниската обществена опасност на дееца и на деянието, общественоопасните последици, начина на извършването и липсата на данни за други укорими прояви. Ето защо съдът намира, че едно административно наказание глоба от 1 000 /хиляда/ лева, което е минимумът по закон, е справедливо и съответно на тежестта на извършеното деяние и на обществената опасност на дееца. По този начин санкциите ще изиграят ролята си за превъзпитание на извършителя и ще се постигнат целите на чл. 36 от НК – за индивидуална и генерална превенция.

С оглед изхода на делото обвиняемият е осъден да заплати и направените в хода на досъдебното производство разноски.

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: