Разпореждане по дело №1294/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 369
Дата: 29 януари 2019 г.
Съдия: Яна Панева Димитрова
Дело: 20183100201294
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 15 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

Номер 369/29.1.2019г.                 Година  2019                Град Варна

 

Варненският окръжен съд                      Наказателно отделение           

На   двадесет и девети януари          Година две хиляди и деветнадесета

В закрито заседание в следния състав:

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Яна Панева

 

като разгледа докладваното от съдията

НЧХД1294 по описа на съда за 2018г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е образувано по частна тъжба на Н.А.В. срещу С.Н.В. за престъпление по чл. 206 ал.4 вр. ал.1 от НК.

Съдията-докладчик остави без движение частната тъжба, като бе даден срок на частния тъжител да отстрани нередовностите в тъжбата. На 08.01.2019г. е входирана уточняваща молба относно тъжбата, където по отношение на правната квалификация на деянието повереникът на  частния тъжител- адв. Румен Димитров от АК-София изразява становище относно наличието на „особено тежък случай“ на деянието, като обвързва тази правна квалификация преди всичко с размера на паричната сума, за която твърдят в частната тъжба, че е обсебена.

Съдията-докладчик  осъществявайки правомощията си по чл. 247а ал.2 т. 2 вр. чл. 252 ал.4 от НПК констатира, че не са налице основанията за насрочване на делото в съдебно заседание, тъй като намира, че делото не е подсъдно на Окръжен съд-Варна.

Видно от разпоредбата на чл. 35 ал.2 от НПК на окръжния съд като първа инстанция са подсъдни делата за престъпление по чл. 206 ал.4 от НК.- обсебване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Съгласно разпоредбата на чл. 93 т.8 от НК- „Особено тежък случай“ е този, при който извършеното престъпление с оглед на настъпилите вредни последици и на други отегчаващи обстоятелства разкрива изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Видно от трайната съдебна практика за извършване на преценка за наличие на „особено тежък случай“ при всяко престъпление, където е налице това квалифициращо обстоятелство, е необходимо да бъде установено, че е налице изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Обстоятелствата, които характеризират случая като особено тежък са свързани както с обществената опасност на извършеното престъпление, така и с тази на дееца, начина на извършване на същото, тежестта на вината, личността на пострадалия и др. Случаят следва да се квалифицира, като особено тежък, когато настъпилите вредни последици от престъплението и другите отегчаващи обстоятелства разкриват изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Изключително високата степен на обществена опасност на деянието и дееца по смисъла на чл. 93 т.8 от НК е налице, когато в личността на подсъдимия, в начина на извършване  на престъплението и в настъпилите вредни последици се съдържат обстоятелства, значително надхвърлящи необходимото за съставомерност на деянието по обикновените квалифицирани състави на съответното престъпление. В обсега на тази преценка следва да се имат предвид не само особено големия размер на предмета на престъплението, но и вида и размера на причинените вредни последици, начина и средствата за осъществяване на обсебването, подбудите, мотивите, с които е действал извършителят, както и всички други обстоятелства, отнасящи се до деянието и дееца.  / Постановление № 1 от 28.IХ.1977 г. по н. д. № 2/77 г., Пленум на ВС, Решение № 278/2011г. на ІІІ Н.О. ВКС;  Решение №227/71г. на І Н.О. ВС;  Решение №354/95г. ВС; Решение 537/29.12.2011г. по н.д. 2475/2011г. на ІІІ н.о. ВКС и др./.

В настоящият казус обсебването следва не само да бъде в особено големи размери, но и да представлява особено тежък случай. Видно от гореизложеното и от наведените доводи в частната тъжба и в уточняващата такава, се касае за парична сума в особено големи размери. Предметът на престъплението, за което се твърди,че е извършено от С.В. не само покрива този критерий, установен с ТР № 1/98г на ОСНК, но и го надхвърля над 70 пъти, но не е налице кумулативно предвидената предпоставка, за да е осъществен състав на престъпление по чл. 206 ал.4 от НК, а именно особено тежък случай. И това е така, защото деянието, което се описва в частната тъжба не се отличава от други такива по чл. 206 ал.1 от НК.

Предвид горното съдията-докладчик намира, че следва да прекрати съдебното производство и да изпрати делото на Районен съд-гр.Варна по подсъдност.

 

Предвид гореизложеното и на основание чл. 247а ал.3 от НПК

 

Р А З П О Р Е Д И Х :

 

ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производството по  НЧХД 1294 по описа на Окръжен съд- Варна за 2018 година.

 

С оглед подсъдността НЧХД 1294/2018г.  следва да се изпрати на Районен съд-Варна.

           

 

                                                                  СЪДИЯ  при  ОС- Варна: