Определение по дело №2940/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1903
Дата: 10 декември 2021 г. (в сила от 10 декември 2021 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180702940
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

       № 1903

 

 

             гр. Пловдив,10.12. 2021 год.

 

 

              В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХ касационен състав, в закрито съдебно заседание на десети декември през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЧО ДИЧЕВ

                                            ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                                                СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

 

 като разгледа докладваното от член - съдията МАРИАНА МИХАЙЛОВА частно касационно АНД № 2940 по описа за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Тринадесета от Административнопроцесуалния кодекс, във връзка с чл.63, ал.2 от Закона за Административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

Образувано е по частна жалба предявена от В.Х.А.-А., ЕГН **********,чрез пълномощника адвокат Н.А., съдебен адрес *** против  Определение № 3005 от 14.06.2021г., постановено по АНД № 1485/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд, ХVІІ - ти н.с., с което е прекратено наказателното производство по АНД № 1485/2021г. по описа на РС - Пловдив ХVІІ - ти н.с., поради недопустимост на жалбата поради просрочие.

 Навеждат се доводи за незаконосъобразност на оспорения съдебен акт, като се претендира за неговата отмяна от съда и връщане на делото за продължаване на съдопроизводството. Релевират се оплаквания, че обжалваното определение противоречи на закона, като в този смисъл се поддържа, че наказателното постановление не е редовно връчено по реда на чл.58, ал.2 от ЗАНН, и като е приел обратното първоинстанционния съд е постановил съдебния си акт в противоречие на закона. Претендира се отмяна на обжалваното определение, и постановяване на резултат от касационната инстанция в исканата от жалбоподателя насока.Ангажират се доказателства

 Ответникът по частната жалба – ТД на НАП – Пловдив, в писмено становище от страна на процесуалния представител оспорва основателността на частната жалба. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.  

    Административен съд – гр.Пловдив, в настоящия състав, като взе предвид процесуалните предпоставки за допустимост на жалбата, и обсъди доводите на страните и събраните доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

 Частната жалба е подадена в рамките на предвидения срок и при наличието на правен интерес, поради което и се явява процесуално ДОПУСТИМА.

 Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

 Пловдивският районен съд е бил сезиран с жалба предявена от В.Х.А.-А., ЕГН ********** против Наказателно постановление № 367547-F406495/24.10.2018г., издадено от Заместник директор на ТД на НАП-Пловдив, с което на А.-А. е наложено административно наказание- глоба в размер на 200 лв., на основание чл. 74, ал.1 от Закона за счетоводството, за нарушение на чл.  38, ал.1, т.1, във вр. с чл.16, ал.1, т.4 от Закона за счетоводството.

С обжалваното в настоящото производство  определение Пловдивският   районен съд, ХVІІ - ти н.с., е прекратил наказателното производство по АНД № 1485/2021г. по описа на РС - Пловдив ХVІІ - ти н.с поради недопустимост на жалбата поради просрочие. В тази връзка съдът е приел, че В.Х.А.-А. е призована на всички известни адреси за връчване на НП, като на адрес бул. „Шести септември“ пратката не е потърсена, а адрес ул.“***“ № 16 в гр. Брезово не съществува,както и на третия известен адрес по делото – гр. Пловдив ул. „Мизия“. Тоест, според приетото от първоинстанционния съд, в случая е спазена разпоредбата на чл.58 ал.2 ЗАНН и наказателното постановление е влязло в сила, поради което и жалбата се явява подадена извън законоустановения срок за обжалване на НП.

              Като е стигнал до извод за недопустимост на жалбата поради просрочие, първоинстанционният съд е постановил незаконосъобразен съдебен акт. Съображенията за това са следните :

            По административнонаказателната преписка  са приложени общо три  обратни разписки за изпратено съобщение за връчване на наказателното постановление на адреси гр.Пловдив, бул. „Шести септември“ № 144, ет.2, ап.8 и гр.Пловдив, бул. „Шести септември“ № 144, ет.2, ап.8, на които обаче липсва  каквото и да е отбелязване, от което да е възможно да се направи безпротиворечив извод, че пратката не е потърсена от получателя. Но дори и да не беше така, то отбелязването на обратната разписка на непотърсена пратка не е равнозначно на промяна на адрес и неизвестен нов адрес и няма възможност за прилагане на разпоредбата на чл, 58, ал, 2 от ЗАНН относно съобщаването на наказателно постановление на лице с нов неизвестен адрес. /Така и в този смисъл е Решение № 5787 от 07.06.2007 г. на ВАС по адм. д. № 1352 / 2007 г., докладчик съдията Анна Димитрова/

            Видно от представените към частната жалба писмени доказателства - фактура, нотариален акт, разрешение за строеж и съгласно извършена справка от Търговския регистър при Агенция по вписванията, се установява, че адресът в град Брезово - ул. *** 16, който е несъществуващ адрес, съобразно отбелязването върху приложените  две обратни разписки, е адрес, на който “Органик Бии Проджъкт“ ЕООД(чиито управител се явява частната жалбоподателка В.Х.А.-А.), притежава собствен недвижим имот, на който се извършва преустройство и ежемесечно се отчита ел.енергия. На този адрес очевидно се извършва кореспонденцията на търговското дружество с общински и други административни органи, но това не е адресът, на който физическото лице В.Х.А.-А., което е санкционирано с обжалваното наказателно постановление,  следва да бъде търсено за връчване на наказателното постановление.  

            По административнонаказателната преписка липсват данни, частната жалбоподателка В.Х.А.-А.  да е получавала каквито и да е съобщения на постоянния и настоящ адрес ***, който е такъв съгласно  приложената в първоинстанционното производство справка от НБД в тази насока. По административнонаказателната преписка са приложени две обратни разписки за изпратено съобщение за връчване на наказателното постановление на посочения адрес, на които обаче липсва  каквото и да е отбелязване, от което да е възможно да се направи безпротиворечив извод, че пратката не е потърсена от получателя. Изложеното по-горе  досежно приложението на чл.58, ал.2 от ЗАНН и константната практика на ВАС в тази насока, е относимо в пълнота и тук, поради което не следва да бъде повтаряно             

             По административнонаказателната преписка и в производството пред първоинстанционния и касационния съд не са ангежирани каквито и да е доказателства постоянния и настоящ адрес на частната жалбоподателка В.Х.А.-А.  да е променян, същата не е лице с неизвестен адрес. Напротив, от приложената в първоинстанционното производство справка от НБД се установява, че постоянния и настоящ адрес на частната жалбоподателка е гр. Пловдив, ул. Мизия № 12, които, от 30.05.2011г. (за постоянния адрес) и от 13.09.2013г. (за  настоящия адрес), не са променяни.

              Предвид гореизложеното, изводът на първоинстанционния съд, че наказателното постановление е редовно връчено по реда на чл.58, ал.2 от ЗАНН е необоснован.

              При това положение, в случая не може въобще да се приеме, че 7 - дневният срок за обжалване на наказателното постановление по смисъла на чл.59, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания и започнал да тече, и съответно е изтекъл към датата на подаване на жалбата. Следователно, преклузивния срок за обжалване на наказателното постановление, съгласно чл. 59, ал.2 от Закона за административните нарушения и наказания в случая не е пропуснат. Жалбата на санкционираното лице срещу наказателното постановление не е просрочена и следва да бъде разгледана по същество. 

            Изложеното по - горе не е съобразено в необходимата пълнота от първоинстанционния съд, който, като е приел, че жалбата е просрочена е постановил съдебния акт в противоречие със закона, поради което и като такъв, същият ще следва да бъде отменен от настоящата инстанция, а делото върнато на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводството.

           Воден от горното и на основание чл.235 от АПК,във връзка с чл.63, ал.2 от ЗАНН, Пловдивският административен съд, ХХ – ти касационен състав,

 

                                 ОПРЕДЕЛИ :

 

ОТМЕНЯ Определение № 3005 от 14.06.2021г., постановено по АНД № 1485/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд, ХVІІ - ти н.с.

ВРЪЩА делото на същия съдебен състав на Пловдивски районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

  ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

 

 

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                              ЧЛЕНОВЕ : 1.

                              

                                                                      

 

 

 

 

 

                                                                                  2.