Определение по дело №2062/2018 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 16 март 2020 г.)
Съдия: Трифон Пенчев Славков
Дело: 20184120102062
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

 

гр. Горна Оряховица, 15.04.2019г.

 

ГОРНООРЯХОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VIII-ми състав, в закрито заседание на петнадесети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ТРИФОН СЛАВКОВ

 

като разгледа гр. дело № 2062 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

Производство по реда на чл. 130 от ГПК.

С.Т.Д. *** чрез адв. К. Ф. ***, Д.И.Д. и Р.Х.И. ***, иск за признаване за установено спрямо ответниците, че бивше дворно място с кадастрален номер № 1250 по кадастралния и регулационен план от 1958 г. с площ 1600 кв. м. правомерно е възстановено в реални граници на наследниците на Никола Д. Дамянов с Решение № Ж-48/29.03.1993 г. на Поземлена комисия гр. Лясковец и за признаване за установено по отношение на ответниците, че 480 кв. метра от бивше дворно място с кадастрален № 1250 по кадастралния и регулационният план от 1958 г. по падат в имот с кадастрален № 1906, за който е отреден УПИ X-1906, кв. 56, по кадастралния план на гр. Лясковец от 2003 г. 

          След като извърши проверка на предявената искова молба, съдът счита, че предявените искове се явяват недопустим по изложените по-долу съображения.

          Наличието на правен интерес е абсолютна положителна процесуална предпоставка  за допустимост на всички искове, за която съдът следи служебно. Съгласно чл. 124, ал. 1 ГПК всеки може да предяви иск за установяване съществуване или несъществуване на едно правоотношение или на едно право, когато има интерес от това и последният, като абсолютна процесуална предпоставка от категориите на положителните, следва да бъде изрично доказан от ищеца.

Ищцата твърди, че е собственик на имот с кадастрален № 1915, за който е отреден УПИ XXVIII-1915, кв. 56 по плана за регулация на гр. Лясковец от 2003 г. съгласно решение № 129/05.04.2013 г. по в. гр. д. № 1325/2011 г. на ВТОС. Видно от диспозитива на решението обаче съдът ѝ е възложил в дял и изключителна собственост съвсем различен имот – новообразуваният имот № 122058 в м. Тополите, землището на гр. Лясковец, с площ от 3, 209 дка. Видно от същото решение имот с кадастрален № 1915, за който е отреден УПИ XXVIII-1915, кв. 56 по плана за регулация на гр. Лясковец е възложен в дял и изключителна собственост на Боянка Николова Дачева, т.е. видно от исковата молба и доказателствата приложени към нея, липсват каквито и да е твърдения и доказателства ищцата да е наследник или правоприемник на Дачева. Въпреки отправените до ищеца указания за посочване на правното основание, на което се счита за собственик /разпореждане от 15.03.2019 г./ такива уточнения не бяха извършени.  По изложените съображения съдът намира, че е недопустимо на основание чл. 26, ал. 2 ГПК ищцата да предявява от свое име чужди права пред съд.

Съгласно чл.124,ал.4,изр.2 от ГПК, иск за установяване съществуването или несъществуването на други факти с правно значение се допуска само в случаите, предвидени в закон.

Видно от обстоятелствената част и петитума на исковата молба, ищцата претендира по отношение на ответниците, че е собственик на процесния имот. Иска от съда да се признае за установено, че бивше дворно място с кадастрален № 1250 по кадастралния и регулационен план от 1958 г, с площ от 1 600 кв. м. правомерно е възстановено в стари реални граници, т.е. претендира установяване на факт. Установяването на такъв факт не е предвидено в закона, поради което искът е недопустим и на това основание.

На следващо място правото на собственост върху земеделски земи възниква от смесен фактически състав, който включва право на собственост върху земята преди включването ѝ в ТКЗС, включването ѝ в ТКЗС или отнемането ѝ, при хипотезите на чл. 10 от ЗСППЗ, наследствено правоприемство и административен акт – решение на поземлена комисия. Възстановяването на правата върху земеделските земи и обезщетяването на собствениците, когато правата им не могат да бъдат възстановени, са специални административни производства, предвидени в ЗСПЗЗ и ППЗСПЗЗ. Всяко от тези производства има свои особености и представлява комплекс от специални административни процедури. Общинските служби по земеделие издават редица решения - индивидуални административни актове, но не всяко решение,  с които се признават права, има за последица придобиване на правото на собственост върху конкретно определен земеделски имот. В настоящия случай видно от приложеното към исковата молба Решение № Ж-48/29.03.1993 г. на Поземлена комисия Лясковец е възстановено правото на собственост  на наследниците на Никола Д. Дамянов върху лозе 1,500 дка., трета категория, находящо се в строителните граници на гр. Лясковец- дворно място  № 1250 от кадастралния план изработен през 1953 г., въз основа на съдебно решение по гр. д. № 1565/1992 г. на ГОРС. Предвид факта, че решението на поземлената комисия в качеството на административен акт има за цел не да определи принадлежността на правото на собственост, а да индивидуализира обекта на правото, то настоящият съд няма как да се произнесе за правомерността на същото извън рамките на съдебно производство по неговото оспорване, 25 години след влизането му в сила.

Производството по оспорване решенията на поземлените комисии, респективно тези на ОСЗ, е уредено в специалния закон ЗСПЗЗ, в който е определен ред за съдебно обжалване, различен от предвидения е АПК, но в настоящия случай не е налице такова оспорване от страна на ищцата, поради което установителните ѝ искове и на това основание се явяват недопустими

          Предвид изложените съображения, съдът намира, че са налице предпоставките на чл.130 от ГПК в процесния случай. Поради това, съдът счита, че производството по настоящото дело следва да бъде прекратено поради недопустимост на предявените искове, а исковата молба следва да бъде върната на ищцовата страна.

 

          Водим от горните съображения и на основание чл.130 от ГПК, съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 2062/2018г. по описа на ГОРС поради недопустимост на исковете с правно основание чл.124, ал.4,изр.2,предл.1 от ГПК предявени от С.Т.Д. с ЕГН ********** *** с ЕИК *********, Д.И.И. и Р.Х.И. двамата с постоянен адрес *** и

ВРЪЩА на ищеца исковата молба, заедно с приложенията към нея.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Великотърновски Окръжен съд в едноседмичен срок от получаване на съобщението до ищеца.

          На основание чл.7 от ГПК, на ищеца да се връчи препис от определението.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :    ………………………