Решение по дело №4619/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 4097
Дата: 9 октомври 2019 г. (в сила от 16 януари 2020 г.)
Съдия: Светослав Неделчев Тодоров
Дело: 20193110104619
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Варна, 09.10.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, XII – ти състав, в публично заседание проведено на девети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТОСЛАВ ТОДОРОВ

 

при секретаря Христинка Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 4619 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба от Д.К.К., с ЕГН ********** и адрес ***, чрез пълномощника му адв.Й.А. *** срещу Застрахователно дружество „Л.И.“ АД, с ЕИК **** и седалище и адрес на управление ***, с която е предявен частичен иск с правно основание чл.432, ал.1 КЗ за осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца сумата от 10423.53 лв. /десет хиляди четиристотин двадесет и три лева и петдесет и три стотинки/, представляваща дължимо застрахователно обезщетение за претърпени имуществени вреди – щети по собствения на ищеца лек автомобил марка „Мазда“, модел „МХ5“, с ДКН **** (увредени детайли: таван комплект, стъкло челно, рамка челно стъкло, огледало странично дясно ел., врата дясна, панел заден десен, калник преден десен, капак преден, броня предна облицовка, фар десен, фародържач десен, основа калник преден десен, казанче стъкломиещо, броня задна облицовка, капак багажник, стоп ляв, стоп десен, престилка задна, основа задна броня, панел заден ляв, антена панел заден ляв, стъкло лява врата, джанта задна лява 15 цола алуминиева, стъкло таван, светлоотразител ляв в задна броня, подкалник преден десен ПВЦ, рог преден десен, кормилна щанга комплект дясна, биалета предна дясна и панти заден капак – 2 броя) при ПТП настъпило на 19.08.2018г. около 20:00 часа в гр.Варна, пътен възел Аспарухов мост на кръстовището с ул. „****“ по вина на В.Х., като водач на товарен автомобил МАН, с ДКН ****, застрахован при ответното дружество по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ със застрахователна полица № ****, със срок на действие от 18.05.2018г. до 17.05.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба – 25.03.2019г. до окончателно изплащане на вземането.

Исковата претенция е предявена като частична, като с протоколно определение от 09.09.2019г. е допуснато изменение на размера на същата.

Ищецът основава исковите си претенции на следните фактически твърдения, заложени в обстоятелствената част на исковата молба:

на 19.08.2018г.  около 20:00 часа в гр.Варна, пътен възел Аспарухов мост на кръстовището с ул. „***“ настъпило ПТП между товарен автомобил МАН, с ДКН **** и лек автомобил марка „Мазда“, модел „МХ5“, с ДКН ****, собственост на ищеца. Вследствие на произшествието били увредени следните детайли по автомобила на ищеца: таван комплект, стъкло челно, рамка челно стъкло, огледало странично дясно ел., врата дясна, панел заден десен, калник преден десен, капак преден, броня предна облицовка, фар десен, фародържач десен, основа калник преден десен, казанче стъкломиещо, броня задна облицовка, капак багажник, стоп ляв, стоп десен, престилка задна, основа задна броня, панел заден ляв, антена панел заден ляв, стъкло лява врата, джанта задна лява 15 цола алуминиева, стъкло таван, светлоотразител ляв в задна броня, подкалник преден десен ПВЦ, рог преден десен, кормилна щанга комплект дясна, биалета предна дясна и панти заден капак – 2 броя. Ищецът се движел по Аспарухов мост посока центъра на гр.Варна. След края на моста завил надясно посока ул. **, като на кръговото кръстовище спрял в дясната лента за да пропусне навлезлите в кръстовището автомобили. В лявата лента спрял товарен автомобил МАН, с ДКН ****. След като се освободило кръстовището двата автомобила предприели навлизане в кръстовището, при което товарния автомобил с дясната си част ударил автомобила на ищеца и започнал да го натиска надясно. Ищецът опитал да отклони автомобила на дясно, но не успял. Товарния автомобил го притиснал към бордюра, вследствие на което автомобила на ищеца се смачкал и се подпрял в електрически стълб. За настъпилото ПТП били уведомени контролните органи, които посетили мястото на произшествието и след изясняване на механизма му съставили Протокол за ПТП с пострадали лица. В протокола, като виновен за настъпване на произшествието, бил посочен водача на т.а. МАН, който навлязъл частично от лява в съседна дясна лента, не пропуснал ищеца и го блъснал. Автомобилът на ищеца бил много увреден, не можел да се придвижва на собствен ход и това наложило да се ползва специален автомобил „Пътна помощ“, а за репатрирането ищецът заплатил 96 лева. Товарният автомобил, управляван от виновния водач, бил застрахован по задължителна застраховка  „Гражданска отговорност на автомобилистите“ в ответното дружество.

Ищецът уведомил ответното дружество за произшествието и след извършване на оглед на автомобила от служител на ответника било съставено заключение № **. В описа на увредените детайли били описани: таван комплект, стъкло челно, рамка челно стъкло, огледало странично дясно ел., врата дясна, панел заден десен, калник преден десен, капак преден, броня предна облицовка, фар десен, фародържач десен, основа калник преден десен, казанче стъкломиещо, броня задна облицовка, капак багажник, стоп ляв, стоп десен, престилка задна, основа задна броня, панел заден ляв, антена панел заден ляв, стъкло лява врата, джанта задна лява 15 цола алуминиева, стъкло таван, светлоотразител ляв в задна броня, подкалник преден десен ПВЦ, рог преден десен, кормилна щанга комплект дясна, биалета предна дясна и панти заден капак – 2 броя.

През м.септември 2018г. ищецът получил уведомление от застрахователя, с което бил уведомен, че за да му изплатят обезщетение следва да прекрати регистрацията на автомобила, тъй като била налице „тотална щета“.

На 08.10.2018г. ищецът прекратил регистрацията на автомобила  и представил необходимите документи на застрахователя.

На 12.02.2019г. ищецът получил обезщетение в размер на 3106.47 лева, в която сума била включена и сумата за репатриране на автомобила в размер на 96 лева.

В исковата молба се твърди, че дължимото от ответника застрахователно обезщетение било в размер на 15000 лева, а след приспадане на изплатеното в размер на 3106.47 лева, ответникът дължал на ищеца сума в размер на 11989.53 лева.

Ищеца прави искания по доказателствата, моли за уважаване на предявения иск и присъждане на направените по делото разноски

В отговор на исковата молба, депозиран в срока и по реда на чл. 131 от ГПК, ответникът оспорва исковата претенция по размер.

Исковата претенция била в завишен размер, а изплатеното обезщетение в размер на 3106.47 лева било достатъчно за покриване на действителните щети на автомобила на ищеца.

Моли за отхвърляне на предявения иск, прави искания по доказателствата и претендира присъждане на направените по делото разноски.

В открито съдебно заседание ищецът, чрез процесуален представител, поддържа изложеното в исковата молба и претендира присъждане на направените по делото разноски. Ответното дружество не изпраща представител, в писмена молба постъпила преди съдебното заседание моли за отхвърляне на исковата претенция и присъждане на разноски.

СЪДЪТ, преценявайки събраните, по делото доказателства, по реда на чл. 12 от ГПК и чл. 235, ал. 2 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

С протоколно определение от 02.09.2019г. е обявено за безспорно между страните и ненуждаещо се от доказване, че към 19.08.2018г. товарен автомобил МАН, с ДКН **** е бил застрахован в ответното дружество по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, както и че на 12.02.2019г. ответното дружество е изплатило на ищеца застрахователно обезщетение в размер на 3106.47 лева.

С исковата молба е представено копие от Свидетелство за регистрация – част I, от което се установява, че ищецът Д.К.К. е бил собственик на лек автомобил марка „Мазда“, модел „МХ“ с ДКН ****, който автомобил е с прекратена регистрация от 08.10.2018г. /л.4/.

От Констативен протокол за ПТП с пострадали лица съставен на 19.08.2018г. от дежурен ПТП при ОД на МВР Варна се установява, че на същата дата около 20:00 часа в гр.Варна, пътен възел Аспарухов мост, мост на кръстовището на ул. „**“ срещу Депо – Варна е настъпило ПТП между товарен автомобил МАН с ДКН ****, управляван от Васил Веселинов Христов и собствения на ищеца лек автомобил Мазда МХ5 с ДКН **. В обстоятелства и причини за ПТП в протокола е вписано, че водачът на товарния автомобил навлиза частично от лява в съседна дясна лента, като не пропуска и блъска лекият автомобил /л.5/.

От фактура № ****/31.08.2018г.  и фискален бон от същата дата се установява, че ищецът е заплатил в брой сумата от 96 лева за предоставена услуга по пътна помощ за автомобил Мазда МХ5 **** /л.9/

На 21.08.2018г. е съставен опис на щетите по автомобила на ищеца, като представеното опис-заключение в което са посочени увредените детайли по автомобила и степента на увреждане е подписан от ищеца и от представител на ответното дружество /л.6-7/.

С писмо от 17.09.2018г. ответното дружество е уведомило ищеца, че по преписката е определено застрахователно обезщетение за тотална щета (пълна загуба) и за изплащането на това обезщетение следва да бъде представен документ за прекратяване на регистрацията на автомобила /л.8/.

За изясняване на фактическата обстановка по спора са ангажирани специални знания посредством назначена съдебна автотехническа експертиза.

В заключението си вещото лице посочва, че е налице причинно-следствена връзка между настъпилото ПТП и уврежданията по автомобила на ищеца. При произшествието са увредени детайли по автомобила пряко свързани с управлението му, което правело невъзможно придвижването му на собствен ход и давало основание да се твърди, че придвижване на автомобила е било възможно само със специализиран автомобил за репатриране. Стойността на разходите за отремонтиране на автомобила вещото лице определя на 31631.89 лева с ДДС. Реалната пазарна стойност на автомобила към датата на настъпване на произшествието е определена от вещото лице в размер на 13800 лева, а стойността която е възможно да се заплати за автомобила след произшествието е като скрап и е в размер на 270 лева.

Съдът кредитира изцяло заключението на вещото лице като пълно, подробно, мотивирано и компетентно дадено и неоспорено от страните по делото /л.47-53/.

Предвид така установеното от фактическа страна, СЪДЪТ формулира следните изводи от правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл.432 КЗ за осъждане на ответника да заплати застрахователно обезщетение за причинени на ищеца имуществени вреди.

Исковата претенция е процесуално допустима като ищеца е представил доказателства, че е поканил ответното дружество да му заплати застрахователно обезщетение за претърпените неимуществени вреди, като спорно между страните е дали изплатеното застрахователно обезщетение в размер на 3106.47 лева е достатъчно за да възстанови изцяло настъпилите за ищеца щети по автомобила му.

За да се ангажира отговорността на застрахователя по чл. 432 КЗ е необходимо към момента на увреждането да съществува валидно застрахователно правоотношение, породено от договор за застраховка "Гражданска отговорност", между прекия причинител на вредата/респективно собственика на автомобила/ и застрахователя. Наред с това следва да са налице и всички кумулативни предпоставки от фактическия състав на чл. 45 от ЗЗД, пораждащи основание за отговорност на прекия причинител - застрахован спрямо увредения за обезщетяване на причинените вреди. Отговорността на застрахователя е обусловена от отговорността на застрахования деликвент, като застрахователят дължи обезщетение за вредите, доколкото застрахованият е отговорен спрямо увреденото лице за възстановяването им.

С доклада по делото е разпределена доказателствената тежест между страните за установяване на твърдените от тях факти, като в тежест на ищеца е възложено да докаже настъпването на твърдяното застрахователно събитие по описаният в исковата молба начин, както и увреждането на всички посочени в исковата молба детайли на застрахования автомобил, наличието на причинно-следствена връзка между твърдените щети по автомобила и настъпилото застрахователно събитие, както и размера на разходите за отстраняване на причинените по процесния автомобил увреждания, в резултат на настъпилото застрахователно събитие. В тежест на ответника бе възложено да докаже да докаже твърденията си, че е налице основание за определяне на застрахователно обезщетение по чл.391, ал.2 КЗ, както и каква е била действителната стойност на автомобила към момента на произшествието.

Описаният в исковата молба механизъм на настъпване на произшествието се установява от съставеният от служител на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Варна констативен протокол, както и от заключението на вещото лице.

Налице е и причинно-следствена връзка между произшествието и констатираните при огледа от страна на представител на застрахователя щети по автомобила на ищеца, като същата се установява от заключението на вещото лице.

Безспорно между страните е действието към момента на инцидента на валидно сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ с ответното дружество за товарен автомобил МАН, с ДКН ****.

Претендирания от ищеца размер  на разходите за отстраняване на причинените по процесния автомобил увреждания се установи от приетото по делото заключение на вещото лице. Според заключението на вещото лице общия размер на разходите за отстраняване на щетите по автомобила на ищеца е в 31631.89 лева, а пазарната стойност на автомобила към момента на произшествието е определена на 13800 лева, което дава основание да се приеме тезата на ответника, че се дължи обезщетение определено като тотална щета по смисъла на чл.390 КЗ. Дължимото застрахователно обезщетение следва да покрива действителната стойност на автомобила, която е определена в размер на 13800 лева, а ответното дружество е изплатило обезщетение в размер на 3106.47 лева. От разликата между пазарната стойност на автомобила и вече изплатеното застрахователно обезщетение следва да се приспадне и сумата от 270 лева, която вещото лице посочва като стойност на автомобила след произшествието.  По посочения начин дължимият от ответното дружество неплатен остатък от застрахователното обезщетение е в размер на 10423.53 лева /13800-3106.47–270 = 10423.53/. Исковата претенция се явява доказана по основание и размер и следва да бъде уважена изцяло.

Предвид изходът от спора в полза на ищеца следва да се присъдят направените по делото разноски. Според представеният списък на разноските ищецът е реализирал разноски в общ размер на 1677.94 лева, като заплатеното адвокатско възнаграждение е в минималния размер определен в Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Разноски в претендирания размер следва да се възложат в тежест на ответника.

Мотивиран от така изложените съображения, Варненски районен съд

                                 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Застрахователно дружество „Л.И.“ АД, с ЕИК **** и седалище и адрес на управление *** ДА ЗАПЛАТИ на  Д.К.К., с ЕГН ********** и адрес *** 10423.53 лв. /десет хиляди четиристотин двадесет и три лева и петдесет и три стотинки/, представляваща дължимо застрахователно обезщетение за претърпени имуществени вреди – щети по собствения на ищеца лек автомобил марка „Мазда“, модел „МХ5“, с ДКН **** (увредени детайли: таван комплект, стъкло челно, рамка челно стъкло, огледало странично дясно ел., врата дясна, панел заден десен, калник преден десен, капак преден, броня предна облицовка, фар десен, фародържач десен, основа калник преден десен, казанче стъкломиещо, броня задна облицовка, капак багажник, стоп ляв, стоп десен, престилка задна, основа задна броня, панел заден ляв, антена панел заден ляв, стъкло лява врата, джанта задна лява 15 цола алуминиева, стъкло таван, светлоотразител ляв в задна броня, подкалник преден десен ПВЦ, рог преден десен, кормилна щанга комплект дясна, биалета предна дясна и панти заден капак – 2 броя) при ПТП настъпило на 19.08.2018г. около 20:00 часа в гр.Варна, пътен възел Аспарухов мост на кръстовището с ул. „**“ по вина на В.Х., като водач на товарен автомобил МАН, с ДКН ****, застрахован при ответното дружество по задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ със застрахователна полица № ****, със срок на действие от 18.05.2018г. до 17.05.2019г., ведно със законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба – 25.03.2019г. до окончателно изплащане на вземането, на основание чл.432, ал.1 КЗ.

 

ОСЪЖДА Застрахователно дружество „Л.И.“ АД, с ЕИК **** и седалище и адрес на управление *** ДА ЗАПЛАТИ на Д.К.К., с ЕГН ********** и адрес *** сумата от 1677.94 лв. /хиляда шестстотин седемдесет и седем лева и деветдесет и четири стотинки/, представляваща направени по делото разноски, на основание чл.78, ал.1 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

Препис от настоящето решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: