Определение по дело №2647/2015 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1798
Дата: 8 юли 2015 г. (в сила от 6 август 2015 г.)
Съдия: Петрослав Волев Кънев
Дело: 20152120202647
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 юни 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е 

 

08.07.2015г., гр. Бургас

 

              Днес, 08.07.2015 г., Петрослав Кънев – съдия-докладчик по НОХД № 2647/2015 г. по описа на БРС, след като се запознах с внесения обвинителен акт на прокурор от Бургаска районна прокуратура и ДП № ЗМ-126/2010г. по описа на ОД МВР гр. Бургас, ДП № 646/2012г. по описа на БРП, установих следното:

              Бургаска районна прокуратура е внесла обвинителен акт срещу А.И.П., ЕГН **********, с който са му повдигнати обвинения за извършени престъпления по чл.213а, ал.1 от НК и чл.339, ал.1 от НК. Делото постъпва за втори път в съда с обвинителен акт, тъй като на 02.06.2015г. съдията докладчик е прекратил съдебното производство и е върнал делото на прокурора за отстраняване на допуснати процесуални нарушения във връзка с изготвявнето на обвинителния акт. В определението на съда са били дадени конкретни указания на прокурора, в какво се изразяват допуснатите нарушения и във връзка с тяхното отстраняване. Настоящият състав констатира, че при внасянето на новия обвинителен акт, едно от допуснатите предходния път нарушения не е било отстранено, въпреки изричните указания на съда в тази насока.

           Нарушението е свързано с повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл.339, ал.1 от НК. В обстоятелствената част на обвинителния акт като дата на извършване на престъплението е посочена 11.09.2011г., когато се твърди да е било извършено процесуалноследственото действие претърсване и изземване в дома на обвиняемия, при което са били открити инкриминираните боеприпаси. В диспозитива на обвинителния акт като дата на извършване на деянието е посочена 19.09.2011г., което води до противоречие и неяснота относно времето на извършване на твърдяното престъпление по чл.339, ал.1 от НК.

           Поради това съдът намира, че така внесеният обвинителен акт не отговаря на изискванията на чл.246 от НПК. За да достигне до този извод БРС съобрази задължителните указания, дадени в Тълкувателно решение № 2/07.10.2002 г. на ВКС по т. н. д. № 2/2002 г. на ОСНК, както и предписанията на закона, където са посочени ясно изискванията към обвинителния акт и характеристиките на понятието отстранимо съществено процесуално нарушение. Чрез обвинителния акт прокурорът развива в пълнота своята обвинителна теза пред решаващия съдебен орган. Главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него, като по този начин се поставят основните рамки в процеса на доказване и осъществяване правото на защита на обвиняемия. В обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът задължително трябва да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му. Към тях се отнасят времето, мястото, начинът на извършване на престъплението и пълните данни за личността на обвиняемия. Тези факти следва напълно да кореспондират с изложеното в диспозитива на обвинителния акт. Липсата на посочване на всички факти от тази категория или различия между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт, съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, защото при всяко положение това води до ограничаване правата на бъдещите страни в съдебното производство, а понякога би могло да създаде предпоставки за допускане и на абсолютно процесуално нарушение.

           В конкретния случай се констатира именно разминаване между обстоятелствената част и диспозитива на обвинителния акт по отношение датата на извършване на процесното деяние по чл.339, ал.1 от НК. Повдигнатото обвинение трябва да е конкретно, ясно и точно формулирано, за да знае обвиняемият за какво точно престъпление е привлечен към наказателна отговорност и по какви факти следва да се защитава, което му дава възможност адекватно да организира защитата си. Както беше споменато по-горе времето, мястото и начинът на извършване на деянието са основните елементи на обвинението и всяка неяснота или противоречие по отношение на тях води до нарушване правото на защита на обвиняемия и е основание за връщане делото на прокурора.

              Тук следва да бъде отбелязано и това, че с влязло в сила протоколно определение на РС-Бургас от 02.06.2015г. вече са били дадени указания на прокурора именно в тази насока, но въпреки това той не се е съобразил с тях, като посоченото противоречие е налице и в новия обвинителен акт. Следователно има неизпълнение от страна на представителя на държавното обвинение на предходни указания, дадени му от съда с влязло в сила определение.

              Касае се за отстранимо съществено процесуално нарушение, поради което и на основание чл.249, ал.1 и ал.2, вр. чл.248, ал.2, т.3 от НПК, съдебното производство следва да се прекрати, а делото да се върне на БРП за отстраняване на посоченото нарушение.

Мотивиран от изложените съображения и на основание чл.249, ал.1 и ал.2, вр. чл.248, ал.2, т.3 от НПК 

                                                    

Р А З П О Р Е Ж Д А М :

 

ПРЕКРАТЯВАМ съдебното производство по НОХД № 2647/2015г. по описа на Бургаския районен съд.

ВРЪЩАМ делото на Бургаска районна прокуратура за отстраняване на горепосоченото съществено нарушение на процесуалните правила.

Разпореждането подлежи на обжалване или протестиране в 7 дневен срок от съобщаването му на страните пред БОС.

                                                                           

                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Вярно с оригинала: И. Г.