Решение по дело №1179/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 448
Дата: 27 юни 2019 г. (в сила от 24 юли 2019 г.)
Съдия: Валентина Иванова Тодорова
Дело: 20195510101179
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 април 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                   27.06.2019 г.                                             гр. К.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

К. районен съд,                                                           І-ви граждански състав

На 26.06.                                                                                           2019 година,

В открито съдебно заседание,

в следния състав:

     

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАЛЕНТИНА  ТОДОРОВА

 

при участието на секретаря Елена Стоилова

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Валентина Тодорова

гражданско дело № 1179 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 150 от СК.

Образувано е по искова молба от М.   Д.   С., ЕГН **********,***, като майка и законен представител на малолетния Й.И.Р., ЕГН ********** против И.Й.Р., ЕГН **********,***, тел.: ***. Твърди се, че ответникът бил баща на малолетния Й.Р., като по силата на одобрена спогодба по гражданско дело № *** по описа за *** г. на С. районен съд бил осъден да заплаща месечна издръжка в размер на 60,00 (шестдесет) лева, считано от 28.10.*** г. до настъпване на основания за изменянето или прекратяването ѝ. От присъждането на тази издръжка изминал период от време от близо 10 години, през които икономическата обстановка в страната значително се променила, доказателство за което било и увеличението в размера на минималната работна заплата, която към датата на присъждане на издръжката била в размер на 240 лева (ПМС № 1/10.01.*** г.), а към днешна дата била в размер на 560 лева (ПМС № 320/20.12.2018 г.). Обстоятелствата, при които било постигнато споразумението между родителите били изменени. Налице било трайно съществено изменение на нуждите на детето и изменения на обстоятелствата, обуславящи по-висок размер на необходимите средства за издръжката – променили се икономическите условия в страната, детето преминало в друга възрастова група, за която било характерно интензивно физическо развитие и нуждите му от храна, дрехи, учебни материали се увеличили. Това обективно обуславяло необходимост от повече средства за задоволяване на ежедневните му потребности, а ответникът бил в трудоспособна възраст, която позволявала да дава исканата издръжка. Твърди се, че през учебната 2018-2019 г. Й. бил ученик в шести клас в Средно училище „***“, град Т. и разходите за закупуване на помагала нараствали, както и потребностите му, с което се увеличили и средствата, необходими за неговото отглеждане, възпитание и поддържане в добро здравословно и физическо състояние. Освен това бил записан и тренирал футбол, което било свързано с допълнително закупуване на специфично спортно облекло и бутонки. Бащата рядко осъществявал срещи с детето, като до декември 2018 г. изплащал редовно присъдената издръжка, но от януари 2019 г. преустановил изплащането на парите. Към момента на депозиране на исковата молба майката не получавала трудово възнаграждение. Получавала помощ и подкрепа от близките си, като се грижела и за другото си дете - Станчо, което било на 10 години, от друг баща. Моли съда да постанови решение, с което да измени (увеличи) размера на присъдената издръжка, определена по силата на спогодба, постигната по гражданско дело № ***/*** г. по описа на С. районен съд, като осъди ответника да заплаща на детето Й.И.Р., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.Д.С., ЕГН **********,***, ежемесечна издръжка в размер на 150 лева, считано от подаване на исковата молба в съда, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства за изменение или прекратяване на издръжката.

В срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК ответникът не е депозирал писмен отговор.

Депозирал е молба с вх. № 7609/05.06.2019 г., в която признал, че е баща на Й.И.Р., който е редовен ученик в СУ „***“, гр. Т.. Ответникът твърди, че не работи, не получава доходи от свободни професии, от наеми и хонорари, живее в къща в гр. Ш., наследствена от родителите му.        Не бил женен, нямал друго семейство. В момента бил записан студент, трета година, редовно обучение в ТУ-С., ИПФ-С.. Съгласен бил да заплаща издръжка на детето Й., но в момента посочва, че е в затруднено финансово положение.

Ищецът, действащ чрез майка си и законен представител М.С. и чрез упълномощения процесуален представител адв. Б., поддържа изложеното в исковата молба. Посочва банкова сметка, ***те с титуляр М.Д.С., IBAN: ***, при „ЦКБ“ АД, клон С.З..

Ответникът се яви лично в съдебно заседание и пред съдебния състав отново заяви, че е в добро здравословно състояние, няма други деца, за които да полага грижи, несемеен е, няма задължения към възрастни свои роднини. Родителите му починали. Заяви, че действително детето му има нужда от повече средства и е готов да изплаща издръжка в размер на 150,00 лева месечно.

Заинтересованата страна  АСП, Дирекция “Социално подпомагане“ – гр. Г., редовно призована за датата на съдебното заседание,  не изпрати представител.

РС-К., като взе предвид събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа страна следното:

Видно от Удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт за раждане № ***г. на Община С., родители на детето Й.И.Р., роден на *** г., са М.Д.С., ЕГН ********** – майка и И.Й.Р., ЕГН ********** – баща.

Видно от представената служебна бележка № 53/22.04.2019 г. на СУ „***“ гр. Т., детето Й.И.Р. е записан като ученик е VI-ти „А“ клас през учебната 2018/2019 година и посещава редовно учебните занятия.

Майката М.Д.С. е подписала декларация на 23.04.2019 г., в която е декларирала, че не получава трудови доходи, не получава доходи от свободни професии, не получава наеми и хонорари. Тя и членовете на семейството ѝ не притежават недвижими имоти и МПС. Семейството ѝ се състои от нея и двете ѝ деца Й.И.Р. на 13 години и С.Д.Ч. на 10 години.

С протоколно определение от 08.12.*** г. по гр. д. № *** по описа за *** г. на РС-С., съдебният състав е одобрил спогодба, по силата на която И.Й.Р., ЕГН **********, се е задължил да заплаша на М.Д.С., ЕГН **********, в качеството ѝ на майка и законен представител на малолетното дете Й.И.Р., ЕГН **********, месечна издръжка в размер на 60,00 лева, считано от 28.10.*** година, до настъпване на законови причини за изменяване или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска и сумата от 720,00 лева, издръжка за периода 28.10.2008 г. до 28.10.*** година.

Видно от Уверение № *** г., издадено от ТУ-С., ИПФ-С., ответникът И.Й.Р. е записан студент трети курс, фак. № ***, за учебната 2018/2019 г., специалност „КТМ“.

По делото е изготвен социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Г.. Социалните работници са установили, че детето Й. живее в жилището на своите баба и дядо по майчина линия – Р. и Д.С., които са му осигурили безопасна семейна среда. Към настоящия момент майката на детето М.С., работи в А. и изпраща средства за издръжка на детето. Семейство С. притежават собствено жилище, което представлява къща на два етажа. Жилището е обзаведено с всичко необходимо за едно домакинство. През учебната 2018/2019 година детето Й.Р. е завършило успешно шести клас на СУ „***“, гр. Т.. Към настоящия момент детето е в лятна ваканция. Й. споделил, че поддържа контакт с баща си и често му гостува в гр. Ш.. Емоционалната връзка между детето и бащата не е прекъсната. По данни на г-жа Р. С., родителите на Й.Р. си сътрудничат в отглеждането и възпитанието му, същите работят и изпращат средства за неговото отглеждане. Дадено е становище, че в интерес на детето Й. е присъдената му издръжка да бъде увеличена.

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Предявен е иск с правно основание чл. 150 СК.

Изменение на предходно определена издръжка следва да бъде допуснато само при наличие на изменение на обстоятелствата, въз основа на които тя е присъдена.

В чл. 143, ал. 2 от СК законодателят е предвидил, че родителите  дължат издръжка на  своите ненавършили пълнолетие деца независимо  дали са трудоспособни и дали могат да се  издържат  от   имуществото си. В чл. 142, ал.1 от СК законодателят е посочил, че размерът на издръжката се  определя според нуждите на лицето, което  има право  на издръжка и възможностите  на лицето, което  я дължи. Нуждите на лицето, което има право на издръжка, се определят съобразно обикновените условия на живот за него, като се вземат предвид възрастта, образованието, извънкласни занимания и др. Възможностите на дължащия издръжка се определят според неговите доходи, имотно състояние, квалификация.

Разпоредбата на чл.150 от СК предвижда възможност за изменение на издръжката при изменение на тези обстоятелства. Касае се до обстоятелства, въз основа на които е била определена издръжката, т.е. относно нуждата от издръжка и възможност за доставяне на издръжка. Законодателят предвижда, че не всяка промяна дава основание за изменение на издръжката. За да се уважи искът по чл. 150 СК, трябва да е налице трайно съществено изменение на нуждите на издържания или на възможностите на издържащия.

Съдът приема, че е налице промяна в обстоятелствата, касаещи детето. Предходният размер издръжка е определен преди повече от девет години. Към настоящия момент детето Й. е ученик в шести клас. Ноторно известен факт е, че учебниците и учебните помагала се закупуват и родителите имат  грижа за тяхното набавяне. Необходими са допълнителни средства за закупуване на дрехи, включително спортни екипи за училище, както и осигуряване на минимални суми за ежедневните разходи на детето за храна и напитки.

В допълнение следва да се посочи, че е налице и промяна в социално-икономическите условия на живот, като размерът на минималната работна заплата за страната се увеличава на 560 лв., което се отразява върху минималния размер издръжка, визиран в чл. 142, ал.2 СК.

Съгласно задължителната практика, установена с Постановление № 5/16.11.1970 г. на Пленума на ВС, нуждите на лицата, имащи право на издръжка, се определят съобразено с обикновените условия на живот за тях, като се вземат предвид възрастта, образованието и другите обстоятелства, които са от значение за конкретния случай, а възможностите на лицата, които дължат издръжка се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация. Двамата родители дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца съобразно с възможностите на всеки от тях поотделно, като се вземат предвид и грижите на родителя, при когото се отглежда детето.

Според съда издръжката на Й., съобразявайки възраст, образование и потребности във връзка с обучението, възлиза на около 280 лв. месечно. Усилията, които полага родителят във връзка с оглеждането на детето се вземат предвид при определяне размера на издръжката, която този родител дължи - т. 7 на Постановление № 5/1970 г. на Пленума на ВС. В открито съдебно заседание ответникът заяви, че може да заплаща издръжка на малолетното си дете в размер на 150 лв., тъй като към момента е безработен. Въпреки, че от приетите доказателства се установи, че ответникът не работи и съответно неговата възможност за заплащане на издръжка е ниска, същият е в активна трудоспособна възраст, което е предпоставка и условие за реализиране на доход. По делото се установи, че ответникът не е задължен да заплаща издръжки на други лица. При това, дори след изплащане на горепосочената издръжка ответникът да среща известни материални затруднения, следва да се даде приоритет на нуждите на детето, за изграждането, на което като личност двамата му родители имат не само правно, но и нравствено задължение. След като съобрази това съдът счита, че бащата следва да участва в издръжката със 150 лв.. Останалата издръжка следва да се поеме от майката ведно с грижите  по отглеждането и възпитанието на детето.

По тези съображения съдът намира, че предявеният иск по чл. 150 от СК за изменяне размера на присъдената издръжка е основателен и следва да бъде уважен до размера на 150 лв., считано от 25.04.2019г. до настъпване на основания за изменяне или прекратяване на издръжката.

На основание чл.78, ал.6, вр.чл.83, ал.1, т.2 от ГПК, следва да бъде осъден ответникът да заплати държавна такса върху увеличения размер на издръжката, в размер на 129, 60 лв., както и ДТ в размер на 5 лв. за издаване на изпълнителен лист.

Мотивиран от горното, КРС

 

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ размера на определената с протоколно определение от 08.12.*** г. по гр. д. № *** по описа за *** г. на РС-С. месечна издръжка в размер на 60 лева, на основание чл. 150 от СК, като:

ОСЪЖДА И.Й.Р., ЕГН **********,*** да заплаща на малолетното си дете Й.И.Р., ЕГН **********, действащо чрез неговата майка и законен представител М.Д.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес: ***, месечна издръжка в размер на 150 лева /сто и петдесет лева/, платими до края на текущия месец, считано от датата на подаване на исковата молба в съда – 25.04.2019 г., ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, до настъпване на правопроменящи или правопогасяващи издръжката обстоятелства.

Издръжката да бъде заплащана по следната банкова сметка *** М.Д.С.: IBAN: ***, при „ЦКБ“ АД, клон С.З..

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението, в частта му за издръжката, на основание чл. 242, ал. 1 от ГПК.

ОСЪЖДА И.Й.Р., ЕГН **********,*** да заплати по сметката на РС-К. държавна такса в размер на 129, 60 лв. и ДТ в размер на 5 лв. за издаване на изпълнителен лист.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред ОС-С.З. в двуседмичен срок, който тече от 10.07.2019 г.

 

 

 

                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: