Присъда по дело №1869/2014 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 февруари 2015 г.
Съдия: Цанка Георгиева Неделчева
Дело: 20142230201869
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 25 ноември 2014 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А   № 33

 

Гр. Сливен, 20.02.2015 година

 

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение – VІ-ти наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесети февруари през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЦАНКА НЕДЕЛЧЕВА

 

При участието на секретаря Г.П., в присъствието на прокурора ВАСИЛ ДРАГАНОВ, като разгледа докладваното от р. съдия НОХД № 1869 по описа за 2014 година

                                                                    

П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимата С.Л.Л. – родена на *** ***, жител и живуща ***, българка, българска гражданка, със средно образование, разведена, работи, неосъждана, ЕГН **********, за ВИНОВНА в това, че: На 15.05.2014 г. в гр.Сливен, в обособен търговски обект, намиращ се в търговски център „Дружба”, без съгласието на притежателя на изключителното право: фирмите „Adidas AG”, Germany (Адидас АГ, Германия) и „Adidas International Marketing BV”, Netherlands (Адидас Интернешънъл Маркетинг БВ, Холандия) – притежатели на търговските марки ADIDAS („АДИДАС”) с юридически представител за Р. България – „Арсис Консултинг” ЕООД с упълномощено лице В.С.С., използвала без правно основание в търговската дейност на фирма ЕТ „В. – С.Л.”*** нарушение на чл.13, ал.1, т.2 от ЗМГО („Правото върху марка включва правото на притежателя й да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на трети лица без негово съгласие да използват в търговската дейност знак, който поради неговата идентичност или сходство с марката и идентичността, или сходството на стоките или услугите на марката и знака съществува вероятност за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване на знака с марката”) и чл.13, ал.2, т.2 от ЗМГО (Използване в търговската дейност по смисъла на ал.1 е: „Предлагането на стоките с този знак за продажба или пускането им на пазара, или съхраняването им с тези цели, както и предлагането или предоставянето на услуги с този знак”) – като предлагала за продажба обекти на това изключително право, а именно: 24 броя тениски – идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ ВG 10533, рег.№ ВG 12670, рег.№ ВG 40719, рег.№ СТМ *********, рег.№ IR 469145, рег.№ IR 836756 на „Adidas” (Адидас); 2 броя блузи – идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ ВG 10533, рег.№ ВG 12670, рег.№ ВG 40719 „Adidas” (Адидас); 6 броя панталони идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ IR 876661, рег.№ СТМ *********, рег.№ СТМ ********* на „Adidas” (Адидас); 4 броя елеци, идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ СТМ *********, рег.№ СТМ ********* и рег.№ СТМ ********* на „Adidas” (Адидас), всички на обща стойност 2122,00 лева (две хиляди сто двадесет и два лева), поради което и на основание чл.172б, ал.1, вр.чл.58, ал.4, вр.чл.55, ал.1, т.2, б.”Б” от НК й НАЛАГА наказание “ПРОБАЦИЯ”, изразяваща се в следните пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес”***, за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА като подсъдимата следва да се явява и подписва пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице ДВА пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

На основание чл.55, ал.3 от НК съдът НЕ НАЛАГА кумулативно предвиденото наказание „ГЛОБА”.

На основание чл.172б, ал.3 от НК ОТНЕМА в полза на държавата веществените доказателства по делото: 24 броя тениски, 2 броя блузи, 6 броя панталони и 4 броя елеци, всички носещи марката „Adidas”, поставени в две полиетиленови торби и запечатани с лепенки № Б0292 и № Б0291 на ОДМВР-Сливен, оставени на съхранение в ОДМВР-Сливен.

След влизане в сила на присъдата, веществените доказателства по делото да се УНИЩОЖАТ.

На основание чл.86, ал.3 от ЗМГО препис от присъдата след влизането й в сила да се изпрати на ОД на МВР гр.Сливен, с оглед предприемане на действия по унищожаване на веществените доказателства.

ОСЪЖДА подсъдимата С.Л.Л. да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 200,00 лева (двеста лева) в полза на бюджета на държавата по сметка на ОДМВР – Сливен.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред СлОС.

                                              

 

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

 

към Присъда № 33 от 20.02.2015 год. по НОХД № 1869/2014 год. на СлРС

 

РП – Сливен е внесла обвинителен акт против подсъдимата С.Л.Л. за извършено от нея престъпление по чл. 172б, ал. 1 от НК.

Производството се движи по реда на глава 27 от НПК. Съдът, след като изслуша становищата на защитника на подсъдимата и на самата подсъдима, и след като установи, че нейните самопризнания се подкрепят от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, премина към процедура по чл. 371, т. 2 от НПК.

В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението, така както е предявено, като го  счита за доказано по безспорен начин. Пледира, предвид самопризнанието на подсъдимата и проведеното съкратено съдебно следствие, да й бъде наложено наказание при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „Б” от НК - „Пробация”, изразяваща се в „Задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от една година с периодичност три пъти седмично, „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от една година, както и наказание „Глоба” в размер на 1000,00 лева. По отношение на веществените доказателства, пледира да бъдат отнети в полза на държавата и унищожени.

Разпитана в съдебно заседание, подсъдимата С.Л.Л. се признава за виновна по повдигнатото й обвинение и дава съгласието си делото да се разгледа по реда на глава 27 от НПК. Признава изцяло всички факти, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласява да не се събират доказателства за тези факти. Съжалява за извършеното и моли да й бъде наложено минимално наказание.

Адв. Д. *** – служебен защитник на подсъдимата, не оспорва фактическата обстановка по обвинителния акт и правната квалификация, и също изразява съгласието си делото да се гледа по реда на глава 27 от НПК. Счита, че са налице условията на чл. 55 от НК, а именно за налагане на наказание „Пробация”, изразяваща се в двете задължителни пробационни мерки за срок от шест месеца, с периодичност два пъти седмично, наказанието „Глоба” да бъде в минимален размер, а по отношение на предмета на престъплението – предоставя на съда.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимата С.Л.Л. е със средно образование, разведена, работи, неосъждана.

На 15.05.2014 год. по утвърден план за СПО е била извършена проверка в търговски обект на ЕТ „В. – С.Л.”***, намиращ се в търговски център „Дружба” в гр. Сливен В хода на проверката свидетелите Т.С. и И.Н. – инспектори в сектор „ПИП” при ОД на МВР – гр. Сливен установили, че в магазина има изложени 26 броя тениски, 4 броя спортни елеци, 6 броя панталони – всички носещи логото и надписа на марката „Адидас”. Собственик и управител на ЕТ „В. – С.Л.”*** е подс. С.Л.Л..

В деня на проверката подсъдимата работела и като продавач-консултант в търговския си обект. Облеклата, носещи марките „Адидас”, били предадени от подс. С.Л.Л. на полицейските служители и същите били описани от свид. Т.С. в протокол за доброволно предаване от 15.05.2014 год. Подсъдимата била закупила дрехите с надпис „Адидас” от непознато лице и за извършената покупка нямала издадена фактура или друг документ, удостоверяващ произхода на стоките.

Притежатели на изключителното право за разпространение и притежание на търговските марки „Адидас” са фирмите „Adidas AG”, Germany (Адидас АГ, Германия) и „Adidas International Marketing BV”, Netherlands (Адидас Интернешънъл Маркетинг БВ, Холандия).

Юридически представител за Република България на търговските марки „Адидас” е фирма „Арсис Консултинг” ЕООД с упълномощено лице свид. В.С.С..

ЕТ „В. – С.Л.”*** не е получила необходимото по закон съгласие на носителите на права върху марките „Адидас” да използва същите в търговската си дейност, в т.ч. да разпространява, продава, предлага за продажба и съхранява с тези цели такива стоки.

От заключението на извършената комплексна маркова и оценителна експертиза е установено, че всяка от задържаните по ДП стоки са били означени поне с една идентична и/или сходна марка на „Адидас”, която има действие и на територията на РБългария. Знаците, имитиращи марките са щамповани, бродирани или пришити, етикетите са без или с произволен бар-код, който не е залепен на стикер както при оригиналните стоки. Качеството на изработка на стоките и на изработка на изображенията на марките е ниско. От заключението на вещото лице се установява още, че знаците на „Адидас”, налични върху процесните дрехи, са идентични на действащите в Р. България марки: ВG 12670, ВG 40719, СТМ ********* и СТМ *********, ВG 10533, IR 469145, IR 836756 и СТМ *********, ВG 8503, IR 391692, IR 414034, 4035, IR 876661, СТМ ********* и СТМ *********, ВG 12670 и СТМ *********. Всички марки, които са идентични/сходни на поставените върху задържаните спортни артикули са регистрирани и действащи на територията на РБългария, както по време на предаването им, така и към момента на изготвяне на експертизата. Вещото лице не е установило вписани лицензионни договори за марките, действащи към дата 15.05.2014 год. при задържане на веществените доказателства, носещи марките „Adidas”. Това се потвърждава и от справка изх. № 24-00-257(1) от 19.05.2014 год. на Патентно ведомство. Вещото лице определя стойността на претърпените имуществени и неимуществени вреди на 2 122,00 лева (две хиляди сто двадесет и два лева).

Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на събраните по делото доказателства, а именно самопризнанието на подсъдимата и събраните в хода на досъдебното производство писмени доказателства, предявени на страните по съответния процесуален ред и не оспорени от тях.

Съдът кредитира и прочетеното по реда на НПК заключение на вещото лице, изготвило Комплексната маркова и оценителна експертиза, тъй като няма основания да се съмнява в неговата компетентност и безпристрастност.

Съдът кредитира и обясненията на подсъдимата, дадени в хода на досъдебното производство, като на основание чл. 372, ал. 4 от НПК ги приобщи към доказателствата по делото, тъй като подсъдимата призна вината си и изрази съгласие да не се събират доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

Въз основа на приетото за установено от фактическа страна съдът направи следните правни изводи:

С деянието от описаната фактическа обстановка подсъдимата С.Л.Л. е осъществила състава на престъплението по чл. 172б, ал. 1 от НК, тъй като на 15.05.2014 год. в гр. Сливен, в обособен търговски обект, намиращ се в търговски център „Дружба”, без съгласието на притежателя на изключителното право: фирмите „Adidas AG”, Germany (Адидас АГ, Германия) и „Adidas International Marketing BV”, Netherlands (Адидас Интернешънъл Маркетинг БВ, Холандия) – притежатели на търговските марки ADIDAS („АДИДАС”) с юридически представител за Р. България – „Арсис Консултинг” ЕООД с упълномощено лице В.С.С., използвала без правно основание в търговската дейност на фирма ЕТ „В. – С.Л.”*** нарушение на чл. 13, ал. 1, т. 2 от ЗМГО („Правото върху марка включва правото на притежателя й да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на трети лица без негово съгласие да използват в търговската дейност знак, който поради неговата идентичност или сходство с марката и идентичността, или сходството на стоките или услугите на марката и знака съществува вероятност за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване на знака с марката”) и чл. 13, ал. 2, т. 2 от ЗМГО (Използване в търговската дейност по смисъла на ал. 1 е: „Предлагането на стоките с този знак за продажба или пускането им на пазара, или съхраняването им с тези цели, както и предлагането или предоставянето на услуги с този знак”) – като предлагала за продажба обекти на това изключително право, а именно: 24 броя тениски – идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ ВG 10533, рег.№ ВG 12670, рег.№ ВG 40719, рег.№ СТМ *********, рег.№ IR 469145, рег.№ IR 836756 на „Adidas” (Адидас); 2 броя блузи – идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ ВG 10533, рег.№ ВG 12670, рег.№ ВG 40719 „Adidas” (Адидас); 6 броя панталони идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ IR 876661, рег.№ СТМ *********, рег.№ СТМ ********* на „Adidas” (Адидас); 4 броя елеци, идентични в словесен, лого и графичен вариант със защитените марки рег.№ СТМ *********, рег.№ СТМ ********* и рег.№ СТМ ********* на „Adidas” (Адидас), всички на обща стойност 2122,00 лева (две хиляди сто двадесет и два лева).

Деянието подсъдимата е извършила с пряк умисъл. Подсъдимата е съзнавала общественоопасния му характер, всички елементи от състава на престъплението, предвиждала е и е искала настъпването на общественоопасните последици от него.

Като смекчаващи вината на подсъдимата обстоятелства съдът прецени чистото й съдебно минало, семейното й положение, добрите й характеристични данни и изразеното съжаление за извършеното.

Съдът не отчете отегчаващи вината на подсъдимата обстоятелства.

При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимата, съдът се съобрази с всички индивидуализиращи вината й обстоятелства, обществената опасност на деянието, обществената опасност на подсъдимата, причинения престъпен резултат и целите на генералната и специална превенция и стигна до извода, че следва да наложи наказание на подсъдимата при условията на чл. 58а, ал. 4 във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „Б” от НК, предвид изказаното от нея самопризнание и императивната разпоредба на чл. 373, ал. 2 от НПК. Съгласно тази разпоредба, при постановяване на осъдителна присъда при провеждане на съкратено съдебно следствие по чл. 372, ал. 4 вр. чл. 371, т. 2 от НПК – каквото беше проведено по настоящото дело, наказанието се определя при условията на чл. 58а от НК. В разпоредбата на чл. 58а, ал. 4 от НК е предвидено, че в случаите, когато едновременно са налице условията на по ал. 1-3 и условията на чл. 55, съдът прилага само чл. 55, ако е по – благоприятно за дееца. Предвид гореизброените смекчаващи вината обстоятелства, които съдът приема като многобройни в случая, съдът намира, че следва да се приложат разпоредбите на чл. 55 от НК, тъй като същите се явяват по – благоприятни за подсъдимата при определяне на наказанието й. Ето защо съдът наложи на подсъдимата наказание при условията на чл. 58а, ал. 4 във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „Б” от НК, а именно „Пробация”, изразяваща се в следните пробационни мерки: „Задължителна регистрация по настоящ адрес”, а именно: *****, за срок от шест месеца като подсъдимата следва да се явява и подписва пред пробационния служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от шест месеца.

На основание чл. 55, ал. 3 от НК, съдът не наложи на подсъдимата Л., кумулативно предвиденото наказание „Глоба”.

Така определеното наказание на подсъдимата съдът прецени за максимално справедливо и отговарящо в пълна степен на обществената опасност на деянието и съответстващо на целите и значението на наказанието визирани в чл. 36 от НК. Съдът счита, че то ще допринесе за поправянето и за превъзпитанието на подсъдимата и ще въздейства възпитателно и предупредително - възпиращо и върху останалите членове на обществото.

На основание чл. 172б, ал. 3 от НК съдът отне в полза на държавата веществените доказателства по делото, както следва: 24 броя тениски, 2 броя блузи, 6 броя панталони и 4 броя елеци, всички носещи марката „Adidas”, поставени в две полиетиленови торби и запечатани с лепенки № Б0292 и № Б0291 на ОДМВР-Сливен, оставени на съхранение в ОД на МВР – гр. Сливен.

След влизане в сила на присъдата, веществените доказателства по делото следва да се унищожат.

На основание чл. 86, ал. 3 от ЗМГО, препис от присъдата след влизането й в сила, следва да се изпрати на ОД на МВР - гр. Сливен, с оглед предприемане на действия по унищожаване на веществените доказателства.

Съгласно правилата на процеса подсъдимата С.Л.Л. беше осъдена да заплати направените на досъдебното производство разноски в размер на 200,00 лева (двеста лева) в полза на бюджета на държавата по сметка на ОД на МВР – гр. Сливен.

Ръководен от изложеното съдът постанови присъдата си.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: