Решение по дело №305/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 305
Дата: 17 декември 2019 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Йордан Минков Дамаскинов
Дело: 20194501000305
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 2 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

  305

Гр. Русе, 17 декември 2019г.

 

Русенският окръжен съд,  гражданско и търговско отделение, в открито заседание на 17 октомври 2019 г. в състав:

                                                Председател: Й. Дамаскинов

                                                Членове:       Ъшъл Ириева

             Зорница Тодорова

при участието на секретаря Иванка Венкова като разгледа докладваното от съдия Дамаскинов  въззивно търговско дело № 305 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази следното:

          Русенският районен съд с решение № 713 от 26.04.2019г. по гр. дело № 1150 по описа за 2018 г. отхвърля предявения от М.М.А., с ЕГН:**********,*** и В.М.А., с ЕГН **********,***,  срещу „Шанс 166“ ООД, ЕИК:*********, представляван от управителя Н. Г. Д., иск за заплащане на всеки от тях сумата 5000.00лева, представляваща частична претенция от общо дължимите 50000 лева, представляващи ¼ от равностойността на дружествения дял на наследодателя им - М. В. А., от капитала на „Шанс 166“ ООД, като неоснователен.   

Въззивна жалба срещу решението са подали М.М.А. и В.М.А.. Жалбоподателите считат решението за неправилно – незаконосъобразно и необосновано. Искат от окръжния съд да го отмени и да постанови друго решение, с което да уважи предявения иск и да присъди разноските по делото. Жалбоподателите посочват, че изрично са оспорили изготвения междинен счетоводен баланс. Във връзка с оспорването са приети оценителска и счетоводна експертизи, като последната дава няколко варианта на заключение. Районният съд неправилно не е взел предвид вариантите на  заключението на вещото лице, в които е изготвен коригиран счетоводен баланс. Според жалбоподателите неправилен бил извода на районния съд, че изчисляването на размера на дружествения дял не трябва да става на база пазарна цена на активите

          Жалбата е подадена в законния срок от надлежни страни по делото против подлежащо на въззивно обжалване решение на районния съд.   Въззивната жалба е процесуално допустима. Същата е редовна - съдържа реквизитите, посочени в чл. 260, т. 1, 2, 4 и 7, както и необходимите приложения, посочени в чл. 261 ГПК.

          Препис от жалбата е изпратен на другата страна „Шанс 166“ ООД, представлявано от управителя Н. Д. чрез а. Й.Д.. Подаден е писмен отговор, че жалбата е неоснователна.

          Предмет на делото е осъдителен иск за заплащане на дружествен дял с правно основание чл. 125, ал. 3 от Търговския закон. Съдружникът в „Шанс 166“ ООД М. В. А. е починал на 7.10.2017г. и с това членството му в дружеството е прекратено. Починалият е оставил четири лица законни наследници. Ищците М.М.А. и В.М.А. са двама от тях – негови синове. Другият съдружник И. Г. не пожелал да приеме двамата ищци за съдружници. За тях се породило правото да получат паричната равностойност на дружествения дял на починалия съдружник – всеки наследник да получи разделно парична сума съответстваща на наследствения му дял. Починалият съдружник е притежавал 50 % от капитала на дружеството. Стойността на дружествения дял се определя въз основа на счетоводен баланс към края на месеца, през който е настъпило прекратяването, в случая към 31.10.2017г.

          Съдебно-счетоводната експертиза, приета в съдебно заседание на 26 март 2019г., установява, че стойността на всички активи към 31.10.2017г. по счетоводен баланс е 281487,24 лв. Стойността на всички пасиви към 31.10.2017г. е 290300,49лв. Собственият капитал като разлика между активите и пасивите е отрицателна величина - минус 8813,25 лв. Вещото лице в устното заключение посочва, че балансът е съставен коректно в смисъл съответства на счетоводните регистри. Активите са записани по тяхната балансова стойност, тоест остатъчна стойност. Не са правени преоценки.

          Русенският районен съд е основал решението на съдебна практика на Върховния касационен съд.

При определяне на равностойността на дружествения дял на съдружник, прекратил членството си в дружество с ограничена отговорност, в междинния баланс активите и пасивите се отразяват по историческата им цена, която е цена на придобиване, себестойност, справедлива цена или друга цена според приложимите счетоводни стандарти – Решение № 64/09.06.09г. по т.д.№ 504/08г. на ІІ т.о. и Решение № 87/06.06.2012г. по т.д.№ 468/11г. на ІІ т.о. В компонентите за формиране на равностойността на дела не се включват записванията в пасива на баланса относно собствения капитал и резервите, а изчислението се извършва въз основа на т.нар. чист актив / без собствения капитал, резерви и финансов резултат/ - Решение № 224/10.09.10г. по т.д.№ 765/08г. на ІІ т.о. Изплащане на равностойност на дружествения дял се извършва, когато сумата на активите превишава сумата на тази част от пасива, която се включва при формирането на капитала към момента на прекратяване на участието. В случай, че сумата на активите е по-ниска от сумата на пасива, не е налице капитал, от който на прекратилия участието си съдружник да се изплати делът му.

Не се допуска изчисляването на размера на дружествения дял да става на база пазарна цена на активите, а това може да стане само в случай на ликвидация на дружеството, когато наличните активи ще бъдат осребрени по тяхната пазарна стойност и на всеки съдружник ще се изплати съответствуващия му се ликвидационен дял, но правото на последния се свързва с прекратяване на дружеството /вж. чл. 266 ал. І ТЗ/, а настоящият случай не е такъв, и затова правилно е прието, че дружественият дял е различен от ликвидациония такъв – Решение № 64 от 09.06. 2009 г. на върховния касационен съд, Второ търговско отделение, по т. д. № 504/2008 г.

Подходът за оценяване на активите е част от счетоводната политика, която се приема от дружеството в началото на финансовата година, и подлежи на оповестяване като приложение към годишния финансов отчет. По делото няма данни за приетата от дружеството ответник счетоводна политика за 2017г., нито такава е видна от партидата в търговския регистър. Може да се предположи, че „Шанс 166“ ООД прилага Националните счетоводни стандарти, при които последваща оценка на дълтотрайни материални активи се извършва само по модела на цената на придобиване: след признаване като актив дадена позиция от имоти, машини и съоражения се отчита по нейната цена на придобиване минус натрупаната амортизация и натрупаните загуби от обезценка.

Отрицателен е отговорът и на въпроса дали дружеството дължи на ищците поне частта от регистрирания капитал, т е. по 625 лв. на всеки от двамата. Направената първоначална вноска в капитала на дружеството от съдружник в дружество с ограничена отговорност не се включва в компонентите при определяне на равностойността на дружествения дял при прекратяване на участието на съдружника съгласно чл.125, ал.3 ТЗ. Направената първоначална вноска не подлежи на връщане на самостоятелно основание при прекратяване на участието на съдружника в дружество с ограничена отговорност.

Решението на Русенския районен съд е постановено при правилно приложение на чл. 125, ал.3 от Търговския закон и съдебната практика на Върховния касационен съд и следва да бъде потвърдено.

Мотивиран така Русенският окръжен съд

Р  Е  Ш  И:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 713 от 26.04.2019г. по гр. дело № 1150 по описа за 2018 г. на Русенският районен съд.

Решението на окръжния съд не подлежи на касационно обжалване.

 

Председател:

 

Членове: