Решение по дело №185/2020 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 260020
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Милен Иванов Стойчев
Дело: 20203500500185
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

        

              /08.10.2020г.                                                                      гр.Търговище

     в името на народа

 

ОКРЪЖЕН СЪД-ТЪРГОВИЩЕ                                             пети състав

 

На двадесет и осми септември                                                  2020 година

 

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ:ТИХОМИР ПЕТКОВ                                 

                  ЧЛЕНОВЕ:МИЛЕН СТОЙЧЕВ

  БИСЕРА МАКСИМОВА                                          

                                                              

Секретар:Анатолия Атанасова

като разгледа докладваното от съдията Милен Стойчев  в.гр.д.№185 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

                        Производството е по чл.258 от ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от ищцата Н.Ю. ***, действаща чрез процесуалния си представител адв.Н.С. *** против решение №215/15.06.2020г. по гр.д.№677/2019г. на Районен съд-Търговище, с което като неоснователни са отхвърлени предявените срещу ответниците А.М.И. и А.Т.М. от с.с. искове по чл.108 от ЗС за установяване собствеността и предаване на владението върху  УПИ II-27 от 490 кв.м. в кв.13 по плана на селото, ведно с построената в него къща и по чл.537, ал.2 от ГПК за отмяна на нота-риален акт №162, том X, дело № 2024/28.08.2018 год. на СВ при РСТ, като на ответниците са присъдени направените по делото разноски в размер на 300 лв. С доводи за нарушения на закона и за необоснованост, въззивницата моли за отмяна на решението и за уважаване на предяве-ните искове.

С писмен отговор по реда и в срока по чл.263, ал.1 от ГПК въззиваемите страни, действащи чрез процесуалния си представител адв.В.Д. *** оспорват основателността на въззив-ната жалба и молят за потвърждаване на решението.

След проверка по реда на чл.269-272 от ГПК, въззивният съд констатира следното:

Решението е валидно и допустимо.

Жалбата е допустима, но неоснователна.

Предявените искове по чл.108 от ЗС за собственост по давностно владение на УПИ II-27 от 490 кв.м. в кв.13 по плана на селото, ведно с построената в него къща и по чл.537, ал.2 от ГПК за отмяна на нота-риален акт №162, том X, дело № 2024/28.08.2018 год. на СВ при РСТ са обосновани с обстоятелствата, че по силата на предварителен писмен договор за продажба от 18.04.2002г. с ответника А.М.И.  ищцата е установила владение върху описания недвижим имот, като в резултат на изтекла в нейна полза 10-годишна придобивна давност е станала носител на правото на собственост, но ответникът се снабдил с нот.акт №162, том X, дело № 2024/28.08.2018 год. на СВ при РСТ и заедно с ответницата А.Т.М. се настанили в имота.

С писмен отговор по реда и в срока на чл.131, ал.1 от ГПК ответ-ниците оспорват предявения иск с възражения за липса на предпостав-ките по чл.79, ал.1 от ЗС за придобиване на собствеността от ищцата по давностно владение.

След преценка на събраните по делото доказателства, въззивният съд прие за установено следното:

С оглед обясненията на ответника А.М.И. в пре-кратеното наказателно производството по чл.323, ал.1 от НК, преди око-ло 20 години същият обещал на ищцата продажбата на наследствения си недвижим имот в с.Пробуда, общ.Търговище-процесното дворно място с къща, за сумата 3 000 лв., като получил капаро в размер на 300 лв., но сделката останала неосъществена, поради неплащане на цената.Съгласно показанията на св.Г. Х., кмет на селото, св.А. К. и св.А. Х., водени от ищцата, имотът бил продаден от ответника на ищцата преди около 10-15 години, като бил направен ремонт и там последователно са живели ищцата, сестра й и синът й, докато заминали за чужбина.Съгласно показанията на св.С. А., св.С. А., роднини на ответниците и св.М. М., водени от ответната страна, ответникът получил само капаро за имота, след което заминал на работа в друго населено място, върнал се преди няколко години, но не се настанил в къщата, тъй като била заклю-чена, а това сторил едва след снабдяването си с нотариален акт.

Спори се дали ищцата е придобила собствеността, поради изтекла в нейна полза 10-годишна придобивна давност, считано от 2002г.

Съгласно разпоредбата на чл.79, ал.1 от ЗС, правото на собстве-ност по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато вла-дение в продължение на 10 години, като владението е упражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи, лично или чрез другиго, като своя-чл.68 от ЗС.

В конкретния случай, част от свидетелските показания са индиция за  упражнявано владение, но ищцата е длъжна при условията на пълно и главно дoказване да установи предпоставките по чл.79, ал.1 от ЗС-начален момент и непрекъснатост на владението в продължение на 10 години, в който период фактическата власт е упражнявана явно и необез-покоявано именно с намерение за своене.За придобиване на имот по давност не е достатъчно само упражняване на фактическа власт, незави-симо дали тя е получена със знанието и съгласието на праводателя, но и ясно заявено намерение за придобиване на собствеността.В конкретния случай, в доказателствата липсва конкретика не само относно началния момент на установяване на фактическата власт върху чуждия имот-преди 10, 15 или 20 години, но и относно субекта на тази фактическа власт-ищцата, сестра й, сина й, както и времетраенето на осъществяването й, за да се прецени и изтичането на срока на придобивната давност.Не е установено по несъмнен начин и субективното намерение на всяко едно от лицата, упражнявали фактическата власт-дали ответникът е отстъпил владението или само се е съгласил ищцата да ползва имота, докато плати цената, която негова теза не е опровергана, както и дали ищцата е започнала да свои за себе си, демонстрирайки намерението си на собственика или е предала владението на сина си, направил ремонт и подобрения, който да придобие собствеността-обстоятелства, без чието изясняване не е възможно да се преценят предпоставките по чл.79, ал.1 от ЗС относно правата на ищцата. Само св.Антоанета Христова е при-съствала на предаване на сума, но не възпроизвежда лични впечатления относно останалите от значение за спора факти, включая уговорките между ищцата и първия ответник. В тази насока, още повече-окон-чателен договор за продажба не е сключен, нито купувачът е предприел реализиране на евентуалните си права по реда на чл.19, ал.3 от ЗЗД.С оглед на тези обстоятелства и доводи, не е възможно да се приеме, че ищцата успешно е провела пълно и главно доказване на правнореле-вантните обстоятелства, поради което не са налице предпоставките по чл.79, ал.1 от ЗС и предявените искове по чл.108 от ЗС и 537, ал.2 от ГПК са неоснователни.

                        Предвид горното, обжалваното решение на районния съд е поста-новено в съответствие със закона и на осн.чл.271, ал.1 от ГПК следва да бъде потвърдено, като на въззиваемите следва да се присъдят и направе-ните в настоящата съдебна инстанция разноски в размер на 300 лв.

         Въз основа на изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №215/15.06.2020г., постановено по гр.д.№677/2019г. по описа на Районен съд-Търговище, на осн.чл.271, ал.1 от ГПК.

 ОСЪЖДА Н.Ю.М. ***, ЕГН:********** да заплати на А.М.И., ЕГН: ****  и А.Т.М., ЕГН:**********,*** направените по делото във въззивната инстанция разноски в размер на 300 лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Върхов-ния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

                                                                    

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ: 1.               2.