Решение по дело №1405/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2077
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180701405
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

  2077/16.11.2020г.                               гр. Пловдив                     16.11.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І отделение, ХХV състав в публично заседание на  трети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                                                                  

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА, като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 1405 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 215  от Закона за устройство на територията /ЗУТ/ във връзка с чл. 145 от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по жалба на „Гайпет“ЕООД,с.Марково, ЕИК ********* против мълчалив отказ на кмета на община Пловдив за издаване на заповед по чл.135,ал.3 от ЗУТ за разрешаване изработването на проект за изменение на ПУП-ПЗ по отношение на УПИ ХVII-540.1090,обществено обслужване, кв.89 по плана на ЖР „Тракия“ гр.Пловдив.

След постъпване на жалбата в съда е постановен изричен акт на кмета на община Пловдив – Заповед № 20-ОА 1194/01.07.2020г., с която е допуснато  изготвянето на изменение на ПУП-План за застрояване с обхват УПИ ХVII-540.1090-обществено обслужване.

С молба вх.№ 10977/16.07.2020г. жалбоподателят заявява,че поддържа оспорването си срещу изричния акт, като твърди, че допуснатото изменение не отговаря изцяло на заявеното,тъй като е поискано застрояване с устройствен показател с коефициент на интензивност със стойност „до 4“, а разрешеното е под условие да се съобрази решение,взето с протокол 1,т.37 от 10.01.2020г. на ЕСУТ при община Пловдив,включително устройствените показатели да се съобразят с предвижданията на Наредба № 7 за ПНУОВТУЗ за производствени зони. Твърди се от жалбоподателя, че имотът му не е с отреждане за производствена зона,а е за обществено обслужване, въз основа на ПУП одобрен с Решение № 63/25.02.2016г. на общинския съвет, като за този вид отреждане няма ограничение за устройствения показател К инт, както е за жилищните територии. Поради тези несъответствия твърди да е налице частичен отказ, който моли да се отмени или да се отмени изцяло издадената заповед. В подкрепа на твърденията си представя писмени и гласни доказателствени средства. Претендира разноски.

Ответникът – Кмета на Община Пловдив оспорва жалбата и моли да се отхвърли. Претендира юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на страните по делото, приложената административна преписка и събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

С оспорваната заповед,на основание чл.135,ал.3 от ЗУТ ,въз основа на заявление на жалбоподателя с вх.№ 18Ф9304/30.03.2020г. е одобрено изготвянето на изменение на ПУП-План за застрояване на част от кв.89-нов по плана на ЖР „Тракия“ гр.Пловдив в обхват УПИ ХVII-540.1090-обществено обслужване, контактна зона УПИ ХVI и улици. Видно от същата е,че изрично е определено при изработването на проекта да се имат предвид допълнителни изисквания,измежду които и това проектът да се изготви в съответствие с решение,взето с протокол 1,т.37 от 10.01.2020г. на ЕСУТ при община Пловдив,включително устройствените показатели да се съобразят с предвижданията на Наредба № 7 за ПНУОВТУЗ за производствени територии.

И тук идва несъответствието със заявеното,тъй като видно от предложението за ПУП-ПЗ за дадения устройствен показател Кинт е до 4, а според Наредба № 7 ПНУОВТУЗ, чл.22-26, за нито една от производствените територии не е допустим Кинт до 4,както е заявеното от възложителя. Последното се установява по несъмнен и непротиворечив начин от заключението на вещото лице арх.А. по допуснатата СТЕ.

Затова и съдът приема оспорването за допустимо в тази част на разглеждания акт. В останалата част- по показатели за плътност на застрояване и озеленена площ, установява се,че не е налице несъответствие между заявеното по представения проект и допуснатото изменение, поради което и тук не е налице оспорване от страна на жалбоподателя.

По същество, жалбоподателят твърди ограниченията за производствени територии да не са приложими за неговия имот,тъй като същия е с предназначение за обществено обслужване. И видно от извлечението от действащия ПУП от 2016г. това е точно така. УПИ ХVII-540.1090 е с предназначение обществено обслужване. А по ОУП зоната, отнасяща се до процесния УПИ е обозначена със сигнатура „Смфп“, каквато сигнатура няма измежду изчерпателно изброените в Наредба № 7. Тоест, ОУП е в противоречие в тази си част с Наредба №7, а действащия за процесния УПИ ПУП,приет след одобряването на ОУП е в противоречие с ОУП, ако се приеме, че „Смфп“ означава вид производствена устройствена зона.

Това противоречие не би могло да се отстрани с издаването на заповед по чл.135,ал.3 от ЗУТ, като се зададе правилния според административния орган устройствен показател, най-малкото защото така се променя предназначението на територията, в която попада имотът, без това да е направено по надлежния ред. Стига се до противоречие и с чл.134,ал.3 от ЗУТ, доколкото на практика се задават устройствени показатели при противоречие на същите по ОУП и по действащ ПУП.

Само на това основание съдът намира,че оспорваният акт е в противоречие с материалния закон и следва да се отмени в оспорваната част, като преписката се върне на административния орган за ново произнасяне, като се съобрази действащия за имота ПУП от 2016г. и се има предвид необходимостта от привеждане в съответствие на сигнатурите за устройствени територии, обозначени по ОУП с Наредба № 7 ПНУОВТУЗ, както и отстраняване на противоречието между действащия ОУП и ПУП.

С оглед изхода на спора, в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените по делото разноски в размер на 1316 лева съгласно представения списък на разноските и доказателствата по делото.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ по оспорване на „Гайпет“ ЕООД, с.Марково, ЕИК *********,   Заповед № 20-ОА 1194/01.07.2020г. на кмета на община Пловдив, с която е допуснато  изготвянето на изменение на ПУП-План за застрояване с обхват УПИ ХVII-540.1090-обществено обслужване, в ЧАСТТА,в която е определено при изработването на проекта да се имат предвид допълнителни изисквания, измежду които и това проектът да се изготви в съответствие с решение, взето с протокол 1,т.37 от 10.01.2020г. на ЕСУТ при община Пловдив, включително устройствените показатели да се съобразят с предвижданията на Наредба № 7 за ПНУОВТУЗ за производствени територии.

ВРЪЩА ПРЕПИСКАТА на кмета на община Пловдив за ново произнасяне по цялото искане на „Гайпет“ ЕООД, с.Марково, ЕИК *********, направено със заявление вх. № 18Ф9304/30.03.2020г. при съобразяване мотивите на настоящото решение.

 

ОСЪЖДА Община Пловдив да заплати на „Гайпет“ ЕООД, с.Марково, ЕИК *********, сумата от 1316 /хиляда триста и шестнадесет/ лева разноски.

 

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: