Решение по дело №4509/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1671
Дата: 17 септември 2019 г. (в сила от 18 декември 2019 г.)
Съдия: Николай Захариев Петров
Дело: 20195330204509
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                             Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                              № 1671гр.Пловдив,17.09.2019г.

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивският районен съд, XVI н.с., в публичното заседание на 12.09.2019г. в състав:

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НИКОЛАЙ ПЕТРОВ

при секретаря Иванка Пиронкова, като разгледа докладваното от съдията АНД №4509/2019г. по описа на ПРС, XVI н.с., за да се произнесе взе предвид следното:

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление 36-0000273 от 14.06.2019г. издаден от А.Г. – **-гр.Пловдив, определен от министъра на МТИТС, с което на  П.В.В. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание : ГЛОБА в размер на 2000/две хиляди/ лева на основание чл.93, ал.1, т.1 от Закон за автомобилните превози /ЗАП/ за нарушение на  чл.24, ал.1, предл. последно вр. с чл.24а, ал.1 от ЗАП.

Жалбоподателят, редовно призован не се явява, не изпраща представител.В жалбата излага доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление и моли да бъде отменено.

         Въззиваемата страна ИА „АА”- Пловдив –редовно призована,  не изпраща представител, като по делото е постъпило писмено становище, с което се иска потвърждаване на наказателното постановление.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

ЖАЛБАТА Е  ДОПУСТИМА -подадена е  от нарушителя и това е  направено в срок, като   разгледана по съществото си  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

           На 19.04.2019г. в гр.Пловдив по бул.Марица-Север, жалбоподателят управлявал лек автомобил „Шавролет Лачети” с рег. номер **, извършващ таксиметрови превози на пътници.На **била извършена проверка от служители на ОД на МВР-Пловдив, въз основа на чиито сведения и докладна свидетеля К.Ш. съставил на В. АУАН за нарушение на чл.24, ал.1 от ЗАП. превоз Ш. е съставен АУАН с бл. номер 238467 от 15.09.2017г. за извършено административно нарушение с правна квалификация по чл.24, ал.1, предл. последно.Съставителя на АУАН – св.Ш. връчил акта на нарушителя, който го подписал като отбелязал, че има възражения.Такива обаче не са постъпили и в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.

         При описание на нарушението в акта било вписано, че се състои в това, че нарушителят, като водач, извършващ таксиметров  превоз в момента на проверката е без валидно разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от Община Пловдив.

Въз основа на акта и останалите материали по преписката било издадено атакуваното наказателно постановление, с което административно – наказващият орган наложил административно наказание глоба в размер на 2 000 лв. на основание чл. 93, ал.1, т.1  от ЗАП. Нарушението било описано по същия начин както в АУАН.

Описаната фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от събраните по делото писмени доказателства и от гласните доказателства – показанията на свидетеля Ш., които съдът намира за логични, вътрешно непротиворечиви, обективни и съответни на писмените доказателства. Свид. Ш. /актосъставител/ установява фактическа обстановка, идентична с очертаната в АУАН и НП, поради което съдът кредитира неговите показания.

Действително според доказателствата по делото  нарушението е доказано по категоричен начин.Вписани са  реквизитите изискуеми по закон, както в АУАН, така и в НП.Описаното изпълнителното деяние, в което се изразява нарушението му е изпълнено от водача.Съставителите на АУАН и НП притежават материална компетентност да съставят както АУАН, така и НП, видно от приложената заповед.

 Налице са изискуемите реквизити по закон, съобразно които ясно и точно са описани елементите на нарушението, както и е посочено конкретно изпълнителното деяние, съобразени са изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.В тази връзка съдът счита, че не са налице нарушения на материалния закон и процесуалните правила водещо до нарушаване правото на защита.

            В конкретния случай в акта и в наказателното постановление се сочи, че е установено, че санкционираният водач извършва таксиметров превоз на пътници без валидно разрешително за извършване на таксиметров превоз на пътници, издадено от Община Пловдив.

  Според чл. 12, ал. 1 от ЗАП таксиметров превоз на пътници може да се извършва от търговци, притежаващи удостоверения за регистрация, или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка. Правоотношенията между превозвача и водача се уреждат с писмен договор.

В чл. 24, ал. 1 е предвидено, че таксиметровите превози на пътници се извършват от регистрирани превозвачи или от водачи, извършващи дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка, с леки автомобили до седем места, включително мястото на водача, с електронен таксиметров апарат с фискална памет, по ред, определен в наредбата по чл. 12а, ал. 5, след издаване на разрешение за таксиметров превоз на пътници.

Разрешението за таксиметров превоз на пътници се издава от кмета на общината или от упълномощено от него длъжностно лице за всеки отделен автомобил, като в него се вписват данните на водача в случаите, когато той извършва дейността от името на регистриран превозвач, но за своя сметка. Самото разрешение се издава на регистриран по реда на този закон превозвач, който е подал заявление до кмета на общината, в която ще извършва дейността си по таксиметров превоз на пътници (чл. 24а, ал. 1 и 2 ЗАП).

Идентична е уредбата и в издадената на основание чл. 12а, ал. 4 (сега ал. 5) от ЗАП, Наредба № 34 от 06.12.1999 г. за таксиметров превоз на пътници. В чл. 3 от същата е предвидено, че таксиметров превоз на пътници се извършва както от търговци, притежаващи удостоверение за регистрация и издадено от кмета на общината или упълномощени от него длъжностни лица разрешение за таксиметров превоз на пътници (ал. 1 на цитирания чл. 3), така и от водачи, извършващи дейността за своя сметка, от името на превозвача по ал. 1 (ал. 2 на чл. 3 от наредбата).

Съответно според чл. 93, ал. 1, т. 1 от Закона за автомобилните превози, водач на моторно превозно средство (МПС), който извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и товари без редовно издадени лиценз, разрешение, документ за регистрация или други документи, които се изискват от регламент на европейските институции, от този закон и от подзаконовите нормативни актове по прилагането му, се наказва със глоба 2000 лв. - при първо нарушение.

Субект на административно нарушение по чл. 93, ал. 1, т. 1 ЗАП е именно водачът на моторното превозно средство, който изобщо не е необходимо да бъде търговец.

От представените по делото писмени доказателства по несъмнен начин се установява, че на процесния ден жалбоподателят е извършвал таксиметров превоз на пътници без валидно разрешение за извършване на таксиметров превоз на пътници. Обстоятелството, че съгласно чл. 24а, ал. 2 от ЗАП последното се издава на регистриран по реда на този закон превозвач, по никакъв начин не освобождава водача на МПС от задължението му да  извършва таксиметрова дейност само след издаване на разрешение за таксиметров превоз на пътници на регистрирания превозвач, от чието име водачът за своя сметка осъществява дейността.

Правилно на основание чл. 93, ал.1, т. 1 ЗАП на жалбоподателя е било наложено административно нарушение ,,глоба‘‘ в размер от 2000 лева.

Съдът намира, че нарушението е описано по ясен и недвусмислен начин, като не е налице разминаването между словесното описание на същото и правната квалификация.

            В този смисъл са Решение от 23.3.2018г. по КАНД 143/2018 Административен съд – Пловдив, както и Решение от 10.01.2019 г. на АдмС - Пловдив по КАНД № 3360/2018 г.

            Поради изложеното съдът намира, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено, тъй като се явява правилно и законосъобразно, поради което

 

Р      Е      Ш     И   :

 

           ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление 36-0000273 от 14.06.2019г. издаден от А.Г. – **-гр.Пловдив, определен от министъра на МТИТС, с което на  П.В.В. с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание : ГЛОБА в размер на 2000/две хиляди/ лева на основание чл.93, ал.1, т.1 от Закон за автомобилните превози /ЗАП/ за нарушение на  чл.24, ал.1, предл. последно вр. с чл.24а, ал.1 от ЗАП.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщението до страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд - Пловдив по реда на АПК.

 

 

          РАЙОНЕН СЪДИЯ:

вярно с ориганал: И.П.