Определение по дело №2183/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1344
Дата: 12 септември 2022 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20227180702183
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 август 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 1344/12.09.2022 г.

 

гр. Пловдив

 

Административен съд Пловдив, ХVІ състав, в закрито заседание на  дванадесети септември, две хиляди двадесет и втора година, в състав 

                                             СЪДИЯ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

като разгледа докладваното от съдия Юрукова административно дело № 2183, по описа на съда за 2022 г., намери за установено следното:

Производството е образувано по Искова молба, подадена в Административен съд Пловдив от П.Ж.П.,***. От текста й се установява, че тя е насочена към ответници – съдии от Окръжен съд Пловдив и Окръжен съд Кърджали, като се посочват обстоятелства относно неосигуряване на видеоконферентна връзка и прекратяване на дела.

С Разпореждане № 6040/29.08.2022г. по делото съдът е указал на П.П., че следва да отстрани нередовностите по исковата си молба, като изясни на съда правния си интерес от завеждане на иска, какви вреди са настъпили по отношение на него, период на вредите, вид на вредите; да конкретизира вредоносното деяние от посочените от него лица, като уточни дали е действие, бездействие или отменен като незаконосъобразен административен или съдебен акт; да посочи точно и ясно искането си до съда.

С допълнителна молба с вх. № 16084/07.09.2022г. П. пояснява, че лицата, посочени като ответници по иска, нарушават неговите човешки права, като преграждат делата му и не допускат скайп-връзка. Иска от съда да се задължат да спазват закона и да разглеждат делата му в срок, като да не бъдат прекратявани.

Съдът, след като се запозна с исковата молба и уточняващата такава, приема, че е недопустимо исковата молба с така изложени претенции да бъде разгледана по същество от Административен съд Пловдив. Съображенията за това са следните.

Ищецът не е изпълнил съдебното Разпореждане № 6040/29.08.2022г. Не е обосновал правния си интерес от завеждане на иска, какви вреди са настъпили по отношение на него, период на вредите, вид на вредите.

По отношение на вредоносното деяние от посочените от него лица, с уточнените действия – посочените обстоятелства не кореспондират с хипотезите на чл. 2 от ЗОДОВ, при които Държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, които искове се разглеждат по реда на ГПК от общите съдилища.

На административните съдилища са подсъдни исковете по чл.1 от ЗОДОВ, според който Държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, както и за вредите, причинени от действието на отменени като незаконосъобразни или обявени за нищожни подзаконови нормативни актове.

Друг вид искове, които се разглеждат от административните съдилища, са по чл.2в от ЗОДОВ, за нанесени вреди от правораздавателната дейност на административните съдилища и Върховния административен съд от нарушение на правото на Европейския съюз, към които настоящият  иск също не е.

В конкретния случай, като вредоносен резултат ищецът посочва недопускане до скайп връзка и прекратяване на делата му по НПК. Това описание на вредите не кореспондира с нито една от изложените в ЗОДОВ хипотези, при които делото се разглежда от административен съд. Същевременно исковата молба и нейно допълнение не позволяват квалификацията на производството, за да е ясна родовата подсъдност на иска.

Твърдените нарушенията при разглеждане на заведените от него дела подлежат на инстанционен контрол, като Административен съд Пловдив не е горестоящ съд на Окръжен съд Пловдив и Окръжен съд Кърджали.

С оглед на гореизложеното, съдът приема, че производството е недопустимо, като неподсъдно на Административен съд Пловдив и следва да бъде прекратено.

Водим от  горното, Административен съд Пловдив, ХVІ състав

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба, подадена от П.Ж.П.,***, срещу посочените съдии от Окръжен съд Пловдив и Окръжен съд Кърджали, за неосигуряване на видеоконферентна връзка и прекратяване на дела.

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 2183 по описа за 2022 г. на Административен съд – Пловдив. 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд на Република България. 

 

                                                              СЪДИЯ: