Решение по дело №808/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1098
Дата: 14 юни 2022 г. (в сила от 14 юни 2022 г.)
Съдия: Николай Колев Стоянов
Дело: 20227180700808
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 март 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1098

гр. Пловдив,  14 юни 2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДПЛОВДИВ, ХХIII-ти касационен състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети май през две хиляди двадесет и втора година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

НИКОЛАЙ  СТОЯНОВ

при секретаря НЕДЯЛКА ПЕТКОВА и участието на прокурор КОСТАДИН ПАСКАЛЕВ, като разгледа КАНД № 808/2022година по описа на съда, докладвано от съдия Стоянов, за да се произнесе, взе предвид следното:  

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на Р.С.П., ЕГН ********** *** Чистеменски № 22, чрез адвокат Т. против Решение № 300 от 08.02.2022 г., постановено по АНД № 7590/2021 г. по описа на Районен съд - Пловдив, X наказателен състав, с което е потвърдено наказателно постановление № 21- 1030- 000679/09.02.2021г., издадено от Началник група към ОДМВР, сектор Пътна полиция – Пловдив, с което на касатора, на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) е наложена глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца за нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

Релевираните касационни основания се субсумират в доводите, че атакуваният съдебен акт е неправилен, като постановен в нарушение на закона и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК вр. чл. 63в от ЗАНН. Иска се да се отмени решението на РС-Пловдив, както и да бъде отменено НП. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР-Пловдив сектор „ Пътна полиция“ не взима становище по жалбата. 

Контролиращата страна чрез участвалият по делото прокурор при Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореният съдебен акт да бъде оставен в сила.

Съдът, като взе предвид релевираните с жалбата касационни основания по смисъла на чл. 348 от НПК и тези, за които следи служебно на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. чл. 348 и чл. 354 от НПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН и от надлежна страна, която има право и интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

От фактическа страна първоинстанционният съд е приел, че е установена описаната в НП и АУАН фактическа обстановка. Наказателното постановление е издадено въз основа на АУАН бланков № 909083 от 22,01,2021 г. съставен срещу Р.П. за това, че на 21.01.2021 г., около 23,40 часа в гр. Пловдив, на ул. Маестро Атанасов – зад бл. 201г, в ж.к. Тракия, като водач на лек автомобил Ауди А3 с рег.№ ***, собственост на В.И.П., отказал да се тества за употреба на наркотични вещества с техническо средство Drug check 3000.  Издаден е и му е връчен талон за медицинско изследване № 091856.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че фактите са безспорни установени от събраните писмени и гласни доказателства. При съставяне на АУАН и издаване на наказателното постановление са спазени изискванията на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, не са констатирани съществени нарушения на процедурата, които да опорочават административнонаказателното производство, включително правата на нарушителя, спазени са сроковете по чл. 34 ЗАНН. Според районния съд нарушенията са описани от фактическа страна, административнонаказващият орган е посочил ясно и подробно в обстоятелствената част на наказателното постановление всички индивидуализиращи белези (време, място, авторство и обстоятелства, при които са извършени). Като неоснователно е преценено възражението на касаторът, че нарушението не е описано ясно.

Според районния съд са спазени изискванията на Наредба № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (загл. изм. - ДВ, бр. 81 от 2018 г.). Отказът на водача да се пробва с техническо средство е удостоверен в издадения талон № 091856, който е подписан от касатора, на когото е било предложено да се тества и с доказателствен анализатор или да се подложи на медицинско и химическо изследване, като впоследствие и двата варианта не са били изпълнени от него. В талона е указано, че следва водачът да се яви в УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД до 40 минути от връчването му, в съответствие с чл. 6, ал. 6, т. 2, пр. 1 от Наредбата, което в последствие не е било сторено.

На базата на всички събрани по делото писмени и гласни доказателства, съдът е направил извод, че правилно наказващият орган е квалифицирал поведението на жалбоподателя като отказ да бъде проверен за употреба на наркотични вещества или техни аналози по  чл. 174, ал. 3 ЗДвП, тъй като от обективна и субективна страна е осъществил всички съставомерни признаци на нарушението. Според съда жалбоподателят недвусмислено и категорично, видимо и възприето от околните, е отказал да бъде тестван за наличие на наркотични вещества или техни аналози, с което е нарушил вмененото му задължение.

Според районния съд от субективна страна нарушителят е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е, че неизпълнението на задължението да бъде тестван може да доведе до настъпване на общественоопасни последици – както за движението, така и за ефективността на контрола на органите, които не могат да го упражнят в пълен обем и е искал настъпването на последиците, а именно да не бъде тестван, с което е извършил нарушението при пряк умисъл.

Правилно описаното нарушение е подведено под санкционна норма на  чл. 174, ал. 3 ЗДвП, като наложената глоба от 2000 лв. и лишаването от право да управлява МПС за срок от 24 месеца са в предвидените от закона фиксирани размери. Така определено наказание съответства на критериите по чл. 27 ЗАНН, основният сред които е тежестта на нарушението, и отговаря на целите по чл. 12 ЗАНН. Според районния съд не са налице основания за прилагане на чл. 28 ЗАНН, не е налице маловажен случай на административно нарушение, защото се касае за формално нарушение, поради което липсата на вредни последици не може да бъде взета предвид при преценката за маловажност на случая. Самото деяние не разкрива други смекчаващи отговорността обстоятелства, които да обосноват по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид.

Решението е правилно. Въз основа на правилно установени факти и след обстойна преценка на всички събрани по делото доказателства районният съд е направил обосновани и съответни на материалния закон изводи, които се споделят напълно от настоящата инстанция и няма да бъдат преповтаряни.

Разпоредбата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП представлява едновременно норма, предписваща поведение, и санкционна норма. В първата част тя съдържа две форми на изпълнително деяние, които са алтернативни, а не кумулативни – 1) отказ да бъде тестван водачът и 2) неизпълнение на предписанието да бъде проверен чрез медицинско изследване. В конкретния случай напълно ясно е посочено от фактическа страна, че нарушението, за което се повдига обвинение чрез АУАН, е едно и това е отказът на място на водача да бъде тестван с техническо средство. Достатъчно за ангажиране на отговорността е доказването на отказа на водача да бъде тестват с техническо средство, както е в настоящия случай.

Противно на твърдяното в касационната жалба, всички доказателства са преценени при постановяване на обжалваното решение и в този смисъл изводите на първоинстанционния съд са напълно обосновани. Обсъдени са също всички възражения на касатора и на тях е даден отговор, подкрепен от събраните по делото писмени доказателства, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд, изключително обстойни и обосновани.

Следва да бъде посочено, че касаторът не е доказал да се е подложил на последващо медицинско изследване на кръвта или на изследване с доказателствен анализатор, поради което установените факти налагат единствен извод за правилно приложение на материалния закон при постановяване на обжалваното решение.

По делото не са ангажирани доказателства, годни да опровергаят изложените в АУАН фактически констатации, а оттам и наложеното административно наказание.

Преценена е степента на обществена опасност на деянието, поведението на дееца при неговото установяване и това становище на въззивния съд не се явява в противоречие с принципа на съразмерност на нарушението и наказанието за него. С така наложеното наказание се постига целта на административното наказание, а именно да въздейства възпиращо върху дееца и обществото.

При тези съображения, касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни, районният съд правилно е приложил закона, като е потвърдил наказателното постановление и не е допуснал нарушения на материалния закон и на процесуалните правила при постановяването на обжалваното решение. Решението му е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото ответникът има право на разноски, но тъй като такива не се претендират, не следва да се присъждат.

Административен съд – Пловдив, ХХIII касационен състав, водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 пр. 1 от АПК

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 300 от 08.02.2022 г., постановено по АНД № 7590 по описа за 2021 г. на Районен съд –Пловдив- X н.с.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                ЧЛЕНОВЕ: