Решение по дело №18489/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260421
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 2 юни 2022 г.)
Съдия: Весела Иванова Гълъбова
Дело: 20173110118489
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

    Гр. Варна, 11.02.2021 г.

 

Варненският районен съд, Гражданско отделение, двадесет и шести състав, в закрито заседание на единадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕСЕЛА ГЪЛЪБОВА

                                                   

 като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 18489 по описа на ВРС за 2012 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.247 от ГПК.

Образувано е по молба на Д.П.Н. и Н.Д. Н.чрез процесуалния им представител адвокат Е.Д. за поправка на очевидни фактически грешка и допълване на Решение 260582 от 07.10.2020г. по гр.д. № 18489/2017г. по описа на ВРС.

В молбата е изложено, че съгласно мотивите на съда идеалните части, които притежават ищцата и ответницата Д.Н. са прилежащи към жилището, а в диспозитива е посочил, че са прилежащи към сградата. Настоява да се допусне поправка, при която в диспозитива на решението вместо „прилежащите към сградата…“ да бъде отразено „прилежащи към допуснатото до делба жилище“.

На второ място, се сочи, че съдът е изключил Х.М.Х. от делбата на цялата жилищна сграда, без да конкретизира от кое жилище, предмет на иска за делба, както и е пропуснал да го изключи от делбата на дворното място. Моли да се допълни решението, като Х. Милчева Х. бъде изключен от делбата на двете жилища, както и от делбата на дворното място.

На трето място, ответниците считат, че при отхвърляне на иска за делба на второто жилище, в диспозитива на решението следва да се впише, че към него също има прилежащи части, като настояват да се допълни решението с текста“ „ведно с прилежащите към това жилище части от поземлен имот с идентификатор ******по КК и КР на гр. Варна, с номер по предходен план  1567, находящ се в гр. Варна,  ул. „л.к. № **, целия с площ от 237 кв.м., а по документ за собственост 220 кв.м., при граници на имота: имоти ******, ******, ******, ******, от който Д.П.Н. и Н.Д.Н. притежават в режим на СИО притежава 12/24 ид.ч.“

Сочи се на четвърто място, че в диспозитива на решението по чл.30 от ЗН имотът е описан, както е посочен в нотариалния акт, а в имота към момента на извършване на делбата няма „клозет в двора“, поради което моли да се заличи от диспозитива допуснатия до делба „клозет в двора“.

По отношение на допуснатата до делба „дървена барака“, ответниците твърдят, че е погинала отдавна и на нейно място съществува друг обект, който е отразен в кадастралната карта – павилион, който е поставен от ответницата Д.Н., което обстоятелство не е оспорено от ищцата. В тази връзка ответниците настояват да се заличи от диспозитива допусната до делба „дървена барака“ с идентификатор ******с площ от 8 кв.м.

На последно място, ответниците искат решението да бъде допълнено с произнасяне по искането им за отмяна на оспорения констативен 152, том ХI,  дело 4818/1984г., за който в мотивите съдът е признал, че не произвежда правно действие поради неучастието в делбата на всички съсобственици.

В законоустановения срок насрещната страна не е депозирала писмен отговор.

Варненският районен съд, след като прецени събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Молбата е подадена в законоустановения срок от лице с правен интерес, и е процесуално допустима.

По първия пункт от молбата

Действително съдът в мотивите е посочил, че идеалните части от имота следва да бъдат допуснати до делба като прилежащи части към отделните жилища, а в диспозитива, с който е допуснал до делба едното жилище е вписал „ведно с прилежащите към сградата части от поземлен имот“. Касае се за очевидна фактическа грешка при изписването, като вместо думата „жилището“ е посочена думата „сградата“, поради което молбата в тази част се явява основателна.

По втория пункт от молбата

Съгласно мотивите на съдебното решение ответникът Х.М.Х. не е съсобственик в имотите, предмет на делбата. Предвид че искът за делба е допуснат за един от имотите, този ответник е изключен от делбата. В диспозитива съдът е отново е допуснал очевидна фактическа грешка, като е посочил, че изключва същия от делбата на жилищната сграда, вместо на конкретното жилище, като грешката подлежи на поправка по реда на чл.247 от ГПК. Доколкото искът за делба е отхвърлен по отношение на другото жилище и на поземления имот, не следва решението да съдържа диспозитив, в който ответникът се изключва от делбата на тези имоти, тъй като делба изобщо не е допусната. В този смисъл молбата в частта за допълване на решението с дизпозитив, изключващ Х.М.Х. от делбата на второто жилище и поземления имот се явява неоснователна.

По третия пункт от молбата

Съдът с решението следва да се произнесе по предявения от ищеца иск. В настоящия случай ищецът е заявил искане за допускане до делба на поземлен имот и две жилища, а не на две жилища с прилежащите към тях части от поземления имот. Въпреки това доколкото имотът е обща част, жилището е допуснато до делба ведно с прилежащата му част от поземления имот. Отхвърлителните диспозитиви обаче съдът намира, че следва да отговарят на заявената претенция, като се отхвърли иска за делба на другото жилище и на поземления имот като цяло, а не да се отхвърли иска за делба на жилището, ведно с прилежащите му части. По изложените съображения, молбата в тази част се явява неоснователна.

По четвъртия пункт от молбата

Искът по чл.30 от ЗН касае намаляване на конкретно дарение, извършено с нотариален акт. Именно затова имотът е описан по начина, посочен в нотариалния акт. Доколкото постройката „клозет в двора“ е била предмет на дарението, то същата следва да бъде включена в диспозитива, с който се уважава иска за намаляване на дарението.

По иска по чл.34 от ЗН е релевантно дали към момента на постановяване на решението в имота съществува постройка „клозет в двора“, като предвид, че не е установена такава сграда, същата не е следвало да бъде включвана в диспозитива по иска за делба. Допусната е техническа грешка, като при описване на имота е повторено изцяло описанието му в диспозитива по чл.30 от ЗН.

По петия пункт от молбата

Въпросът дали постройката с идентификатор ******представлява „дървена барака“ или „павилион“, както и от кого е изградена, изобщо не е разглеждан в решението. В заключението на вещото лице същата фигурира като налична в имота, като при изслушването си експертът е посочил, че представлява барака, която е преместваем обект, който може да се демонтира. Мислимо е разсъждението дали постройката представлява недвижима вещ или движима такава, но съдът в решението не обсъдил това обстоятелство и е приел, че същата представлява недвижима вещ, която е била предмет на дарението и следва да бъде допусната до делба при същите квоти като жилището. В този смисъл е налице съответствие между мотиви и диспозитив на решението, а молбата за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка в тази част се явява неоснователна.

По шестия пункт от молбата

С отговора на исковата молба ответницата Д.Н. е направила искане да бъде отменен констативен нотариален акт 152, том ХI,  дело 4818/1984г. Същото искане е направено и с молба на Д.Н. и Н. н., в която се изразява становище по същество на делото, депозирана преди последното съдебно заседание. Съдът е пропуснал да се произнесе по искането, предвид което решението подлежи на допълване. По същество, съдът намира искането за основателно по следните съображения:

Констативен нотариален акт 152, том ХI,  дело 4818/1984г. е издаден въз основа на съдебната делба по гр.д. 2029/1984г. по описа на ВРС, с която в общ дял на Х.Т. и Д.Н. са възложени 2/3 ид.ч. от процесното дворно място и едното жилище, а именно това, за което искът за делба в настоящото производство е отхвърлен. Съдът в мотивите към решението е приел, че делбата, завършила със съдебна спогодба по гр.д. 2029/1984г., е нищожна поради неучастие на всички съсобственици, след което е достигнал до различни правни изводи, включително че Х.Т. не е съсобственик на въпросното жилище, поради придобиването му по давност от Д.Н. и Н. Н.в условията на СИО. Следователно с решението по настоящо производство са признати права на страните, които не съответстват на констативен нотариален акт 152, том ХI,  дело 4818/1984г., поради което същият подлежи на отмяна, на основание чл.537, ал.2 от ГПК.

Мотивиран от горното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ДОПУСКА ПОПРАВКА на очевидни фактически грешка в Решение 260582 от 07.10.2020г. по гр.д. № 18489/2017г. по описа на ВРС, както лседва:

- на ред 29 от диспозитива на решението вместо думата  „сградата“ ДА СЕ ЧЕТЕ думата „жилището“;

- на ред 38 от диспозитива на решението вместо текста „жилищна сграда“ ДА СЕ ЧЕТЕ текста: жилище, находящо се в жилищна сграда“.

- на ред 21 и ред 40-41 от диспозитива на решението ЗАЛИЧАВА текста „клозет в двора“.

 

ДОПЪЛВА Решение 260582 от 07.10.2020г. по гр.д. № 18489/2017г. по описа на ВРС, както следва:

ОТМЕНЯ констативен нотариален акт за собственост на недвижим имот, който се издава въз основа на съдебна делба 152, том ХI,  дело 4818/1984г. на Ив. Кавърджиков, нотариус при ВРС, на основание чл.537, ал.2 от ГПК.

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на Д.П.Н. и Н.Д. Н.в частта за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка Решение 260582 от 07.10.2020г. по гр.д. № 18489/2017г. по описа на ВРС чрез заличаване от диспозитива на решението на текста „и дървена барака с идентификатор ******с площ от 8 кв.м“ на ред 22, както и заличаване на текста „клозет в двора“ на ред 10.

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на Д.П.Н. и Н.Д. Н.в частта за допълване на Решение 260582 от 07.10.2020г. по гр.д. № 18489/2017г. по описа на ВРС, както следва:

1. като бъде изключен Х.М.Х., ЕГН ********** от делбата на поземлен имот с идентификатор ******по КК и КР на гр. Варна, с номер по предходен план  1567, находящ се в гр. Варна,  ул. „л.к. № **, целия с площ от 237 кв.м., а по документ за собственост 220 кв.м., при граници на имота: имоти ******, ******, ******, ****** и на построеното в същия имот жилище, находящо се в жилищна сграда с идентификатор ****** по КК и КР на гр. Варна, с административен адрес гр. Варна,  ул. „л.к. № **, състоящо се от тераса с външно стълбище, две стаи, кухня с кухненска ниша, баня-клозет, покрит вход за мазата и избено помещение;

2. като към диспозитива на решението в частта, с която е отхвърлен иска за делба на жилище, находящо се в жилищна сграда с идентификатор ****** по КК и КР на гр. Варна, с административен адрес гр. Варна,  ул. „л.к. № **, състоящо се от тераса с външно стълбище, две стаи, кухня с кухненска ниша, баня-клозет, покрит вход за мазата и избено помещение, се добави текста „ведно с прилежащите към това жилище части от поземлен имот с идентификатор ******по КК и КР на гр. Варна, с номер по предходен план  1567, находящ се в гр. Варна,  ул. „л.к. № **, целия с площ от 237 кв.м., а по документ за собственост 220 кв.м., при граници на имота: имоти ******, ******, ******, ******, от който Д.П.Н. и Н.Д.Н. притежават в режим на СИО притежава 12/24 ид.ч.“;

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: