Определение по дело №2613/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 31
Дата: 7 януари 2022 г. (в сила от 7 януари 2022 г.)
Съдия: Марияна Димитрова Ширванян
Дело: 20217050702613
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 2 декември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н  И  Е

 

№…………………………………2022 година,    гр.Варна

 

     ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД,

Десети състав, в закрито заседание на  седми декември 2022г.,

като разгледа докладваното от съдия Марияна Ширванян

адм.д. 2613/2021г. по описа на съда, за да се произнесе

взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 147, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).

Образувано е по частна жалба на „М.п.“****срещу Решение № 239/19.10.2021 г. на Директора на дирекция "ОДОП"-гр. Варна при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството против Ревизионен акт № Р-03000318007065- 091-001/10.07.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП-гр. Варна.

Жалбоподателят твърди, че решението е неправилно, с оглед на което отправя към Съда молба да го отмени. Твърди, че връчването на РА не е било надлежно извършено, поради което за него не е започнал да тече срок за обжалване.

 

Съдът, след като след като съобрази представените по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира следното от фактическа и правна страна:

 

Частната жалба е подадена в рамките на 7-дневния срок по чл. 147, ал. 3 ДОПК, от надлежно лице и при наличието на правен интерес, поради което е процесуално допустима.

Производството пред Д"ОДОП"-гр. Варна е било образувано по жалба на „М.п.“****против РА № Р-03000318007065- 091-001/10.07.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП-гр. Варна.

Директорът на Д"ОДОП" е констатирал, че:

РА № Р-03000318007065- 091-001/10.07.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП-гр. Варна е изпратен на дружеството на 10.07.2019 г. по електронен път. Електронната препратка към съобщението за  електронно връчване на документа е активирана на 11.07.2019г. и документът е изтеглен от декларирания на дружеството електронен адрес. Срокът за обжалването на РА е изтекъл на 24.07.2019 г. Жалбата е подадена на ръка в деловодството на ТД на НАП-гр. Варна на 24.08.2021г.

Решаващият орган е приел, че жалбата, с която е бил сезиран, е просрочена, поради което е недопустима и я е оставил без разглеждане.

 

По същество частната жалба е неоснователна.

Предмет на настоящия съдебен процес е Решение № 239/19.10.2021 г. на Директора на дирекция "ОДОП"-гр. Варна при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството против Ревизионен акт № Р-03000318007065- 091-001/10.07.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП-гр. Варна.

Оспореното решение е валиден административен акт, издаден в установената от закона форма и в предвидения за произнасянето на органа срок.

Спорът повдигнат пред съда се свежда до следното – връчването по електронен път на ревизионните актове съответно ли е на закона и в кой момент от връчването по електронен път започва да тече срока за оспорване на РА.

Редът за обжалване на ревизионните актове е уреден в чл. 152 ДОПК и съгласно него РА може да се обжалва изцяло или в отделни негови части в 14-дневен срок от връчването му. В настоящия случай връчването на данъчния акт е станало по реда на чл. 29, ал. 4 ДОПК, според който съобщенията могат да се връчват по електронен път при използване на квалифициран електронен подпис на органа по приходите. Разпоредбата на чл. 30, ал. 6 от ДОПК регламентира начините на удостоверяване факта на връчването. Електронното съобщение се смята за връчено, когато адресатът изпрати потвърждение за получаването му чрез обратно електронно съобщение, активиране на електронна препратка или изтеглянето му от информационната система на компетентната администрация. Съдържанието на електронното съобщение се удостоверява чрез заверена от органа по приходите разпечатка на записа в информационната система.

Електронна препратка е връзка, обозначена в определена интернет страница, която позволява автоматизирано препращане към друга страница, информационен ресурс или обект чрез стандартизирани протоколи. ИС "Контрол" автоматично регистрира изпращача като длъжностно лице с въвеждане на неговия ел. подпис, след което съобщението със съответното съдържание реално се изпраща на посочения получател. Самият момент на изпращането (изпращач, дата и час) се отразява в системата, като в изпратения документ се изписват: продуктът, чрез който се издава (изпраща) документа; трите имена и длъжността на лицето, изпратило същия; шифриран код от електронния му подпис; дата и час на изпращането. В момента на активиране препратката на съобщението от страна на получателя, електронната система на НАП автоматично регистрира датата на получаване, реалния електронен адрес, от който е активацията, както и електронната пощенска кутия, от която е изтеглено съобщението, респ. съдържанието на последното. След активиране на препратката, получена в пощенската кутия на получателя, системата извежда автоматично "Удостоверение за извършено връчване по електронен път в ИС "Контрол" за изпратените документи. В последното автоматично се изписват: приложените документи; дата на активиране – получаване; данни за задълженото лице; IP address, от който е изтеглено съобщението; e-mail, от който е изтеглено съдържанието на документите, както и списък на документите, връчвани със съобщението.

В административната преписка е приложено удостоверение по реда на чл. 30, ал. 6, изр. второ ДОПК за извършено връчване по електронен път, което отговаря на изискванията на посочената правна норма - представлява разпечатка на записа от информационната система на НАП и е заверена от орган по приходите. Това удостоверение в качеството му на официален документ по смисъла на чл. 179 ГПК не е оспорено от жалбоподателя и следва да се приеме, че като издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форма и ред, документът доказва извършените действия.

В удостоверението за извършено връчване по електронен път е посочен имейл адрес деклариран от дружеството-жалбоподател за кореспонденция с НАП. Същият принадлежи на „М.п.“****и е активен съгласно приложената в административната преписка справка. Тази справка е оспорена от жалбоподателя чрез въвеждане на твърдение, че ел.адреса е собствен на друг субект, а именно „ВАРНА ПАК“ЕООД, който и заплащал таксите за поддръжка. Това твърдение не е скрепено с доказателства за извършени плащания от „ВАРНА ПАК“ЕООД към момента на връчване на РА. Освен това в ревизионната преписка се съдържат данни съгласно които „ВАРНА ПАК“ЕООД е преименувано на „Марина пак“ЕООД, т.е. това е едно и също дружество и връчването на ел.адрес представляващ предходната фирма на дружеството, всъщност е връчване на ревизираното дружество.

Когато съобщенията се връчват по електронен път, законът не изисква получаването им да става лично от лицето – техен адресат или от упълномощен от него представител или дори ел.адрес да съвпада с фирмата на търговеца. Достатъчно е ел.адрес да е на ревизираното лице. Само с факта на активиране на електронната препратка съобщението се счита връчено, независимо кое физическо лице е сторило това, тъй като се презюмира, че достъп до заявения електронен адрес за кореспонденция имат само оторизирани от жалбоподателя лица. Т. е. при отваряне на посочения имейл и активиране на електронната препратка в случая е генерирала електронно съобщение към информационната система на НАП, което именно съобщение удостоверява връчването на документа.

Според данните в информационната система на НАП активирането на електронната препратка е станало на 11.07.2019г.. След като електронното съобщение е връчено чрез активиране на електронна препратка и е изтеглено от декларирания от дружеството-жалбоподател ел. адрес, следва извод, че е спазена разпоредбата на чл. 30, ал. 6 ДОПК.

Неоснователни са доводите на жалбоподателят, че за връчването на РА на ел.адрес, следва ревизираното лице да е посочило такъв в хода на ревизионното производство или следва да е изчерпан реда за връчване на РА по предходните алинеи на чл.29 от ДОПК. Разпоредбата на чл.29, ал.4 от ДОПК не предвижда такива условия. Нормата на чл.29 от ДОПК дава възможност на органа по приходите да направи връчването на РА чрез всеки по предвидените в нея начини по негова преценка. Посочените в различен смисъл актове на съдилищата не са задължителни за настоящата инстанция, поради което и не следва да бъдат съобразявани при постановяване на настоящото определение.

Съдът намира, че в случая процедурата по връчване на РА е стриктно спазена, като РА видно от приложените доказателства е подписан с квалифицирани електронни подписи на органите по приходите, негови издатели.

По силата на  чл. 147, ал. 1 ДОПК когато жалбата е просрочена, тя се оставя без разглеждане от компетентния да я разгледа орган с решение. Обсъдените дотук доказателства и приложими норми налагат извод, че обжалваният РА е надлежно връчен на 11.07.2019г. и жалбата срещу него се явява подадена извън рамките на предвидения в ДОПК 14-дневен срок за обжалване и правото на жалба е преклудирано. Ето защо производството, образувано по повод предявената извън процесуалния срок жалба, правилно е било прекратено от по-горестоящия административен орган.

Така мотивиран и на основание чл. 147, ал. 3 от ДОПК, Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТХВЪРЛЯ частната жалба на „М.п.“****срещу Решение № 239/19.10.2021 г. на Директора на дирекция "ОДОП"-гр. Варна при ЦУ на НАП, с което е оставена без разглеждане жалбата на дружеството против Ревизионен акт № Р-03000318007065- 091-001/10.07.2019 г., издаден от органи по приходите при ТД на НАП-гр. Варна.

Определението е окончателно.

СЪДИЯ: