Решение по дело №2700/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 114
Дата: 2 февруари 2021 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20207050702700
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………

 

гр. Варна  ..................2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на двадесет и първи януари две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Милачков 

   ЧЛЕНОВЕ: Кремена Данаилова

Мария Даскалова

            

при секретаря светла Светла Великова и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. №2700/2020 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна срещу Решение № 1271/20.10.2020 г. по н. а. х. д. № 3262/2020 г. по описа на Районен съд – Варна, с което е отменено Наказателно постановление /НП/  № 03–012132/17.10.2019 г. на директор на Дирекция “Инспекция по труда”- Варна, с което за нарушение на чл. чл.152 от КТ, на основание чл.416 ал.5 вр.чл.414 ал.1 от КТ, на „Булфлекс” ЕООД е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лева.

В касационната жалба се твърди, че е налице неправилно тълкуване и приложение на материалния закон – касационно основание по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и ал.2 от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ вр. чл.209, т.3 от АПК. Сочи се, че в мотивите към НП административнонаказващият орган не е длъжен да излага подробни мотиви досежно неоснователността на постъпилите от нарушителя възражения. Твърди се, че неправилно и необосновано при постановяване на атакуваното решение съдът е кредитирал доказателствата, които подкрепят защитната теза на санкционирания работодател. В тази връзка намира, че остава неизяснено кога е съставена представената в хода на производството пред РС – Варна присъствена форма, отразява ли вярно изработеното работно време от работниците в предприятието и съставена ли е единствено за нуждите на съдебното оспорване на процесното НП. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП. В съдебно заседание Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна се представлява от старши юрисконсулт Б.Н., който поддържа жалбата на изложените в нея основания.

Ответникът по касационната жалба – „Булфлекс“ ЕООД, чрез процесуален представител,  в писмен отговор оспорва касационната жалба. Отправено е искане за оставяне в сила оспореното решение и присъждане на сторени разноски в настоящото производство съгласно представения списък.

Представителят на ОП – Варна, счита оспореното решение за правилно и законосъобразно, поради което пледира за оставянето му в сила.

Касационната жалба е подадена в срок, пред надлежен съд от страна, която има интерес от оспорване на въззивното решение, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Установено е от първоинстанционния съд, че през м. септември 2019 г. служители на ДИТ – Варна извършили проверка досежно спазването на трудовото законодателство в обект - ******************, стопанисван от "Булфлекс" ЕООД. Проверката била последваща, като в хода ѝ от работодателя са изискани графици, присъствени форми и документи по отчитане на работното време на работниците в проверявания обект. При преглед на представените документи, в това число и графика за м.07.2019 г. е установено за лицето Ф.Я.- мияч в ресторанта към хотела, че не е спазено изискването за осигуряване на предписания от Кодекса на труда брой часове междудневна почивка. За Я.било отразено, че е полагала труд на 02.07.2019 г. с работна смяна от 14.00 часа до 22.30 часа, като на 03.07.2019г. същата е полагала труд от 06.00 часа до 14.30 часа. Констатирано е, че в нарушение на чл.152 от КТ работодателят не е осигурил на Ф. Я.междудневна почивка от 12 часа. Предвид посочените констатации срещу "Булфлекс" ЕООД е съставен АУАН № 03-012132/25.09.2019 г., в който на описаните факти е дадена правна квалификация на административно нарушение на чл. 152 от КТ. В акта е посочено, че нарушението е извършено на 03.07.2019 година.

След направен задълбочен анализ на срочността на въззивната жалба, решаващият състав на РС – Варна е приел, че същата е допустима и я е разгледал по същество. Съгласно разпоредбите на чл.416 ал.1 и 2 от КТ и приложената по делото заповед, за АУАН и НП е прието, че са издадени от компетентни органи и не страдат от формални пороци, налагащи отмяната на НП като незаконосъобразно. Административнонаказателното производство е проведено в сроковете по чл.34, ал.1 и ал.3 от ЗАНН.

Независимо от горното, съдът е  установил, че проверяваното НП е издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В мотивите си съдът е посочил, че разпоредбата на чл.52, ал.4 от ЗАНН задължава наказващия орган, преди да се произнесе по преписката, да прецени възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо да извърши и разследване на спорните обстоятелства. Това в случая не е сторено, което е довело до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. Установено е различие в съдържанието на документите, представени в хода на документалната проверка и тези представени с възражението срещу АУАН, но това не е коментирано от АНО в мотивите към оспореното НП. Позовавайки се на съдебната практика и на Постановление № 10/1973 г. на Пленума на ВС, съдът е посочил, че задължението да бъдат обсъдени направените възражения на лицето, посочено за нарушител е абсолютно и неизпълнението му води до незаконосъобразност на административнонаказателното производство, респективно – до незаконосъобразност на НП, с което то е приключило.

В допълнение към горното съдът е посочил, че предвид наличието на противоречиви доказателства, извършването на нарушението от санкционираното търговско дружество е останало недоказано, което навежда на извод и за материална незаконосъобразност на НП.

Решението е правилно и законосъобразно.

Касационната инстанция възприема изцяло констатациите на районния съд от фактическа страна и правните му изводи, които са достатъчно изчерпателни и задълбочени, поради което в съответствие с чл. 221, ал. 2, изречение второ от АПК не е необходимо да ги преповтаря и препраща към тях.

Съгласно посочената за нарушена правна норма на чл.152 от КТ, работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа.

На основание чл. 9а, ал.1 от Наредба за работното време, почивките и отпуските /НРВПО/ (Нов - ДВ, бр. 10 от 2009 г., бр. 67 от 2009 г., изм., бр. 41 от 2017 г., в сила от 1.01.2018 г.), Едновременно с установяването на сумирано изчисляване на работното време по чл. 142, ал. 2 КТ работодателят утвърждава поименни графици за работа за периода, за който е установено сумираното изчисляване, които трябва да се съхраняват най-малко 3 години след края на периода. Работодателят запознава работниците или служителите с утвърдените графици преди започване на работа по тях.

Първоначално при проверката е представен график, на който се базират констатациите на АНО. С възражение срещу АУАН е представен график, за който е посочено, че е изготвен от ръководител „Кухня“ – П.Н.. Последният не е работодател, не са налице доказателства за делегиране на правомощия, поради което той е нямал компетентност да утвърждава поименен график за работа.

Двата графика представени от наказаното дружество са без утвърждаване от работодател и без подписи на работниците или служителите. Установеното налага извод, че дружеството е работило без надлежно изготвен график по чл. 9а, ал.1 от Наредба за работното време, почивките и отпуските. При липса на график е следвало да се съберат безспорни доказателства за времето, през което Ф.Г. Я.е полагала труд, за да се ангажира отговорността по чл. 152 от КТ. Това не е сторено от АНО. В съдебното производство свид. Я.твърди, че е работила само втора смяна, от което се установява, че е спазено изискването на чл. 152 от КТ.

В хода на административното производство е дадено обяснение от Р.Х.П. – упълномощено лице от „Булфлекс“ ЕООД, която е заявила, че първия представен график отразява действителното явяване на работниците. На тези данни се противопоставят показанията на свид. Я.и липсата на валидни графици, изготвени по надлежен ред. Поради това незаконосъобразно АНО е преценил, че е установено безспорно вмененото нарушение.

В случая безспорен е фактът за липса на изготвен график по реда на чл. 9а, ал.1 от Наредба за работното време, почивките и отпуските и за това нарушение е следвало АНО да извърши преценка относно ангажиране отговорността на дружеството.

Законосъобразно е прието от районния съд, че липсват данни от наказаното дружество да е извършено процесното нарушение.

Предвид изложеното, настоящият състав приема, че решението на районния съд като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

От ответникът е направено искане за присъждане на сторени разноски в производството. Пред двете съдебни инстанции "Булфлекс" ЕООД е представляван от адв. Р. Ж.. Пред настоящата инстанция защитата на ответника е осъществена, чрез изготвяне и подаване на писмен отговор срещу касационната жалба на ДИТ – Варна. Процесуалната защита на санкционирания работодател е осъществена въз основа на приложеното на л.13 от въззивното дело пълномощно, с което Л.А.Ж., управляващ и представляващ "Булфлекс" ЕООД, е упълномощил адвокати С.Д.П.и Р.Ж.И. да представляват дружеството в делата по оспорване на НП № 03-012132/17.10.2019 г. „до окончателното приключване на делото пред всички инстанции“. Доказателства за извършено плащане – договор за правна защита и съдействие, доказващ конкретен размер на реално заплатен адвокатски хонорар, банково извлечение или др. не са представени, поради което искането за присъждане възнаграждение за адвокат и сторени разноски е неоснователно и се отхвърля от съда.  

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН  в приложимата редакция - ДВ, бр. 94 от 2019 г., Административен съд – Варна, 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1271/20.10.2020 г. по н. а. х. д. № 3262/2020 г. по описа на Районен съд – гр. Варна.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                             

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                 2.