Решение по дело №2231/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2321
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Румяна Антонова Спасова-Кежова
Дело: 20191100902231
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 20.12.2019 г.

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VI-1 състав, в закрито заседание на двадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:       

                                             

             СЪДИЯ: РУМЯНА СПАСОВА

              

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 2231 по описа на СГС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър /ЗТР/.

Образувано е по жалба, подадена от „К.“ ЕООД, вписано в търговския регистър при Агенция по вписванията, с ЕИК: ******, срещу отказ № 20190531182515-2/21.10.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на обстоятелства, заявени със Заявление образец Б7 на основание чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/ по партидата на дружеството.

Жалбоподателят счита, че обжалваният отказ следва да бъде отменен като незаконосъобразен. Поддържа, че дружеството е било лишено от възможността своевременно да вземе отношение по направените от длъжностното лице указания и да предприеме действия по отстраняване на констатираните нередовности. Посочва, че към жалбата прилага документите, изискани от Агенцията по вписванията с дадените указания по заявлението.  Предвид изложеното иска да се отмени отказа и да се укаже да се впишат заявените обстоятелства относно действителните собственици на дружеството или при условията на евентуалност да се задължи Агенцията по вписванията да даде указания за отстраняване на нередовности по надлежния ред.

Софийски градски съд, след като съобрази изложените от жалбоподателя доводи и събраните по делото доказателства, намира следното:

Частната жалба е подадена в законоустановения срок срещу акт, подлежащ на обжалване, съгласно разпоредбата на чл. 25 ЗТР и от лице, което има право и интерес от обжалването, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

В разпоредбата на чл. 21 ЗТР е изброен изчерпателно обхватът на проверката, която длъжностното лице по регистрацията следва да извърши, която проверка е формална и обхваща преценка дали заявеното за вписване обстоятелство съществува, както и съответствието му със закона, което се установява от представените със заявлението документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона /чл. 21, т. 5 ЗТР/.

В конкретния случай е подадено заявление Б7 с искане за вписване на обстоятелства относно действителните собственици по партидата на „К.“ ЕООД – вписване лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 ЗМИП. Заявлението е подадено на 31.05.2019 г., указания до заявителя са дадени на 16.10.2019 г. /сряда/, а отказът е постановен на 21.10.2019 г. /понеделник/.

В обжалвания отказ длъжностното лице приема, че не са представени, съгласно дадените указания, документи – пълномощно и декларация по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ, нотариално заверена декларация по чл. 63, ал. 1 и 4 ЗМИП и документ за внесена такса.

Съдът намира, че постановеният отказ е в нарушение на правилата за произнасяне и съответно даване на указания на заявителя. Видно е, че заявлението е подадено на 31.05.2019 г. и произнасяне по същото има след четири месеца и половина. Указанията са дадени на 16.10.2019 г. Съгласно чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ /нова - ДВ, бр. 25 от 2012 г., в сила от 01.06.2012 г., доп. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., изм. - ДВ, бр. 74 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г./, когато към заявлението за вписване, заличаване или обявяване на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел не са приложени всички документи, които се изискват по закон, или когато не е платена дължимата държавна такса, длъжностното лице по регистрацията дава указания на заявителя за отстраняване на нередовността. Указанията се оповестяват по електронната партида на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел, а когато е подадено заявление за регистрация на търговеца или юридическото лице с нестопанска цел – на електронната страница на агенцията, не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в регистъра. В случаите, когато заявителят е посочил електронна поща, указанията се изпращат и на нея в срока по изречение второ. Заявителят може да изпълни дадените указания и да представи съответните документи чрез заявление по образец, определен с наредбата по чл. 31. Длъжностното лице постановява отказ, ако тези указания не са изпълнени до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2, т.е. три работни дни.

В разглеждания случай на първо място указанията не са съобщени по надлежния ред, доколкото от подаване на заявлението са изминали повече от четири месеца, а на второ място не е изчакан предвидения в закона срок от три работни дни, в който заявителят може да изпълни дадените му указания.

Към жалбата заявителят представя доказателствата, за които са му дадени указания, които следва да се съобразят при произнасянето от настоящия съдебен състав.

Съгласно чл. 63, ал. 3 ЗМИП за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата относно действителните собственици се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ. Налице е утвърден образец на заявление Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици, включително и с подраздел: „Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол“.

В чл. 63, ал. 5 ЗМИП е предвидено, че учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания, с изключение на едноличните търговци, са длъжни да заявят за вписване съгласно ал. 1 действителните си собственици по § 2 от допълнителните разпоредби, ако същите не са вписани като съдружници или еднолични собственици на капитала по партидите им. Когато като съдружници или еднолични собственици на капитала са вписани юридически лица или други правни образувания, задължението по предходното изречение възниква: 1. ако действителните собственици по § 2 от допълнителните разпоредби не са вписани в регистрите по ал. 1 като съдружници и/или еднолични собственици на капитала по партидите на участващи във веригата на собственост юридически лица или други правни образувания, учредени на територията на Република България, или 2. ако тези юридически лица или други правни образувания не са учредени на територията на Република България.

Съгласно разпоредбата на чл. 50а, ал. 1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Утвърдения с наредбата образец се състои от две части - Част I. Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари и Част II. Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен решим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици.

В разглеждания случай заявителят „К.“ ЕООД е подал заявление Б7 по образец, в което е попълнил данните, съобразно представената декларация по чл. 63, ал. 4 ЗМИП. Към жалбата са представени изрично пълномощно и декларация по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ, както и документ за внесена държавна такса. 

Предвид изложените съображения и доколкото със заявлението са представени редовни от външна страна документи, установяващи подлежащите на вписване обстоятелства, съдът намира, че постановеният отказ следва да се отмени и да се дадат указания за извършване на вписване на заявените обстоятелства.

Така мотивиран съдът

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ по жалба на „К.“ ЕООД, вписано в търговския регистър при Агенция по вписванията, с ЕИК: ******, срещу отказ № 20190531182515-2/21.10.2019 г. на длъжностно лице по регистрацията при Агенция по вписванията да извърши вписване на обстоятелства, заявени със Заявление образец Б7 на основание чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/ по партидата на дружеството.

УКАЗВА на Агенция по вписванията, търговски регистър да извърши вписване на обстоятелствата по заявление Б7 с вх. № 20190531182515 по партидата на „К.“ ЕООД относно вписване на лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 ЗМИП.

Решението не подлежи на обжалване.

 

          СЪДИЯ: