Решение по дело №193/2018 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 декември 2018 г.
Съдия: Иванка Пенева Иванова
Дело: 20187250700193
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 26 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                           119               17.12.2018 г.                 град Търговище

 

 В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд - Търговище                                            пети състав            

На единадесети декември                                                           година 2018

В публично заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Иванка Иванова

 

Секретар: Стоянка Иванова 

Като разгледа докладваното от председателя Иванка Иванова

АД № 193 по описа за 2018 година

За да се произнесе съдът взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Х от АПК, във връзка с чл. 118  от КСО.

Делото е образувано по жалбата на О.Х.Ш. ЕГН ********** *** против Решение № 1040-25-24/ 31.10.2018 г. на директора на ТП на НОИ – Търговище, с което е потвърдено разпореждане № О-25-000-00-01247040/ 14.09.2018 г. на ръководителя по изплащането на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Търговище, с което му е отказано отпускането на парично обезщетение за временна неработоспособност по БЛ №Е20182026049 с начало на временната неработоспособност 20.08.2018 г.

Жалбоподателят твърди, че обжалваният акт е неправилен и незаконосъобразен, като неправилно му е отказано отпускането на обезщетение за  временна нетрудоспособност по представен болничен лист. С жалбата, в която са изложени подробни доводи се иска отмяна на акта. Претендира се присъждане на разноски. В с.з по делото, чрез процесуалния си представител адв.Р. от АК – Търговище поддържа жалбата. 

Ответникът по жалбата – директорът на ТП на НОИ – Търговище, редовно призован, се представлява от гл. юрк. К., който счита жалбата за неоснователна и недоказана. В дадения от съда срок представя писмена защита в същия смисъл. Пледира за присъждането на разноски.

Въз основа на приетите по делото доказателства от фактическа и правна страна съдът приема следното:

Жалбата е подадена от надлежна страна и в предвидения от закона срок, което я прави допустима. Разгледана по същество е основателна.

Видно от административната преписка жалбоподателят е представил болничен лист №Е20182026049 от 20.08.2018 г. с искане да му бъде изплатено парично обезщетение за временна нетрудоспособност поради общо заболяване за периода 20.08.2018 г. до 19.09.2018 г.

 С разпореждане № О-25-000-00-01247040/14.09.2018 г. от ръководител по изплащане на  обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Търговище е отказал отпускане на парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване.

С Решение №1040-25-24 от 31.10.2018 г. на Директор на ТП на НОИ – Търговище, е потвърдено Разпореждане № О-25-000-00-01247040/ 14.09.2018 г., издадено от ръководител по изплащане на  обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Търговище.

По делото е разпитана в качеството си на свидетел П. Д. Б. – счетоводител на „ЕЛИ – 03“ ООД гр. Попово, според която при започване на дейност в посочената фирма – 01.12.2016 г. жалбоподателят и тя ходили в ТД на НАП – Варна, офис Търговище, където подали декларация за започване на дейност. След подаване на декларацията на жалбоподателя редовно са внасяни осигурителни вноски до момента на издаване на болничния лист, чието изплащане е било отказано от органите на НОИ. Жалбоподателят си взел ПИК от НАП и си проверил внесените осигуровки като установил, че сумите са разпределени от партидата му по съответните параграфи, няма надвнесени суми.

Съдът кредитира показанията на свидетеля като достоверни и непротиворечащи на събраните доказателства по делото и ги приобщава към същите.  

Адм. акт е издаден от компетентен орган предвид нормата на чл. 117, ал. 1, т. 1 от КСО.  Същия е в предвидената законова форма. Предвид изложеното в жалбата за безспорно съдът приема, че  от 28.01.2016 г. жалбоподателят е декларирал упражняване на дейност като самоосигуряващо се лице – регистриран земеделски стопанин до 01.12.2016 г., като се е осигурявал за инвалидност поради общо заболяване, за старост и смърт т.е. за фонд „Пенсии”. С декларация от 01.12.2016 г. е прекъснал тази дейност.  Това се удостоверява и от  приетото писмо изх. № 3674 от 03.04.2018г.  на ТД на НАП Варна, офис Търговище от образец 22 А, деклариран вид осигуряване за самоосигуряващи се лица по партидата на жалбоподателя. С декларация от 01.12.2016 г. е било декларирано започването на дейност като  самоосигуряващо се лице – съдружник във фирма „Ели-03” ООД. За периода 01.12.2016 г. до 31.07.2018 г. , а видно и от образец 22 А  деклариран вид осигуряване за самоосигуряващи се лица по партидата на жалбоподателя е код 2 т.е. фонд „Пенсии” и фонд „ОЗМ”. Това е видно и от представената справка от страна на жалбоподателя за история на осигуряването в качеството на самоосигуряващо се лице по партидата на жалбоподателя към НАП.

Видно от оспорения адм. акт е, че на практика не съдържа собствени правни и фактически основания, като са цитирани тези по оспореното пред адм. орган разпореждане. Същото е било издадено на осн. чл.40, ал.3 от КСО и чл.47, ал.1 от НПОПДОО. Мотивите за отказа в разпореждането са посочени   като основание по чл.40, ал.1  КСО във вр. с  чл.1, ал.3  и 4 от Наредба за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, български граждани на работа в чужбина и морските лица, като е прието, че жалбоподателят не е осигурен за общо заболяване и майчинство към датата на настъпване на временната не временната неработоспособност. При прекъсване  и възобновяване на съответната трудова дейност, както и при започване на друга трудова дейност през календарната година самоосигуряващото се лице не може да променя вида на осигуряването.

Съгласно чл. 40, ал. 1 от КСО осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. По делото е установено, че жалбоподателя е придобил  осигурителен стаж с изискуемата продължителност за осигурените рискове по тези разпоредби. Лицето е започнало да упражнява дейност като съдружник  в ООД, поради което на основание чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО е подлежало на задължително осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт - т.е. от започването на дейността си като самоосигуряващо се лице, съгласно чл. 4, ал. 3, т. 2 от КСО  в това си качество е осигурен  задължително за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. В разпоредбата на чл. 4, ал. 4 от КСО е уредено, че лицето може по свой избор да се осигурява и за общо заболяване и майчинство – т.е цитираната норма създава възможност за лицата по ал. 3, т. 1, 2 и 4, ако желаят, да се осигуряват и за този осигурителен риск. В чл. 1, ал. 3 от Наредбата за общественото осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, е предвидено, че видът на осигуряването се определя с декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП, която се подава от самоосигуряващото се лице в 7-дневен срок от започването или възобновяването на трудовата дейност. Идеята на законодателя е самоосигуряващите се лица сами да определят вида на осигуряването с подаване на тази декларация в компетентната ТД на НАП. Такава декларация в случая е подадена на 01.12.2016 г. В декларацията е посочено, че същият ще се осигурява за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица и за периода от започване на трудовата дейност и е внесъл дължимите осигурителни вноски за заявените с декларацията осигурителни рискове, включително за общо заболяване и майчинство.
Дори и да се приеме, че е недопустимо за минал период да се заявява осигуряване, то следва да се отчете разпоредбата на чл. 1, ал. 4 от цитираната наредба, който предвижда, че видът на осигуряването може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на НАП до края на януари на съответната година. Предвид тази разпоредба декларацията следва да се приеме за валидна за промяна на осигуряването поне от началото на следващата календарна година – 2017 г., тъй като е подадена до края на месец януари на съответната година – 2016 г. Нормата не съдържа ограничения на времето за подаване на декларация за промяна на вида осигурителни рискове в посока преди 31 януари: в нея не е посочен начална дата, от която може да бъде подадена такава декларация. Подадената след срока по чл. 1, ал. 3 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица декларация не поражда действие за годината, в която е подадена, независимо от внесените осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство, но като подадена преди срока по чл. 1, ал. 4 от същата наредба - преди 31 януари на следващата календарна година, поражда правно
действие за тази съответна следваща година.
Изпълнени са изискванията на КСО и наредбата: подадена своевременно декларация и направени дължими вноски за декларирания осигурителен риск „общо заболяване и майчинство” за целия период   до издаване на болничния лист с натрупан осигурителен стаж за този риск повече от изискуемите 6 месеца. С оглед на това, че към първия ден на временната неработоспособност са налице кумулативните условия, изискуеми от законодателя за възникване на право на парично обезщетение, то отказът на администрацията за неговото изплащане по процесния болничен лист е незаконосъобразен и обезщетението е дължимо.

При изложеното оспорения адм. акт следва да бъде отменен като незаконосъобразен.

При изхода от оспорването съдът намира, че в полза жалбоподателя следва да се присъдят направените разноски в размер на 350 лв., съставляващи адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал.2 от АПК съдът,

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ  Решение №1040-25-24 от 31.10.2018 г. на директора на ТП на НОИ – Търговище, с което е потвърдено Разпореждане № О-25-000-00-01247040/14.09.2018 г., издадено от ръководителя по изплащане на  обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Търговище, като незаконосъобразно. 

ОСЪЖДА  ТП на НОИ – Търговище  да заплати на О.Х.Ш. ЕГН ********** *** направените разноски по делото в размер на 350 лв. съставляващи адв. възнаграждение.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението пред Върховен административен съд на Република България.

Препис от решението да се изпрати на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: