Решение по дело №28/2021 на Районен съд - Нови пазар

Номер на акта: 260030
Дата: 5 април 2021 г. (в сила от 22 април 2021 г.)
Съдия: Светла Радева
Дело: 20213620200028
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш   Е   Н   И   Е

№ 260030

Гр.Нови пазар,05.04.2021г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Районен съд Нови пазар в публичното съдебно заседание,проведено на четвърти март през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                                        Районен съдия :СВЕТЛА  РАДЕВА                                                               

                                                                                  Секретар:ГАЛИНА  АЛЕКСАНДРОВА

 

 Като разгледа докладваното от съдия Радева АНХД №28 по описа за 2021 година,за да се произнесе,взе предвид:

 

    Производство с правно основание чл.59 и сл.от ЗАНН,по жалба,предявена от С.М.Х. срещу Наказателно постановление №20-0869-003719/25.11.2020г.,издадено от Началник сектор ПП при ОДМВР –Шумен.

     Жалбоподателят твърди,че не е доволен с посоченото НП,като твърди,че същото е необосновано и издадено в нарушение на закона.Не били събрани доказателства,обосноваващи изод за извършване на вмененото му деяние,а именно,че е управлявал МПС,подлежащо на регистрация,вследствие на което да е налице законово изискване за същото да е налице сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“.Липсвал законоустановен ред ,изискващ съответна регистрация на управляваното от него ППС.

    Моли съдът да отмени изцяло обжалваното НП,като му присъди направените по делото разноски.

   В съдебно заседание жалбоподателят се представвлява от пълномощника си адв.М.М.–ШАК,който поддържа изцяло депозираната жалба.

    Административно-наказващият орган не се явява.Не изпраща представител.Депозира писмено становище чрез процесуалния си представител И.С.-гл.юрисконсулт 

При ОДМВР Шумен,в което излага доводи за законосъобразност на процесното наказателно постановление.Моли съдът да го потвърди изцяло,като му присъди направените по делото разноски.

    Съдът като прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства,поотделно и в тяхната съвкупност,прие за установено от фактическа страна следното:

    АУАН бл.серия GA №328921/18.10.2020г.е съставен от П.С.П. –мл.автоконтрольор при ОДМВР Шумен,с-р Пътна полиция Шумен,в присъствието на свидетеля Г.П.М.,срещу С.М.Х. за това,че на 18.10.2020г.в 16.05ч.в гр.Нови пазар,ул.“***“ до СОУ „***“ в посока ул.“***“ управлява четириколесно ППС с монтиран фабрично двигател с вътрешно горене ,марка BAUJAHR 2003 ,без номер на рама и неустановена собственост,черно на цвят,във връзка с чието притежание и използване няма сключен действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност за автомобилистите за МПС,което управлява,валиден към датата и часът на проверката.Вменено му е извършването на адм.нарушение по чл.683 ал.3 от КЗ.

      С Наказателно постановление №20-0869-003719/25.11.2020г.,издадено от  В.Е.Г. - Началник сектор ПП при ОДМВР –Шумен.,за това,че като лице,което не е собственик и управлява МПС,във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите,-нарушение по чл.638 ал.3 от КЗ,на основание чл.638 ал.3 от КЗ,на С.М.Х. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00лв.

    НП е връчено на нарушителя на 05.01.2021г.и  в законоустановения срок той го е обжалвал пред съда чрез административно-наказващия орган.

    След съставяне на АУАН е образувано ДП №485/2020г.по описа на РУ гр.Нови пазар,водено за престъпление по чл.345 ал.2 във вр.с ал.1 от НК,за това,че Х. е управлявал самоделно,четириколесно АТВ,което не е било регистрирано по надлежния ред..Видно от изготвения протокол за оглед на местопроизшествие от 18.10.2020г.е,че посоченото ПС е индивидуализирано като АТВ „Mersteiier Dmo CARS 26899 „..

    С Постановление на прокурор при ШРП от 18.12.2020г.,ДП е прекратено ,поради несъставомерност на деянието,като прокурорът е приел,че съгласно чл.11 ал.1 от ЗРКЗГТ на регистрация подлежи самоходната техника с мощност на двигателя над 10 киловата ,а от заключението на извършената по делото съдебно-техническа експертиза е видно,че техническите параметри на мотора на горепосоченото возило са твърде скромни /мощността му възлиза едва на 1.8 киловата/.

    

     Актосъставителят П. и свидетеля по АУАН М. бяха разпитани като свидетели по делото и от показанията им се установиха обективираните в акта констатации,а на въпроса на повереника на жалбоподателя дали това превозно средство е имало педали като за велосипед за придвижване с използване на мускулна сила,свидетелите не можаха да отговорят.Твърдят,че за да притежава посоченото возило,водачът следва да притежава свидетелство за управление на МПС,поне категория М и същото да е регистрирано по надлежния ред . 

     При така установеното от фактическа страна,съдът достигна до следните правни изводи:

     Жалбата е подадена в законоустановения срок,от  надлежно легитимирано лице,при наличие на правен интерес и се явява процесуално допустима,а разгледана по същество-основателна,поради следните съображения:

     От доказателствата по делото се установява по несъмнен начин,че на посочените в АУАН и НП дата и място,жалбоподателят С.Х. е управлявал четириколесно пътно превозно средство, с марка и модел -АТВ „Mersteiier Dmo CARS 26899, с монтиран двигател с вътрешно горене.АTV е абривиатура на All Terrain Vehicle „Превозно средство за всякакви терени“.Същото представлява моторно превозно средство по смисъла на пар.6 т.11 от ДР на ЗДвП,а именно,пътно превозно средство,снабдено с двигател за придвижване.Като четириколесно МПС ,“АТВ“ е посочено като превозно средство от категория „L“,подкатегория „L7e- B1“,съобразно разпоредбата на чл.149 ал.1 т.1 от ЗДвП във вр.чл.4 т.2 б“ж“,ii от Регламент /ЕС/ №168/2013г.съгласно чл.150а ал.2 т.5 от ЗДвП,за посочените категория и подкатегория,водачът следва да притежава свидетелство за управление на МПС с категория В1.Според чл.140 ал.1 от ЗДвП,по пътишата ,отворени за обществено ползване ,се допускат само моторни превозни средства и ремаркета,които са регистрирани .Редът за регистрация е определен в Наредба №I-45 /24.03.2000г.за регистриране,отчет ,спиране от движение и пускане в движение,временно отнемане,прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета,теглени от тях ,и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства/.В този смисъл е Решение №260001/11.01.2021г.на ВнАС по в.гр.д.№425/2020г.

     Административно-наказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана за това,че като лице,което не е собственик ,управлява МПС,във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“.

    Нарушената материална норма,посочена от административно-наказващия орган-чл.638 ал.3 от КЗ съдържа препратка към чл.483 ал.1 т.1 от КЗ/в две хипотези/,като конкретния случай не може да бъде подведен под никоя от тях.Това е така,тъй като ,за да възникне задължението за сключване на задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“ за определен правен субект,следва същият да притежава или управлява МПС по пътищата за обществено ползване ,и притежаваното или управляваното от него МПС/в случай,че не е собственика, следва да е регистрирано на територията на Република България и да не е спряно от движение.

    В настоящата хипотеза,управляваното от жалбоподателя ПМС не е било регистрирано на територията на Република България,поради което не съществува възможност водачът му да бъде подведен под административно-наказателна отговорност за нарушаване разпоредбата на чл.638 ал.3 от КЗ,респ.чл.483 ал.1 т.1 от КЗ.

    Предвид гореизложеното,съдът намира,че жалбоподателят не е извършил вмененото му административно нарушение,поради което издаденото срещу него наказателно постановление се явява изцяло незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

    С оглед изхода на делото,на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН,административно-наказващия орган следва да бъде осъден да заплати на жалбоподателя направените по делото разноски в размер на 150.00лв./адвокатско възнаграждение/.

     Водим от гореизложеното,на основание чл.63 ал.1 предл.трето от ЗАНН,съдът

 

                                                  Р      Е     Ш      И    :

 

      ОТМЕНЯ изцяло като незаконосъобразно Наказателно постановление №20-0869-003719/25.11.2020г.,издадено от  В.Е.Г. - Началник сектор ПП при ОДМВР –Шумен.,с което,за извършено на 18.10.2020г.в гр.Нови пазар адм.нарушение по чл. 638 ал.3 от КЗ,на основание чл.638 ал.3 от КЗ,на С.М.Х. с ЕГН:**********,с адрес:г*** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00лв./четиристотин лева/.

     ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР гр.Шумен да заплати на С.М.Х. с ЕГН:**********,с адрес:г*** направените по делото разноски в размер на 150.00лв./сто и петдесет лева-адвокатско възнаграждение/.

    Решението може да бъде обжалвано пред Административен съд –Шумен в 14-дневен срок от съобщаването до страните,че е изготвено.

          

                                                                                    РАЙОНЕН  СЪДИЯ: