Решение по дело №192/2019 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 87
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20195520200192
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш  Е  Н  И  Е    № 87

 

град Раднево,01.10.2019г.

 

 

 

РАДНЕВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично заседание на седемнадесети септември, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

 

         при секретаря Живка Манолова, като разгледа докладваното от  съдията  ВЪЛЧАНОВА АНД №192 по описа на Районен съд Раднево за 2019год., за да се произнесе взема предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН,във връзка с чл.638, ал.5, във вр. ал.3 от КЗ .

         Обжалвано е наказателно постановление №19-0327-000223 от 14.05.2019г. на Началник  РУ Полиция – Р., с което на  К.Г.М. *** е  наложено наказание глоба от 800 лева на основание чл.638, ал.5, във вр. с ал.3 от КЗ- поради управление на автомобил без сключена застраховка гражданска отговорност.

         В съдебно заседание жалбоподателят не се явява.Моли да се отмени издаденото НП относно извършеното нарушение, като твърди, че тъй като управлявал чужд автомобил нямало от къде да знае, че няма застраховка гражданска отговорност.

         Въззиваемата страна – РУ „П” – гр. Р., редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

 

         Съдът, след като подложи на преценка събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 07.05.2019г. в 17.37 часа в град Р. на улица З. до кръстовището  с ул.”М. С.” в посока юг в качеството си на водач на лек автомобил-Т. Авенсис 2.2 Д4Д с рег.№ВххххНК, е управлявал горепосочения автомобил, собственост на „В. МТ” ЕООД, като при проверката се установява, че като ползвател нямал сключен действащ договор ЗЗ „ГО” на автомобилистите, като към момента на проверката автомобилът не бил спрян от движение или бракуван.

Това нарушение било констатирано и бил издаден акт за установяване на това нарушение, като посоченото нарушение било визираното в разпоредбата на  чл.638, ал.3 от КЗ.

По късно в наказателното постановление посоченото нарушение е вече съгласно разпоредбата на чл.638, ал.5 във вр. с ал.3 от КЗ, тъй като са събрани доказателства, че вече е налагано наказание на жалбоподателя за същото нарушение.

Съдът в хода на съдебното следствие изиска процесното наказателно постановление, с което преди настоящото на жалбоподателя е наложено същото наказание  и го прие като доказателство по делото №18-0271-000531 от 23.05.2018г.

За да се установи според съда повторност, не е достатъчно това само да се твърди от наказващия орган- а е следвало да се опише точно с кое наказателно постановление и за какво точно нарушение му е наложено наказание на К.Г.М.. Така формулирано нарушението не дава яснота в какво точно нарушение се обвинява нарушителя и той съответно не може в пълен обем да осъществи правото си на защита. Налице е и още едно допуснато процесуално нарушение - а именно в мотивите на наказателното постановление е посочена като нарушена нормата на чл.638,ал.3 КЗ, а в диспозитива е посочена нормата на чл.638, ал.5 от КЗ, без да е във връзка с ал.3 или с чл.483, ал.1 , т. 1 от КЗ. Съдът намира това противоречие за процесуално нарушение, тъй като единственото средство за квалифициране на нарушението е наказателното постановление, което дори може да прецизира и акта, а при такова изписване не е ясно от къде идва точно повторността.

В този смисъл съдът намира, че повторността твърдяна в наказателното постановление не е доказана и съответно наложената санкция в този размер следва да бъде изменена, ако се приеме, че нарушението, визирано в разпоредбата на чл.638, ал.3 от КЗ е доказано.

Съдът намира, че  нарушението описано по-горе е доказано, още повече, че то е и по съществото си признато от жалбоподателя, който твърди, че не знаел за него. Нормата на чл.638 ал.3 от КЗ не се интересува от знанието на ползвателя на автомобила, като обявява за релевантни фактите само и единствено относно управлението на автомобила и липсата на валидно сключен договор за гражданска отговорност. Поради това съдът счита, че следва да измени  наказателното постановление, като наложи наказание на извършителя само на основание чл.638, ал.3 от КЗ, не и на основание ал.5 и му наложи фиксираната санкция в тази разпоредба- а именно  глоба от 400 лева.

 

         Воден от изложените съображения и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

         ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №19-0327-000223 от 14.05.2019г. на началник РУ Р. И.В. И. към  ОДМВР С. З., с което на  К.Г.М. с ЕГН **********,***, на основание  чл.638, ал.5 от КЗ му е наложено административно наказание: Глоба в размер на 800 лева, като  го изменя както следва:

 Налага на  К.Г.М. с ЕГН **********,***, на основание  чл.638, ал.3 от КЗ му е наложено административно наказание: Глоба в размер на 400 лева.

         Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му до страните пред Административен Съд – С. З. по реда на АПК.

 

 

                                                                   

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: