Решение по дело №2332/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1867
Дата: 31 октомври 2023 г.
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20237180702332
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 септември 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 1867

гр. Пловдив, 31.10.2023г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд – Пловдив, ХХIII състав, в открито съдебно заседание на деветнадесети октомври, две хиляди и двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  НЕДЯЛКО БЕКИРОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                        2. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

при секретаря Румяна Агаларева и с участието на прокурора Калоян Димитров, като разгледа докладваното от съдия Ингилизов к.а.н.д. дело № 2332 по описа за 2023 год. на Административен съд- Пловдив, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63в, ал.1 от ЗАНН във вр. с чл.208- чл.228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „АЛФА КАФЕ ВЕНДИНГ“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, бул. „България“ № 99, ет. 2, ап. 4, представлявано от управителя Г. А. П.чрез адв. Б., против Решение №1238 от 12.07.2023г. по н.ах.д. дело № 20225330202523 по описа на Районен съд- Пловдив за 2023г., с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 691026-F686043 от 13.02.2023г., с което на касатора, е наложена имуществена санкция в размер на 500,00 лева за извършено нарушение по чл.92, ал.2, във връзка с чл.92, ал.1 и е осъществен съставът на чл.261, ал.1, пр.2 от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО).

В касационната жалба и в представено по делото писмено становище от адв. Б. се излагат аргументи за отмяна решението на районния съд, като се сочи, че неправилно е прието в оспорваното решение, че процесното деяние не съставлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, както и че е налице изтекъл давностен срок за образуване на административно-наказателно производство, съгласно чл.34 от ЗААН. Иска се отмяна на решението на районния съд и отмяна на НП. Претендират се направените по делото разноски.

Ответната страна, чрез редовно упълномощен процесуален представител - юриск. А. в писмена молба, сочи оспорваното решение за правилно и законосъобразно и претендира присъждане на разноски, съгласно представен списък – л. 25.

Прокурорът излага становище за неоснователност  на касационната жалба, като сочи, че оспорваното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да се остави в сила.

Пловдивски административен съд, като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в срок, допустима е,  разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районен съд Пловдив е посочил в решението си следната фактическа обстановка:

При извършена на 01.11.2022г. проверка в ТД на НАП е установено, че „АЛФА КАФЕ ВЕНДИНГ“ ЕООД, ЕИК *********, като данъчно-задължено лице по смисъла на чл.2, ал.1 от ЗКПО не подало в ТД на НАП – Пловдив годишна данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО за финансовата 2021г. в законоустановения срок до 30.06.2022г. включително. Констатирано е, че дружеството е извършвало дейност през финансовата 2021 г., като е отчело финансов резултат – счетоводна загуба в размер на 871,46 лв. и не попада в изключенията на чл. 92, ал. 4 от ЗКПО. Декларацията е подадена в ТД на НАП - Пловдив на 15.08.2022 г. За така констатираното инспектор по приходите е съставил срещу „АЛФА КАФЕ ВЕНДИНГ“ ЕООД, ЕИК ********* АУАН № F686043/22.11.2022г., за извършено нарушение на чл.92, ал. 4 от ЗКПО. Въз основа на съставения АУАН било издадено и атакуваното наказателно постановление.

Районният съд е приел за доказано, че жалбоподателят е осъществил нарушението, за което е бил санкциониран. В мотивите на решението му са изложени подробни мотиви защо се счита, че не са налице съществени процесуални нарушения, както и защо се приема че случаят не е маловажен. Изложени са и аргументи защо наложеното наказания се счита съответно на тежестта на нарушението и се явява правилно и законосъобразно определено.

Наведените в касационната жалба мотиви за отмяна на решението на РС Пловдив са неоснователни.

Не може да се сподели довода на касатора, че процесното деяние представлява маловажен случай, по следните съображения:

Съобразно трайна установената съдебна практика,  преди влизане в сила на § 1, т. 4 от ЗИДЗАНН (ДВ, бр. 109 от 2020 г.), като маловажен случай на административно нарушение се приема това административно нарушение, което с оглед липсата на вредни последици или незначителността му и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид (арг. чл. 93, т. 9 НК във връзка с чл. 11 ЗАНН). Съгласно ТР № 1/ 2007 г. на ОСНК на ВКС преценката на административно-наказващия орган за маловажност на случая по смисъла на чл. 28 от ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. За органа съществува императивното задължение винаги преди да издаде наказателно постановление да извърши преценка по чл. 28 от ЗАНН и ако са налице условията за това – да го приложи, а за съда, осъществяващ контрол за законосъобразност на издаденото вече наказателно постановление – задължението да извърши преценка и на това основание като част от цялостната проверка за законосъобразност, като при констатиране на маловажно нарушение следва да отмени постановлението дори само на това основание. В този смисъл видът и характерът на защитените обществени отношения не може да бъде самостоятелно основание за изключване приложимостта на института на „маловажния случай“, осен ако това не е предвидено изрично в съответната санкционна норма. За да се прецени степента на обществена опасност на нарушението, е необходимо да се обсъдят всички обстоятелства, свързани с обективното отрицателно въздействие, което деянието е оказало или може да окаже спрямо обекта на посегателство. За нуждите на тази преценка следва да бъдат претеглени всички смекчаващи и отегчаващи обстоятелства, с оглед отличаването на конкретното деяние от типичните нарушения от същия вид.

Според настоящата касационна инстанция, районният съд е извършил такава проверка при правилна преценка на събраните по делото доказателства. В случая административното нарушение е извършено посредством бездействие като настъпването на вредоносни последици не е елемент от фактическия му състав, а доколкото санкцията е предвидена за юридическо лице, то отговорността се явява обективна. Безспорно е също наличието на законосъобразно установеното от обективна и субективна страна административно нарушение.

Настоящият касационен състав намира за неоснователно и възражението на касатора, изразено в становище на л.26 във връзка с прилагането в случая на чл.34, ал.1, изр.2, пр.1 от ЗАНН. Според посочената разпоредба не се образува административно-наказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя. В случая нарушението е открито при извършена проверка на 01.11.2022г., а АУАН е съставен на 22.11.2022г., именно в срока, разписан в така посочената разпоредба на ЗАНН. Не са състоятелни доводите на касатора, досежно възможността контролният орган, с оглед налични при него данни за задължените лица, да състави веднага след изтичане на срока по чл.92, ал.2 от ЗКПО АУАН за извършеното нарушение и като го е направил по-късно, както в настоящия случай, да се приеме, че не спазени административнопроизводствените правила. Районния съд, макар и да не е развил подробни мотиви в решението си, правилно е приел, че не са налице съществени нарушения при съставяне на АУАН. Към датата на издаване на същия не е изтекъл преклузивния тримесечен срок за ангажиране на административно-наказателна отговорност на жалбоподателя. АНО така и решаващият съд са се позовали на датата 01.11.2022 г., когато е извършена проверката от контролните органи. Именно това е датата на откриване на нарушителя и срока по чл. 34, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН започва да тече именно от този момент. Съгласно цитираната разпоредба административно-наказателно производство не се образува, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. Това е сторено на 22.11.2022г. Следователно този срок е спазен и неоснователно касационният жалбоподател е навел доводи в обратния смисъл.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Произнесъл се е подробно и мотивирано по всички възражения.

Предвид изложеното дотук, съдът счита че изложените в касационната жалба аргументи са неоснователни и решението на Районен съд - Пловдив ще следва да бъде оставено в сила.

Предвид изхода на делото на ответника следва да се присъдят сторените съдебни разноски за юрисконсултска защита, съгласно представения по делото списък с разноски. По реда на чл.63, ал. 3 от ЗАНН във вр. чл.78, ал.8 от Гражданския процесуален кодексчл. 37 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ, настоящият състав определя юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 (осемдесет) лева.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК, Административен съд Пловдив

Р Е Ш И :

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1238 от 12.07.2023г. по н.ах.д. дело № 20225330202523 по описа на Районен съд Пловдив за 2023г.

         ОСЪЖДА „АЛФА КАФЕ ВЕНДИНГ“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.Пловдив, бул. „България“ № 99, ет. 2, ап. 4, представлявано от управителя Г.А. П.да заплати на Националната агенция за приходите сумата в размер на 80 /осемдесет/ лева, представляваща сторените по делото разноски за осъществена юрисконсултска защита.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :......................................

 

ЧЛЕНОВЕ :         1........................................

                                                                           2........................................