Решение по дело №1053/2018 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 360
Дата: 16 октомври 2018 г. (в сила от 6 ноември 2018 г.)
Съдия: Маргарита Пламенова Алексиева
Дело: 20181510201053
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

16.10.2018

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                Година                                              Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО II

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

11.10.

 

2018

 
 


на                                                                                                           Година

Маргарита Алексиева

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Светлана Стефанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

            АН

 

1053

 

2018

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                  год.

           

            Производството е по реда на чл. 59  и сл. от ЗАНН.

М.К.Т., ЕГН ********** *** е обжалвал Наказателно постановление № 18-5310-001005 от 29.06.2018 г.,  издадено от Началник група ,,КПДГПА“ при ОДМВР гр. Кюстендил, с което му е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лева на основание чл. 179, ал.2, предл. 1 от  ЗДвП, за нарушение по чл.20, ал. 2 от ЗДвП.

Жалбоподателят навежда доводи за неправилност и незаконосъобразност на наказателното постановление и моли за неговата отмяна.

Въззиваемата страна, не изразява становище по жалбата.

Съдът, като взе предвид  събраните по делото доказателства, преценени по отделно и в съвкупност, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

На 11.06.2018 г. около 17:05 ч. на ПП1 Е-79 км 336+100 в посока гр. Дупница М.Т. управлявал собствения си мотоциклет ,,Априлия Туоно В4 1100 Фактори“ с рег. № КН1604В, като движейки се с несъобразена скорост и изскочило безстопанствено животно /куче/ на пътното платно, губи контрол над управлявания от него мотоциклет и пада на пътното платно, вследствие на което настъпва ПТП с материални щети по мотоциклета. След преглед във ФСМП гр. Дупница и обработка н охлузните рани по тялото, същият е настанен за лечение в хирургично отделение. Водачът е изпробван за употреба на алкохол с техническо средство ,,Алкотест дрегер 7510“ – пробата е отрицателна.

На водача е съставен АУАН № 1005/11.06.2018 г. от А.С. – мл. автоконтрольор в присъствието на свидетеля К.К.. В акта е посочено, че водачът е нарушил чл. 20, ал. 1 от ЗДвП, същият е предявен на водача, който не е направил възражения по акта. Въз основа на така съставения акт е издадено обжалваното наказателно постановление, с което за направените в акта констатации и на основание чл. 53 ЗАНН, чл. 179, ал. 2, предл. 1 от ЗДвП, на Т. е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева за нарушение по чл.20, ал. 2 от ЗДвП.

От показанията на свидетелите С. – актосъставител и К.К. се установява, че посетили мястото на произшествието по подаден сигнал от оперативния дежурен, като на място водачът им обяснил, че от храстите внезапно изскочило куче и за да не го блъсне предприел маневра вследствие, на която настъпило ПТП. 

Съгласно така приетата фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е основателна.

При съставянето на АУАН е допуснато съществено процесуално нарушение на разпоредбата на 40, ал. 3 от ЗАНН, тъй като при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяване на нарушението, или при невъзможност акта да се състави в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на други двама свидетели, като това изрично се отбелязва в него. В конкретния случай АУАН е съставен в присъствието само на един свидетел /полицейски служител/, който е присъствал само при съставяне на акта. Не са разпитани свидетели очевидци, не са снети писмени обяснения, изобщо не е отбелязано има ли такива или не, доколкото актосъставителя и свидетеля по акта отишли по повод сигнал. Това нарушение е съществено процесуално, водещо до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и опорочава процедурата по издаването на НП и водещо до неговата отмяна /виж ППВС № 10/1973 г./. Поради тази причина АУАН не може да се ползва с доказателствената сила предвидена в чл. 189, ал. 2 от ЗДП.

Обжалваното наказателно постановление /НП/ е незаконосъобразно и следва да се отмени на процесуално основание, без да се разглеждат въпросите по същество, тъй като при издаването му са допуснати на съществени нарушения на процесуалните правила, визирани в чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН. В разрез с цитираната разпоредба, НП не съдържа описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението. С обжалваното НП на жалбоподателя е вменено извършването на нарушение по чл. 20, ал.2 от ЗДП. Фактическия състав на посочената за нарушена норма задължава водачите на ППС при избиране скоростта на движение да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие, както и да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението.

В случая, както в атакуваното НП, така и в АУАН въз основа на който същото е издадено, изобщо не е отразено какви са били конкретните обстоятелства, при които жалбоподателят е управлявал автомобила, за да направи извод дали избраната от него скорост на движение е била съобразена с тях и дали настъпването на ПТП се дължи на движението му с несъобразена скорост. Поради това, тъй като в разрез с изискванията на чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН, НП не съдържа описание на съставомерни обстоятелства на нарушението, а изложените в него обстоятелства създават неяснота относно твърдяното деяние, е налице процесуално основание за неговата отмяна, защото е нарушено правото на наказаното лице да разбере за какво е ангажирана отговорността му.

С оглед горните съображения, съдът намира, че НП е незаконосъобразно и издадено при нарушаване на съществени процесуални правила, поради което следва да бъде отменено.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът                                                

Р   Е   Ш   И  :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-5310-001005 от 29.06.2018 г.,  издадено от Началник група ,,КПДГПА“ при ОДМВР гр. Кюстендил, с което на М.К.Т., ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ,,глоба“ в размер на 200.00 лева на основание чл. 179, ал.2, предл. 1 от  ЗДвП, за нарушение по чл.20, ал. 2 от ЗДвП, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилския административен съд, по реда на глава ХІІ АПК, в 14-дневен срок, считано от датата на получаване на съобщението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: