Определение по дело №933/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1341
Дата: 2 октомври 2023 г.
Съдия: Ева Димитрова Пелова
Дело: 20237150700933
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№1341/2.10.2023г.

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - гр. ПАЗАРДЖИК, XIII-ти състав, в закрито съдебно заседание, в състав:

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВА ПЕЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Пелова адм.дело № 933 по описа на съда за 2023г., за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.122 от ЗИНЗС и чл. 276 и сл. от ЗИНЗС.

              Образувано е по жалба на Н.Н. Азис, срещу Заповед / без посочен номер /, издадена от началника на Затвора-гр. Пазарджик, алтернативно се обжалват незаконосъобразни без/действия на длъжностни лица НОС при Затвора – гр. Пазарджик по смисъла на чл. 276  и сл. от ЗИНЗС.       В жалбата е направено искане  за освобождаване от внасянето на  държавни такси и назначаване на служебен защитник. Прилага собственоръчно изготвена и подписана декларация по чл. 83, ал. 2 от Гражданскопроцесуалния кодекс (ГПК), във връзка с чл. 23, ал. 4 от Закона за правната помощ ЗПП), от които се установява, че не разполага с достатъчно средства за заплащане на държавна такса.

              На основание чл. 83, ал. 2 от ГПК, приложим на основание чл. 144 от АПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид: 1. доходи на лицето и на неговото семейство; 2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; 3. семейното положение; 4. здравословното състояние; 5. трудовата заетост; 6. възрастта и 7. други констатирани обстоятелства. Налице са кумулативно предвидените в законовите разпоредби предпоставки за освобождаване от заплащане на държавна такса по делото. Целта на освобождаването от такси и разноски по производството по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК е да се осигури достъп до правосъдие за защита на засегнати материални права и/или интереси на лица, чието имуществено състояние не позволява поемането (изцяло или частично) на разходите за съдебното производство. Ето защо, съдът намира, че за лишения от свобода са налице кумулативно изискващите се обстоятелства, които да дават основание да се приеме, че искането на жалбоподателя  за освобождаване от заплащането на държавни такси по делото, до окончателното му приключване  е основателно и следва да бъде уважено.

              По отношение на искането на Н. А. за назначаване на особен представител съдът приема следното:

              Според чл.23 от ЗПП, системата за правна помощ по чл. 21, т. 3 от същия закон (процесуално представителство) обхваща случаите, при които по силата на закон задължително се предвижда адвокатска защита или представителство, както и случаите, когато страната по гражданско или административно дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това. За да бъде предоставена правна помощ, е необходимо, освен страната (жалбоподател/ищец) да желае това и да не разполага с финансови средства да ангажира адвокат, интересите на правосъдието да изискват осъществяване на процесуално представителство, посредством адвокат. Определените от закона три предпоставки са в кумулативна връзка и за конкретния случай последното изискване не е изпълнено. В случая не е налице третата кумулативна предпоставка на посочената разпоредба, а именно - интересите на правосъдието да изискват предоставяне на правна помощ по чл. 21, т. 3 от ЗПП - за процесуално представителство. Това е така, тъй като е налице служебно начало в производството по делото.
Като се направи необходимото разграничение със случаите на задължително участие на защитник, следва да се посочи, че интересите на правосъдието изискват участие на защитник - адвокат, в случаите когато предмета на спора и свързаните с него процесуални действия, са от естество което може да затрудни защитата на страната или правилното разглеждане на делото, а настоящият случай не е такъв. В конкретната хипотеза характерът на съдебноадминистративното производство е такова, че по закон то не предвижда задължителна адвокатска защита и интересите на правосъдието не налагат назначаването на процесуален представител, поради което искането на Н. Азис в тази връзка следва да бъде отклонено.

              Съдът намира, че съдебното производство, образувано по реда на чл.122 от ЗИНЗС, насочено срещу Заповед, без посочен номер и дата на издаване следва да бъде прекратено, на основание чл. 159, т.1 от АПК, доколкото видно от представената от началника на Затвора  - гр. Пазарджик административна преписка, такъв индивидуален административен акт, при извършването на проверка по докладна записка № ИВ1-2673/20.09.2023г. не е издаван. По делото не са налице данни за издаването на Заповед по реда на чл.122, ал.2 от ЗИНЗС,  която да подлежи на съдебен контрол, съгласно разпоредбата на чл. 122, ал.3 от ЗИНЗС, следователно производството, образувано по горецитирания законов текст се явява без предмет, и като такова следва да бъде прекратено, на основание чл. 159,  т.1 от АПК, поради липсата на една от абсолютните процесуални предпоставки за допустимост на съдебно-административното производство, а именно наличието на подлежащ на оспорване акт, поради което жалбата в тази част следва да бъде оставена без разглеждане, съответно производството, образувано по реда на чл.122 от ЗИНЗС да се прекрати.

              Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

1.ОСВОБОЖДАВА Н.Н. Азис от задължението за заплащане на държавни такси по адм.дело № 933/2023 г. по описа на  Административен съд – гр. Пазарджик, до окончателното му приключване.

2.ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Н.Н. Азис за предоставяне на правна помощ.

3.ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Н.Н. Азис срещу Заповед / без посочен номер /, издадена от началника на Затвора-гр. Пазарджик, по докладна записка № ИВ1-2673/20.09.2023г. и ПРЕКРАТЯВА съдебното производство в тази му част, образувано по реда на чл.122 от ЗИНЗС.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО по пункт 2-ри и 3-ти подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на  Административен съд – гр. Пазарджик, в 7-мо дневен срок от съобщаването му на страните.

СЛЕД ВЛИЗАНЕ на настоящото определение в сила, делото да се докладва за продължаване на производството по чл. 276  и сл. от ЗИНЗС.

ПРЕПИСИ да се връчат на страните.             

 

       

 

СЪДИЯ:    /п/