Определение по дело №472/2022 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 52
Дата: 30 януари 2023 г.
Съдия: Ивайло Емилов Иванов
Дело: 20227160700472
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 декември 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 52

 

Гр. Перник, 30.01.2023 година.

 

Административен съд – Перник, в закрито заседание на тридесети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

        Съдия: Ивайло Иванов

 

като разгледа докладвано от съдия Ивайло Иванов административно дело № 472 по описа за 2022 година на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 157, ал. 2 – ал. 4 от Данъчно – осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/.

Образувано е по искане за спиране изпълнението на Ревизионен акт № Р-22001421004954-091-001 от 27.03.2022 година, издаден от И.М.Р. и И.В.М.-Н., потвърден частично с Решение № 1911 от 06.12.2022 година на Е.С.П.– директор на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“ при централно управление на Националната агенция за приходи София от „***“ ЕАД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Радомир, ***, с адрес за кореспонденция: гр. Перник, ул. „***“ № 1, ***, ет. ***, представлявано от изпълнителния директор П.Е.Б..

Ответникът по молбата – Директорът на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“ София не представя възражение по направеното искане за спиране.

Настоящият съдебен състав на Административен съд – Перник, след като прецени доказателствата по делото и изложените съображения, намира искането за неоснователно поради следните съображения:

Разпоредбата на чл. 157, ал. 1 ДОПК предвижда, че обжалването на ревизионния акт /РА/ пред съда не спира неговото изпълнение. Съгласно разпоредбата на ал. 2 на посочената правна норма, изпълнението може да бъде спряно от административния съд по искане на жалбоподателя за частта от РА, която се обжалва. Според чл. 157, ал. 3 ДОПК се изисква към искането да бъдат приложени доказателства за направено обезпечение в размер на главницата и лихвите, а когато не е наложено обезпечение, искането трябва да съдържа предложение за обезпечение в същия размер, като в случая намират приложение разпоредбите на чл. 153, ал. 3 – ал. 5 ДОПК. Нормата на чл. 153, ал. 4, във връзка ал. 3 от ДОПК предвижда, че следва да е представено обезпечение в пари, безусловна и неотменяема банкова гаранция или държавни ценни книжа в размера на главницата и лихвите към датата на искането, като алтернативно в ал. 4 е предвидена възможност да бъде предложено друго обезпечение, във връзка с което публичният изпълнител по разпореждане на съда в определен срок да наложи обезпечителни мерки върху предложеното за обезпечение имущество.

Законът не регламентира критериите, по които следва да се извърши преценката дали предложението е подходящо, но най – общо тя следва да се съсредоточи по въпроса, дали направеното, съответно предложеното обезпечение гарантира в максимална степен правото на държавата да получи удовлетворение на вземането, установено с ревизионния акт, а именно дали длъжникът е единствен собственик, има ли привилегировани кредитори, дали върху активите има наложени ипотеки или особени залози, има ли други наложени възбрани върху същите имоти в полза на други кредитори или за обезпечаване на задължения по други подлежащи на изпълнение актове, както и налице ли са факти и обстоятелства, които биха направили трудно събирането на установените задължения, така че да не бъде защитен в максимална степен интереса на държавата. При тази преценка административният съд се ръководи от принципа на съразмерност на наложените обезпечителни мерки с обжалваното данъчно задължение по РА, както и от принципа за бързо и ефективно евентуално принудително събиране на публичните вземания.

Безспорно, към подаденото искане за спиране на изпълнението на ДРА, няма приложени доказателства за направено обезпечение, нито се съдържа предложение за обезпечение. В случая доказателства за направено обезпечение в пари, безусловна и неотменяема банкова гаранция или държавни ценни книжа в размера на главницата и лихвите към датата на искането или предложения за друго обезпечение не са представени и не са направени от жалбоподателя.

Доводите на дружеството – жалбоподател изложени в искането са относими към законосъобразността на РА, но не сочат обстоятелства по   чл. 153 от ДОПК.

Предварителното изпълнение на РА е законодателно уредено с изрични правни норми от ДОПК, а видно от изложеното по – горе, изчерпателно в кодекса са уредени и реда и предпоставките, при които административният орган или съдът могат да спрат изпълнението на РА.

Ито защо искането е неоснователно, тъй като не е предложено обезпечение в размер на задълженията по обжалваната част от РА и съответно не са спазени изискванията на приложимата уредба, както и не са осъществени предпоставките по чл. 157, ал. 3 от ДОПК за обезпечаване на оспорването на РА чрез спирането на изпълнението му от съда.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 157, ал. 4 от ДОПК, настоящия съдебен състав на Административен съд – Перник

 

О П Р Е Д ЕЛ И :

 

ОТХВЪРЛЯ искането на „***“ ЕАД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. Радомир, ***, с адрес за кореспонденция: гр. Перник, ул. „***“ № 1, ***, ет. ***, представлявано от изпълнителния директор П.Е.Б. за спиране на изпълнението на Ревизионен акт № Р-22001421004954-091-001 от 27.03.2022 година, издаден от И.М.Р. и И.В.М.-Н., потвърден частично с Решение № 1911 от 06.12.2022 година на Е.С.П.– директор на дирекция „Обжалване и данъчно – осигурителна практика“ при централно управление на Националната агенция за приходи София, като неоснователно.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България, подадена чрез Административен съд Перник, в 7-дневен срок от връчването му.

 

 

Съдия:/п/