Решение по дело №1431/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1902
Дата: 25 октомври 2019 г.
Съдия: Татяна Костадинова Костадинова
Дело: 20191100901431
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

Гр. София, 25.10.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 20 състав, в заседание при закрити врати на единадесети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                                             СЪДИЯ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА

                                                                                 

при секретаря М. Симеонова разгледа т.д. № 1431 по описа за 2019 г.

 

Производството е по реда на чл. 625 и сл. ТЗ.

Молителят А.2.Б. ЕООД твърди, че е кредитор на К. ЕООД с изискуеми парични вземания, произтичащи от търговска сделка (договор за продажба на горива), в размер на 15 507,44 лв. Поддържа, че ответникът – въпреки че признал дълга – не го е погасил и това се дължи на влошеното му финансово състояние. Ето защо моли съда да постанови решение за обявяване на неплатежоспособността на ответника, евентуално – свръхзадължеността му, и за откриване на производство по несъстоятелност. Не претендира разноски.

Ответникът К. ЕООД не взема становище по молбата.  

 

Съдът, като прецени събраните доказателства, намира от фактическа и правна страна следното:

 

Относно активната легитимация на молителя:

Кредиторовото качество на молителя се установява от представените писмени доказателства – на 19.08.2018 г. между страните е сключен писмен договор за продажба на горива чрез карта, по силата на който ответникът е следвало да заплаща продажна цена за зареденото чрез предоставените карти гориво. За извършените отделни продажби молителят е издал фактури, като в периода на фактуриране 30.11.2018 г. – 28.02.2019 г. общата стойност на дължимите суми възлиза на 15 507,44 лв. От съдържанието на неоспорената електронна кореспонденция е видно, че ответникът е признал задължението си както по основание, така и по размер, като е заявил готовност за неговото погасяване. В настоящото производство обаче погасяване не се доказа.

Ето защо съдът приема, че молителят е кредитор на длъжника с вземания по чл. 608, ал. 1, т. 1 ТЗ (възникнали от субективна търговска сделка) и е активно легитимиран да иска откриване на производство по несъстоятелност спрямо него.

 

Относно неплатежоспособността:

Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо задължение от вида, определен в разпоредбата на чл. 608 ТЗ. Това състояние трябва да не е временно (арг.чл. 631 ТЗ) и именно то да е в причинна връзка с неизпълнението. Т.е. липсата на изпълнение сама по себе си не сочи на състояние на неплатежоспособност – то е налице, само ако неизпълнението се дължи на влошеното финансово състояние на длъжника.

Съгласно презумпцията на чл. 608, ал. 3 ТЗ, неплатежоспособността се предполага, когато търговецът е спрял плащанията на задължения от посочения в чл. 608 ТЗ вид. Предпоставките за прилагане на тази презумпция в настоящия случай са налице – съществуват непогасени изискуеми задължения по търговска сделка (към молителя), а от изисканите от НАП данни е видно, че длъжникът не е погасил и изискуемите си публични задължения, за което е образувано изпълнително производство (л. 105).

Ответникът не проведе обратно доказване за оборване на презумпцията. Напротив, влошеното финансово състояние се потвърждава от заключението на изслушаната съдебно-икономическа експертиза (СИЕ). Вещото лице Д. е констатирало нередовност при съставяне на годишните финансови отчети (ГФО) за 2017 г. и 2018 г. – не е спазен принципът на текущото начисляване, съпоставимост на приходи и разходи и запазване на счетоводната политика. Ето защо експертът е направил корекция на обявените в ГФО стойности – добавил е непокрита загуба от преходен период, което се отразявана стойността на собствения капитал и на балансовото число. След корекцията вещото лице е определило коефициента на обща ликвидност на дружеството като показател за съотношението между краткосрочните задължения и бързоликвидните активи (т.е. показател на платежоспособността). За целия изследван период 2015 г. – 2018 г. коригираният коефициент е много под референтната стойност (1). Това означава, че ответното дружество не е в състояние да погасява текущите си задължения и това се дължи на влошено финансово състояние. То има траен характер, тъй като продължава в дълъг период от време и няма данни за обратна тенденция.

Поради изложеното съдът приема, че е налице неплатежоспособност и молбата за откриване на производство по несъстоятелност на това основание следва да бъде уважена. Състоянието на свръхзадълженост е ирелевантно, доколкото е въведено като евентуално основание на молбата по чл. 625 ТЗ.

 

Относно началната дата на неплатежоспособността:

С аргумент от чл. 608, ал. 1 ТЗ следва да се приеме, че началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е бил в състояние да изпълни изискуемо парично вземане от посочения вид. Доколкото самото неизпълнение не е достатъчно за този извод, то за определяне на началната дата съдът следва да издири този времеви момент, в който едновременно са налице и двата елемента на неплатежоспособността – наличие на непогасено изискуемо задължение по чл. 608, ал. 1 ТЗ и финансова невъзможност за погасяването му, която има траен характер.

В заключението на СИЕ е посочено, че падежът на най-старото непогасено задължение е 14.06.2018 г. (л. 122) – това е непогасено задължение за ДДС към НАП. Към молителя най-старото непогасено задължение е с падеж от 17.12.2018 г. Тъй като коефициентите за обща ликвидност са под референтните стойности както към 31.12.2017 г., така и към 31.12.2018 г., то двата елемента на неплатежоспособността съвпадат към падежа на най-старото непогасено задължение, а именно към 14.06.2018 г. Ето защо тази дата следва да бъде определена за начална.

 

По приложението на чл. 632, ал. 1 ТЗ:

От представените от НАП писмени доказателства се установява, че по отношение на дружеството са предприети мерки за обезпечаване на публично-правни вземания чрез налагане на запор върху вземанията на длъжника от търговски банки. Липсват доказателства за наличие на парични средства, необхванати от така наложения запор, нещо повече - установената банкова наличност нулева. Същевременно няма данни за реално съществуваща касова наличност.

На следващо място, с аргумент от чл. 639б, ал. 4 ТЗ на този етап от производството „налично имущество“ по смисъла на чл. 629б, ал. 1 ТЗ са само наличните парични средства (в каса или по банкова сметка), ***, подлежащи на осребряване, доколкото възможността за предварително осребряване е ограничена с предварителното съгласие на събранието на кредиторите, т.е. предполага производството да е във фаза, в която такъв орган на несъстоятелността вече може да бъде сфомиран (т.е. в хода на вече открито производтство).

Поради изложеното съдът намира, че не са налице достатъчно налични средства по смисъла на чл. 629б ТЗ. В указания с определение от 11.10.2019 г. срок не е внесена определената сума за покриване на началните разноски. Поради това съдът следва да приложи разпоредбата на чл. 632, ал. 1 ТЗ.

 

Така мотивиран и на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ, съдът

 

Р   Е   Ш   И

ОБЯВЯВА неплатежоспособността на К. ЕООД, ЕИК ********.

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността 14.06.2018 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на К. ЕООД, ЕИК ********.   

ПОСТАНОВЯВА прекратяване на дейността на предприятието на К. ЕООД, ЕИК ********.   

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ К. ЕООД, ЕИК ********.

СПИРА производството по т.д. № 1431/2019 г. по описа на СГС, ТО, 20 състав.

УКАЗВА на кредиторите, че в случай, че в едногодишен срок от вписване на решението производството не бъде възобновено при условията на чл. 632, ал. 2 ТЗ, същото ще бъде прекратено и ще се постанови заличаване на длъжника.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър на основание чл. 622 ТЗ.

      

 

СЪДИЯ: