Решение по дело №191/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 281
Дата: 11 март 2020 г. (в сила от 27 август 2020 г.)
Съдия: Александър Симеонов Станчев
Дело: 20204520200191
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  №281

 

гр.Русе,11.03.2020г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският  Районен съд, единадесети наказателен състав, в публично заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

Председател : Александър Станчев

 

при секретаря Юлия Острева и в присъствието на  прокурора ……………………

като разгледа  докладваното от председателя АН Дело № 191/2020г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 19-1085-001883/25.07.2019г., издадено от Началник Сектор „ПП“ към ОДМВР-гр.Русе, против Р.Л.Ц., с ЕГН-**********, за нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200 лв., на основание чл.178д от ЗДвП.

Срещу постановлението е подадена жалба от Р.Л.Ц.. Жалбата е подадена в законоустановеният срок и в нея се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и следва да се отмени от съда.

Жалбоподателят редовно призован, не се явява.

Ответникът по жалбата - административнонаказващият орган, редовно призовани, не изпращат представител.

Районна прокуратура-гр.Русе, редовно призовани, не изпращат представител.

Съдът, след като разгледа жалбата, изложените в нея доводи и като се запозна с материалите по делото, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 20.05.2019г., П. П. и Д.Г. били назначени заедно наряд /двамата пол. служители към ОДМВР - Русе/, като посетили ул.“Страхил Воевода“ в гр.Русе. Там установили, че в района на тази улица имало поставен знак, че се намирали паркоместа предназначени за ползване от лица с трайни увреждания са за паркиране на МПС. Установили също, че в района на знака има няколко паркирани автомобила /един от които модел „Алфа Ромео“, с рег.№...., собственост на жалбоподателя/, поради което и първоначално съставили Фиш сер. Н №414389/20.05.2019г. на жалбоподателя за извършено нарушение по чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП, който бил обжалван и анулиран, а в последствие бил издаден АУАН с бл.№243858/11.06.2019г. за същото нарушение, в който жалбоподателя също възразил. В последствие и въз основа на АУАН било издадено и обжалваното НП.  

Описаната фактическа обстановка съдът прие за установена, въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства.

При така очертаната фактическа обстановка се налагат следните правни изводи:

Жалбата е основателна.

Съдът приема, че актът за установяване на административното нарушение и НП не са съставени, съгласно изискванията на чл.52, ал.4 от ЗАНН, което от своя страна е довело до недоказаност по несъмнен начин нарушението да е извършено виновно /умишлено/ от жалбоподателя съгласно чл.6 от ЗАНН.

Нарушен е материалния закон от страна на адм. орган, който е обозначил паркомястото/та, които са били предназначени за лица с трайни увреждания управляващи/ползващи МПС, поради следното :

От приложения снимков материал от АНО е видно, че на пътния знак Д 21 „Инвалид“ не са посочени с допълнителна табела колко
места са предназначени за паркиране от хора с трайни увреждания, нито
знакът указва къде се намират местата, определени за паркиране на ППС,
обслужващи инвалиди съгласно чл.55, ал.10 от ППЗДвП. Видно е също, че маркировка, обозначаваща място /или места/, които евентуално са предназначени за паркиране от
хора с трайни увреждания (маркировка за инвалиди) липсва там, където
е бил паркиран автомобил Алфа Ромео ДК№ .....

Съгласно чл.22 от Наредба № 4/2009 г. за проектиране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда за населението, включително за хората с увреждания се указва следното: местата за паркиране на автомобили на хора с увреждания се обозначават с пътен знак Д21 „Инвалид“ в съответствие с Наредба № 18 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци, и с пътна маркировка с международния символ за достъпност (светло синя маркировка със знак за инвалидна количка). След като не са изпълнени законовите разпоредби от органа отговарящ за законосъобразното обозначение на местата за паркиране на МПС управлявани от хора с трайни увреждания, то не може адм. отговорност да се понесе от гражданите, за които е неясно къде точно се намират /и колко на брой са/ евентуалните паркоместа предназначени за хора с увреждания.  

Допуснатите нарушения по чл.54, ал.2, във вр. с чл.6 от ЗАНН, са от категорията на съществените в конкретния случай, водещи до недоказаност във въззивното производство от АНО, нарушението да е извършено от жалбоподателя виновно /умишлено/ от субективна страна, поради което и НП следва да се отмени като незаконосъобразно. 

По горепосочените мотиви и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1085-001883/25.07.2019г., издадено от Началник Сектор „ПП“ към ОДМВР-гр.Русе, против Р.Л.Ц., с ЕГН-**********, с което за нарушение на чл.98, ал.2, т.4 от ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 200 лв., на основание чл.178д от ЗДвП.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – Русе, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

               Районен съдия :