Решение по дело №813/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 260142
Дата: 1 септември 2020 г. (в сила от 23 ноември 2020 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20204110200813
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 01.09.2020 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 813 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на П.Х.Д. ***, който не е съгласен с Наказателно постановление № 20-1275-000536 от 13.04.2020 г. на Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР - гр. Велико Търново, с което за нарушения на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, са му наложени административни наказания "Глоба" в размер на 20,00 лева за първото нарушение, а за второто нарушение - "Глоба" в размер на 100,00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 3 месеца. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно, постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила и на материалния закон, като същото не отговаря на действителното фактическо положение. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез защитника адв. Н.К. от ВТАК, поддържа жалбата по подробно изложени съображения.

Административнонаказващият орган - редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по делото.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

На 01.04.2020 г. на жалбоподателя П.Д. е бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 512, бл. № 0283034, за това, че на 31.03.2020 г., около 15,00 часа, в гр. Велико Търново, на ул. "***, пред ***, управлявал собствения си лек автомобил "***", рег. № ***, черен на цвят, като при движение назад не се убедил, че пътят зад него е свободен и блъснал със задна лява част в задна дясна част паркираният лек автомобил „***”, рег. № ***, реализирайки ПТП с материални щети по двата автомобила, като след настъпване на ПТП Д. не изпълнил задължението да остане на място и да уведоми компетентните органи, а вместо това напуснал мястото на местопроизшествието. След установяването му от екип на РУ – Горна Оряховица, същият отказал се върне на място, а АУАН е съставен на 01.04.2020 г. в сградата на Сектор „ПП” – Велико Търново, в негово присъствие, като той се е самопосочил като водач в декларация по чл. 188 от ЗДвП - административни нарушения по чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Процесният АУАН е подписан и връчен на жалбоподателя на 01.04.2020 г., със следните възражения: "Не съм напуснал, а просто не усетих удара, защото е много лек. Не се завърнах, защото вече бях изпил една ракия вкъщи". Допълнителни възражения не са постъпили в тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

На 13.04.2020 г., въз основа на съставения АУАН, срещу жалбоподателя е издадено и обжалваното Наказателно постановление № 20-1275-000536 на Началник Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР - гр. Велико Търново, с което за нарушенията по чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, на Д. са наложени административни наказания "Глоба" в размер на 20,00 лева за първото нарушение, а за второто нарушение - "Глоба" в размер на 100,00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 3 месеца.

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на дата  11.05.2020 г. и е обжалвано от него в законоустановения срок /жалба от дата 11.05.2020 г./.

Съгласно приложената по делото Заповед № 8121з - 515/14.05.2018 г. на министъра на МВР, АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

По делото са представени и Протокол за ПТП № 1582621, съставен на 01.04.2020 г. в 10,20 часа, ведно с декларация и обяснения от вписаната в АУАН свидетелка Б.Т., както и обяснения от Г.П. и Ц.П..   

Така описаната фактическа обстановка се установява от свидетелските показания, дадени в съдебно заседание от актосъставителя Г.В.,  свидетелите по акта Б.Т. и Ю.Н., от свидетелите Ц.П. и Г.П., както и от представените и приобщени по делото писмени доказателства.

От приложената справка за нарушител/водач е видно, че жалбоподателят Д. е системен нарушител на правилата за движение по пътищата, като е наказван многократно по реда на ЗДвП.

 С оглед на така установените фактически констатации, съдът намира следното от правна страна:

Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

Съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН и съдържат всички изискуеми реквизити, съобразно чл. 42, съответно и чл. 57 от ЗАНН. При съставянето им съдът не констатира нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство и накърняване правото на защита на жалбоподателя.

При съобразяване нормата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът намира за безспорно установено, че жалбоподателят Д. е нарушил разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП, за което правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност. Според посочената норма, преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. Задължение, което в случая жалбоподателят не е спазил. Несъмнено беше установено от доказателствата по делото, в това число и от Декларация по чл. 188 от ЗДвП от 01.04.2020 г. и вписаното като възражения в акта за установяване на нарушението, че на посочените в АУАН и НП дата и място жалбоподателят е управлявал лек автомобил „***”, рег. № ***, черен металик, и при движение назад не се убедил, че пътят зад автомобила е свободен, като със задната си лява част блъснал в задна дясна част паркирания лек автомобил "***", рег. № ***, с което реализирал ПТП. Тези обстоятелства се установяват от свидетелските показания на Б.Т. – очевидец на настъпилото ПТП, като настоящият състав не констатира противоречия в дадените от нея обяснения при пристигане на контролните органи и тези, дадени в съдебно заседание. От друга страна показанията й се подкрепят и от дадените такива от свидетеля Ю.Н. – мл. автоконтрольор при ОД на МВР – Велико Търново, от които става ясно, че на 31.03.2020 г. при отиването им на място са видели следите от удара по задната дясна част на „***”, а на следващия ден жалбоподателят се е явил в Сектор „ПП” – Велико Търново със собствения автомобил „Пежо” и са „видели следите от удара по задната му лява част, които съответстваха на описания от жената удар с „***”, т. е. налице са доказателства, потвърждаващи констатациите за настъпилото ПТП, отразено в протокола за ПТП и АУАН. Изложеното налага извода, че правилно административнонаказващият орган е ангажирал отговорността на жалбоподателя за нарушение на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП, като на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП му е наложено предвиденото в закона, единствено възможно наказание - "Глоба" в размер от 20,00 лева. 

По отношение на административното нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП: Съдът отново след преценка на събраните по делото доказателства счита, че правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на Д.. Съгласно нормата на чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП водачът на ППС, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. В настоящия случай, както бе посочено по-горе бе установено, че при движението си назад, лекият автомобил, управляван от жалбоподателя, е ударил със задна лява част в задна дясна част паркирания лек автомобил „***”, рег. № ***, като без да спре, за да установи какви са последиците от настъпилото ПТП е напуснал местопроизшествието. Възражението на Д., вписано в АУАН, че „не е напуснал, а просто не е усетил удара, защото е бил много лек”, съдът намира за негова защитна позиция, която се опровергава със свидетелските показания на Б.Т. /пряк очевидец/, Ц.П. и Г.П. – строителни  работници, наемани от жалбоподателя, както и от показанията на полицейските служители. Съгласно показанията на св. В.: „Фактическата обстановка, установена от мен и от свидетелските показания на очевидците е, че водачът е употребявал алкохол цял ден преди управлението на МПС, а след това като е ударил паркирания автомобил на жената при маневра движение назад, напуснал произшествието, защото е бил употребил алкохол… Водачът заяви тогава по телефона различни тези – първо каза, че не е управлявал изобщо автомобила, след това каза, че управлявал, но не е пил, а е пил алкохол в Горна Оряховица; след това изпрати работник, който да каже, че той е управлявал автомобила. Единият работник, който дойде да каже това /св. Ц.П./, след като му обясних последствията отказа да поеме неговата вина”. Показанията на посочените свидетели съдът прецени като последователни, взаимно допълващи се, отличаващи се с висока степен на достоверност и фактическа автентичност. Доколкото свидетелите В. и Н. не се намират в никакви особени отношения с нарушителя, дори не са го познавали и не извличат ползи от твърденията си, същите не могат да се считат за заинтересувани или предубедени, поради което за съда не съществуват основания да не кредитира техните показания и приема същите за достоверни и правдиви. От всичко изложено са налага извод, че административнонаказващият орган е извършил правилна квалификация на деянието, за което са наложени съответните за извършеното нарушение наказания в предвидените от закона към минимума размери - глоба от 100,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца /чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП/, при съобразяване и обществената опасност на деянието и сравнително високата лична обществена опасност на Д., отчитайки системните му нарушения на правилата за движение по пътищата съгласно приетата по делото справка за нарушител/водач.      

  По изложените съображения, настоящият съдебен състав намира, че атакуваното Наказателно постановление на Началник Сектор „ПП” при ОД на МВР – Велико Търново, като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

            Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

   

 

Р   Е   Ш   И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 20-1275-000536 от 13.04.2020 г. на Началника на Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР – Велико Търново, с което на П.Х.Д., ЕГН **********, с адрес: ***, за извършени нарушения на чл. 40, ал. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от ЗДвП и чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, са му наложени административни наказания "Глоба" в размер на 20,00 лева за първото нарушение и „Глоба” в размер на 100,00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 3 месеца за второто нарушение.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.   

 

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: