Решение по дело №160/2019 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 89
Дата: 24 юли 2019 г. (в сила от 13 август 2019 г.)
Съдия: Неделина Танчева Минчева
Дело: 20195550100160
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№...                                                        24.07.2019г.                                Гр. Гълъбово

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГЪЛЪБОВСКИ   РАЙОНЕН  СЪД                                               Граждански състав

На 15.07.2019г.

В публично заседание  в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЕЛИНА МИНЧЕВА

 

Секретар Белослава Колева,

 като разгледа докладваното от съдия Минчева Гр.дело №160 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл.59, ал.9, във връзка с ал.2 и ал.3, чл.56, ал.6 и чл.143, ал.2 от СК.

Искът е предявен от Й.К.К. *** срещу Р.Д.Ж. ***. В исковата молба се твърди, че страните са родители на детето К.Й.К.. С Решение №111/28.12.2015г. по гр.дело №527/2015г. по описа на РС-Гълъбово упражняването на родителските права над детето К. било предоставено на майката, като бил определен режим на лични контакти с бащата и била определена издръжка за детето. Първоначално майката се грижела за детето, като ищецът осъществявал лични контакти с детето съобразно съдебното решение. След това обаче ответницата заминала да работи на морето, а след това и в чужбина, като оставила детето на грижите на майка си – бабата по майчина линия на детето. Детето искало да остава за по-дълго при ищеца и не искало да живее при бабата, поради което и след съответните разговори и постигнато съгласие с ответницата, детето трайно заживяло в дома на ищеца. Въпреки уговорката между страните ответницата да заплаща издръжка за детето по нарочна банкова сметка, Тя не изпълнявала това задължение и по никакъв начин не подпомагала издръжката и грижите за детето. Страните се уговорили ответницата да поеме разходите на детето за започването на учебната година, но тя не изпълнила и този си ангажимент. Издръжката на детето се осигурява само от ищеца. Това била трайна промяна в обстоятелствата, което породило за ищеца правен интерес да предяви настоящия иск.

Моли съда да предостави упражняването на родителските права над детето К.Й.К. на бащата, като определи адрес за местоживеене на детето адресът на бащата. Моли да бъде определен режим за лични контакти на майката с детето както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 до 17,00 часа с преспиване, един месец през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск. Моли да бъде осъдена ответницата да заплаща ежемесечна издръжка за детето в размер на 150,00лв., считано от подаване на исковата молба в съда до настъпване на законни причини за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска.

Съгласно разпоредбата на чл.131 ГПК съдът е изпратил препис от исковата молба и доказателствата на ответника за отговор. Тъй като ответникът не е намерен на постоянния и настоящия си адрес, нито има сключен трудов договор, съдът му е назначил особен представител по реда на чл.47, ал.6 ГПК на разноски на ищеца. Ответникът, чрез особения си представител е подал писмен отговор в законоустановения срок, с който е изразил становище, че искът е допустим. Не е оспорил представените доказателства, не сочи доказателства.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, и като взе предвид становищата на страните, намира за установена следната фактическа и правна обстановка:

Страните са съжителствали на семейни начала, като са родители на детето К.Й.К.. Това обстоятелство се установява от приетото като писмено доказателство копие на Удостоверение за раждане издадено въз основа на акт за раждане №0072/26.10.2005г. на гр.Гълъбово. От приложеното към настоящото производство гр.дело №527/2015г. по описа на РС-Гълъбово е видно, че с Решение №111/28.12.2015г. упражняването на родителските права над детето К.Й.К. е предоставено на майката Р.Д.Ж., като е определен режим за лични контакти на детето с бащата и бащата е осъден да заплаща ежемесечна издръжка за детето.

На основание чл.59, ал.6 във връзка с чл.127, ал.2 СК съдът изслуша ищеца в съдебно заседание. Същият потвърди изложеното в исковата молба, а именно, че от три години той се грижи за детето и детето живее в неговото жилище. Ответницата живее трайно в чужбина, като си идва 1-2 пъти в годината. Детето и ответницата контактуват по телефона и в социалните мрежи. Ищецът живее на семейни начала с друга жена и нейния син, като всички добре се разбирали. Детето ще бъде в осми клас следващата учебна година и ще учи в гр.Гълъбово.

Ответницата не се яви в съдебно заседание, за да бъде изслушана.

 

По делото бяха събрани гласни доказателства.

От показанията на свидетелката И.П.В. се установява, че същата често контактува с ищеца и детето, като познава и ответницата. Знае, че ответницата живее в чужбина и от една година не си е идвала. Детето К. живее с баща си, който се грижи за детето добре. Свидетелката не знае дали ответницата изпраща средства за издръжката на детето и дали детето контактува с нея.

От показанията на свидетелката В.П.К се установява, че същата работи като читалищен секретар в читалището н квартала на гр.Гълъбово и оттам познава детето К., който играе народни танци в читалището. Когато се налага да контактува с родител на детето, свидетелката винаги контактува с бащата. Майката не се отзовавала като родител на детето във връзка със заниманията му в читалището. Детето било много отговорно и дори помагало в организацията. Свидетелката знаела, че К. живее с баща си. Когато се налага да се събират пари, винаги ищецът е давал необходимите средства. Свидетелката имала впечатления, че детето е добре възпитано и обгрижвано.

Съдът кредитира с доверие показанията на свидетелите, тъй като същите са логични, кореспондират с останалите доказателства по делото и не са налице данни за евентуалната заинтересованост на свидетелите от изхода на делото.

По делото бе представен социален доклад от Дирекция “Социално подпомагане” гр.Гълъбово, съгласно който детето живее от лятото на 2016г. при бащата със знанието и без противопоставянето на майката. Майката трайно се е установила в чужбина и фактически не полага грижи за детето. Оставила го е на грижите на своята майка. Ищецът поел грижите над детето и трайно заживяли заедно и с жената, с която ищецът живеел на съпружески начала и с нейния син. Ответницата изпращала средства за издръжка на детето, но не регулярно. Детето контактувало редовно с майка си по телефона.  

Съдът изслуша детето К.Й.К. на основание чл.15 от Закона за закрила на детето, при което то заяви, че желае да остане да живее с баща си, където се чувства добре. Майка му знае, че живее с баща си и няма нищо против. Детето поддържа контакти и с баба си по майчина линия. Контактува с майка си често по телефона.

Предпоставка за уважаване на иска по чл.59, ал.9 от СК е изменение на обстоятелствата, при които съдът е постановил първоначално решението си, относно упражняване на родителските права след развода.

Съгласно Постановление на Пленума на ВС №1 от 1974г., чиито разрешения са актуални и при действието на СК от 2009г. - промяна в обстоятелствата, обосноваваща необходимост от промяна на мерките относно упражняването на родителските права спрямо малолетното дете е налице в следните случаи: когато са изменени обстоятелствата, които са взети пред вид при определяне на първоначалните мерки, когато измененията, произтичат от изгубили смисъл мерки по упражняване на родителските права, или когато мерките на практика са променени. Посочено е, че във всички случаи съдът е длъжен да обсъди как обстоятелствата се отразяват на положението на детето и на ефективността на мерките, които определят същото. Промяната на взети предвид при определяне на първоначалните мерки обстоятелства, могат да бъдат свързани с промяна на родителските, възпитателските или моралните качества на упражняващите мерките, със социалната среда, в която живее детето след първоначалното решение, с жилищните и битовите условия. Като обстоятелства, които засягат положението на детето са посочени: влошаване на жилищните условия при родителя, на когото е предоставено детето или подобряване на условията за живот при другия родител, изпадане в невъзможност на родителя, при когото е детето, да упражнява родителските права, загубване на родителски авторитет или фактическа невъзможност на родителя да се справи с детето.

При така установената фактическа обстановка съдът намира, че предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен. По делото се доказа категорично, че обстоятелствата при които съдът е постановил първоначално решението си, относно упражняване на родителските права след раздялата на родителите, са изменени и то съществено. Майката не живее заедно с детето и то за един продължителен период от време. Това неминуемо се отразява върху положението на детето и върху ефикасността на постановените по-рано мерки. От друга страна бащата полага непрекъснати грижи за детето. При това положение съдът намира, че интересите на детето налагат родителските права да бъдат упражнявани от бащата, каквото всъщност е и установеното фактическо положение в последните 3 години. Бащата е показал, че сериозно и отговорно се отнася към възпитанието и образованието на детето. Майката на практика сама се е отказала от упражняването на родителските права поради обстоятелството, че е напуснала дома си и е заминала в чужбина.

С оглед на тези съображения съдът намира, че в интерес на детето е то да продължи да живее с бащата, каквото е фактическото положение и той да упражнява родителските права над него.

На майката следва да се определи режим за лични контакти с детето, тъй като това е необходимо за неговото правилно психическо развитие и възпитание. Съдът намира, че следва да определи такъв, съобразно обичайната съдебна практика, а именно: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 до 17,00 часа с преспиване, един месец през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск. 

По отношение на издръжката: Според чл.143, ал.2 СК родителите дължат на своите ненавършили пълнолетие деца издръжка независимо от това дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Съгласно чл.142, ал.1 СК, независимо от това дали се присъжда издръжка първоначално или се изменя, новият й размер се определя в зависимост от нуждите на детето и възможностите на родителите. Затова следва да се има предвид и социалното положение на родителите. В случая само ищецът е представил документ за доходите си и декларация, от които става ясно, че получава близо до минималното трудово възнаграждение. Ответницата не представи доказателства за доходите си и за имотното си състояние, но предвид че работи трайно в чужбина, съдът намира, че същата е в състояние да реализира доходи над средния размер за страната. Предвид на това съдът намира, че размерът на присъдената издръжка следва да бъде определен съобразно предявения иск, а именно 150,00лв. за детето К.. Останалата сума, необходима за непосредствените разходи на детето, следва да се поеме от бащата. Издръжката следва да се присъди от датата на подаване на исковата молба в съда.

С оглед на горе изложените съображения съдът намира, че на основание  чл.59, ал.9 СК следва да измени постановените с Решение №111/28.12.2015г. по гр.дело №527/2015г. по описа на РС-Гълъбово мерки за упражняване на родителските права, осъществяване на лични контакти с детето и заплащането на присъдената издръжка, като определи нови в горния смисъл.

На основание чл.78, ал.1 ГПК ответницата следва да заплати на ищеца направените по делото разноски в размер на 650,00лв. за държавна такса, адвокатско възнаграждение и възнаграждение за особен представител, а на съда – държавна такса върху присъдената издръжка на основание чл.78, ал.6 ГПК.

Воден от горните мотиви, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ постановените с Решение №111/28.12.2015г. по гр.дело №527/2015г. по описа на РС-Гълъбово мерки за упражняване на родителските права върху детето К.Й.К., ЕГН **********; за осъществяване на лични контакти с децата и заплащането на присъдената издръжка, като ОПРЕДЕЛЯ нови, както следва:

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права върху детето К.Й.К., ЕГН ********** на бащата Й.К.К., ЕГН ********** ***, като определя адрес за местоживеене на детето – адресът на бащата.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между детето К.Й.К., ЕГН ********** с майката Р.Д.Ж. с ЕГН **********,***: всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09,00 до 17,00 часа с преспиване, един месец през лятото, когато бащата не ползва платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА Р.Д.Ж. с ЕГН **********,***, да заплаща на малолетното дете К.Й.К., чрез неговия баща и законен представител Й.К.К., ежемесечна издръжка в размер на 150,00лв. (сто и петдесет лева), считано от подаване на исковата молба в съда – 18.03.2019г. до настъпване на основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА Р.Д.Ж. с ЕГН **********,***, да заплати на Й.К.К., ЕГН ********** ***, сумата от 650,00лв. /шестстотин и петдесет лева/, представляващи направените по делото разноски за държавна такса, адвокатско възнаграждение и възнаграждение за особен представител.

ОСЪЖДА Р.Д.Ж. с ЕГН **********,***, да заплати по сметка на РС-Гълъбово държавна такса върху присъдената издръжка в размер на 216,00лв. (двеста и шестнадесет лева).

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр.Стара Загора в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: