Решение по дело №446/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 398
Дата: 6 юли 2021 г.
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20217170700446
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 31 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ
№ 398

град Плевен, 06.07.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Плевен – втори касационен състав, в съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди двадесет и първа  година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДАНИЕЛА ДИЛОВА

ЧЛЕНОВЕ:

1. ЦВЕТЕЛИНА КЪНЕВА

2. СНЕЖИНА ИВАНОВА

при секретар Цветанка Дачева и с участието на прокурор Нанка Рачева изслуша докладваното от съдия-докладчика Снежина Иванова по касационно административно дело № 446/2021 г.

 

Производството е по чл.285, ал. 1 от ЗИНЗС.

Касационното административното дело е образувано  по касационна жалба на Н.Д.Х.,*** чрез адв Д. срещу решение №148/17.03.2021 г. по адм. дело № 604 по описа за 2020 г. на АС Плевен, в частта, в която е отхвърлена исковата молба и по касационна жалба на ГДИН –София чрез юрк у.срещу решение №148/17.03.2021 г. по адм. дело № 604 по описа за 2020 г. на АС Плевен, в частта, в която е осъдена да заплати обезщетение в размер на 450 лева , за претърпени неимуществени вреди в резултат на поставяне в неблагоприятни условия на живот в нарушение на изискването за жилищна площ за периода от 10.05.2019 г – 14.02.2020 г..

В касационна жалба на Х. се посочва, че се обжалва решението в частта, в която се  отхвърля иска му за присъждане на сумата 20 000лв. обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат на незаконосъобразни действия от страна на затворническа администрация- Затвора Белене, изразяващи се в уронване достойнството на ищеца пред останалите затворници, чрез отправяне на заплахи и унизително оповестяване на исканията му, с цел да бъде дискредитиран и игнориран от тях, за да бъде демотивиран за подаване на сигнали и жалби до различни институции, за периода 07.07.2016г.- 14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане, решението в частта относно отхвърляне на иска за присъждане на сумата от 20 000лв., обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в резултат на отказ да бъде дадена на ищеца подходяща за него платена работа и неприспадането на положеният от него труд от наказанието му „лишаване от свобода“ за периода 10.05.2019г.-14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане, в частта относно отхвърляне на иска на Х. за присъждане на сумата от 20 000лв.- обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат на непредоставяне на необходимата му медицинска помощ, в т.ч. забавяне на предоставяне на нужни лекарства, съобразно заболяването му, както и неосигуряване на подходяща и предписана му Диета №1 и необходимият дневен грамаж храна, за периода 10.05.2019-14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане, и решението в частта относно размер на присъдено обезщетение, като се посочва, че сумата от 450 лева е незначителна и се претендира обезщетение от 20 00 лева . Посочва, че претенцията за изплащане на обезщетение за неосигурявяне на подходяща диета с оглед заболяването му е основателна с оглед заключението на вещото лице, че са налице пропуски в диетата и следва да се  присъди обезщетение. Намира решението за неправилно и в частта относно отхвърляне на исковата претенция за обезщетение поради отказ да му бъде предоставена подходяща работа и неприспадане на положен труд за периода 10.05.2019 г – 14.02.2020 година, тъй като същият е ощетен и не може да упражни правото си на предсрочно освобождаване. Посочва, се че именно в резултат на лошите условия лицето е заболяло от тежки хронични заболявания и са причинени болки и страдания и след признаването , че не е осигурена достатъчна жилищна площ, то и искът в тази част е основателен и следва да бъде присъдено обезщетение. По отношение на определен размер на обезщетението от 450 лева, посочва, че същият не е определен по справедливост и е прекомерно нисък  и следва да се определи обезщетение в по-висок размер.

В касационната жалба на ГДИН, гр. София в частта относно обжалване на решението по отношение на размер на определеното обезщетение от 450 лева се посочва, че неправилно съдът е приел, че не е осигурена необходимата жилищна площ от 4 кв. м при площ на килията от 24 кв.м, тъй като площта на тоалетната не следва да се приспада от квадратурата на помещението и разпоредбата на §1, ал. 1 и ал. 2 от ДР на Наредба за жилищните нужди на длъжника е неприложима . Счита, че жилищната площ от 3,92 кв.м на всеки лишен от свобода в процесния период не е довела до поставянето на лицето в лоши битови условия и не обоснована определяне на обезщетение в размер на 450 лева. Моли за отмяна на решението в обжалваната част или изменение на размера на обезщетението.

В съдебно заседание касаторът   и ответник по касационна жалба на ГДИН, гр. София  – Н.Д.Х.,*** се явява лично и с  адв. Д., като касаторът заявява, че решението следва да се остави в сила, а адв Д. поддържа касационната жалба, и намира жалбата на ГДИН за неоснователна.

В съдебно заседание касаторът и ответник по касационната жалба на Н.Д.Х.,*** - ГД „Изпълнение на наказанията“, гр. София, се представлява от юрк У., който поддържа касационната си жалба и намира, че предвид разликата от 0,008 кв.м  до необходимата площ от 4 кв.м не може да се приема за основателна исковата претенция на Х. в така определения размер. Намира касационната жалба на Х. за неоснователна.

Представителят на Окръжна прокуратура-Плевен, дава заключение, че жалбите са неоснователни и решението като законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Административен съд – Плевен, втори касационен състав, като съобрази наведените доводи и провери обжалваното решение при спазване разпоредбата на чл. 218 от АПК, прие за установено следното:

Касационните жалби са подадена в срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежни страни, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК, приложим в производството по силата на препращащата разпоредба на чл. 285, ал. 1, изр. ІІ от ЗИНЗС, и са процесуално допустими.

Разгледана  по същество касационната жалба на Н.Д.Х.,*** чрез адв Д. е неоснователна.

Така постановеното решение в обжалваната част е валидно, допустимо и правилно.

С посоченото решение предявеният от  Х. иск за присъждане на сумата от 20 000лв. обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат на незаконосъобразни действия от страна на затворническа администрация- Затвора Белене, изразяващи се в уронване достойнството на ищеца пред останалите затворници, чрез отправяне на заплахи и унизително оповестяване на исканията му, с цел да бъде дискредитиран и игнориран от тях, за да бъде демотивиран за подаване на сигнали и жалби до различни институции, за периода 07.07.2016г.- 14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане е отхвърлен.

Осъдена е  Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията“, гр. София, да заплати на Х. сумата от 450лв., съставляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в резултат на поставянето му в неблагоприятни условия на живот, в нарушение на изискването за достатъчна жилищна площ, за периода 10.05.2019г. -14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на исковата молба-14.02.2020г, до окончателното й изплащане, като за разликата до пълния предявен размер от 20 000лв. и за вреди, резултат от поставянето му в неблагоприятни условия на живот, изразяващи се в неосигуряване на достатъчно осветление и проветрение, и наличие на дървеници и хлебарки, за същия период е отхвърлена.

Отхвърлен е искът на Х. за присъждане на сумата от 20 000лв., обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в резултат на отказ да бъде дадена на ищеца подходяща за него платена работа и неприспадането на положеният от него труд от наказанието му „лишаване от свобода“, за периода 10.05.2019г.-14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане,, като е отхвърлен и искът на Х. за присъждане на сумата от 20 000лв.- обезщетение за претърпени неимуществени вреди, настъпили в резултат на непредоставяне на необходимата му медицинска помощ, в т.ч. забавяне на предоставяне на нужни лекарства, съобразно заболяването му, както и неосигуряване на подходяща и предписана му Диета №1 и необходимият дневен грамаж храна, за периода 10.05.2019-14.02.2020г., ведно със законната лихва, считано от датата на исковата молба, до окончателното й изплащане.

Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по делото, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка, при което е направил верни правни изводи, които се споделят изцяло. Неоснователни са и доводите в касационната жалба за необоснованост и неправилно приложение на материалния закон. С обжалваното решение първоинстанционният съд е дал подробен, ясен и конкретен отговор кои факти, релевантни за спора приема за установени въз основа на събраните по делото доказателства и правилно е приложил закона спрямо установените факти. Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите на първоинстанционния съд, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК не следва да ги преповтаря в своя съдебен акт. Несъгласието на страната с изводите на съда не основава необоснованост на съдебния акт.

Правилно е прието от съда, че ищецът не доказва твърденията си , че администрацията на Затвора Белене го е злепоставила пред лишените от свобода , като се оповестяват исканията му  и по този начин се цели да бъде демотивиран за подаване на сигнали и жалби, а напротив по никакъв начин не е ограничено правото му да подава жалби и сигнали до институции, които намира за компетентни да решат проблемите му.

Неоснователна е и претенцията за присъждане на обезщетение на неимуществени вреди поради липса на дневно осветление възможност за естествено проветрение, липса на течаща вода, наличие на хлебарки и дървеници, тъй като от представените писмени доказателства – докладна записка и становище на ответника, договори за извършване на обезпаразитяване, се установява, че е осигурена необходимата дневна светлина, предприемат се мерки за дезинфекция, има течаща вода и Х. не  е поставен в унизителни условия при изтърпяване на наказанието. В случая правилно съдът е приел, че не е налице осигурена от ответника необходимата площ  от 4 кв.м на всеки лишен от свобода , като е обсъдил както писмените доказателства, така и свидетелските показания и правилно е определил размер на обезщетението от 450 лева като е отчел период, през който лицето е било лишено от необходимата жилищна площ и настаняването му с още пет лица в килия от 23,51 кв. м. – м. май, септември –декември 2019 г. Размерът е определен по справедливост като е прието, че периодът  е кратък , а и жилищната площ на всеки е 3,92 кв.м, което отклонение е минимално, но въпреки това е налице несъответствие с изискуемата площ съгласно ЗИНЗС.

Настоящата инстанция намира за неоснователно соченото от Х., че не му е осигурена работа в Затвора и не са му зачетени положените от него дни на работа. Правилно съдът  е приел с оглед представени данни, че лицето по никакъв начин не е ощетено и са му зачетени от началото на изтърпяване на наказанието 885 работни дни, като полагането на труд не е задължение, а възможност за лишените от свобода  и при наличните свободни места, като Х. не е подал заявление за работа, по което да е налице отказ, нито са предприети действия от администрацията същият да бъде поставен в невъзможност на изпълнява подходяща работа при наличие на такава.

Неоснователна е касационната жалба на Х. и по отношение на твърдението, че същият е лишен от медицинско обслужване и не му е осигурена подходяща храна с оглед заболяването му. Напротив от събраните доказателства се установява, че същият е консултиран с лекари специалисти, осигурена му диета според заболяването, като въпреки предписаната такава, то и стриктното й спазване не води до излекуване на лицето и решаване на здравословните му проблеми, но са предприети необходимите мерки от ответника за осигуряване на лечение и подходяща диетична храна и претенцията му правилно е приета за неоснователна.

Разгледана по същество касационната жалба на ГДИН гр. София е неоснователна. Съдът е изяснил напълно фактическата обстановка по отношение на жилищната площ, събрал е относимите за правилното решаване на спора доказателства, при приложението на чл. 284, ал. 3 от ЗИНЗС, обсъдил ги е в тяхната взаимна връзка и при съобразяване разпоредбата на чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС е направил верни правни изводи, които се споделят изцяло и от настоящата инстанция.

Съгласно разпоредбата на чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС- държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода и задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения на чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение.

 Според чл. 43, ал. 2 от ЗИНЗС, всяко място за лишаване от свобода трябва да разполага с необходимите жилищни, битови и други помещения за осъществяване на поправително въздействие, а арестите - за поддържане на физическото и психическото здраве и уважаване човешкото достойнство на задържаните лица.

В  чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС е установено изискването, минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4 св.м.. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Съдът правилно е приел,че претенцията относно неосигуряване на площ от 4 кв.м.  на всеки лишен от свобода е основателна, тъй като макар и с незначителна разлика от 0,008 кв.м. не е налице изискуемата такава от 4 кв.м.. и това е основание да се приема, че в посочените от първоинстанционния съд периоди от време, администрацията е поставила изтърпяващия наказание Х. в неблагоприятно положение по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС. Съдът е обсъдил събраните писмени доказателства и свидетелски показания и е изложил мотиви, както бе посочено по-горе, се споделят напълно. Размерът на обезщетението е съобразен, както с период на престой на ищеца в килия с още пет човека, така и с въздействието, което са оказали върху него условията на живот в килията, при намалена площ.

С оглед на гореизложеното касационната инстанция намира, че обжалваното решение е правилно и не са налице сочените основания за отмяната му, поради което следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, Административен съд – Плевен, втори касационен състав,

РЕШИ:

Оставя в сила решение № 148/17.03.2021 по и. адм. дело № 604/2020 година по описа на Административен съд - Плевен.

Решението е окончателно.

Препис от решението да се изпрати на страните и на Окръжна прокуратура – Плевен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ 1.             2.